Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-01-11, 11:30 Autor: Justyna MaćkowiakJacek Rudnik

Opolskie akcenty w telenoweli historycznej "Korona Królów"

Dariusz Byczkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dariusz Byczkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
- To nie jest wysokonakładowa, pełnometrażowa produkcja historyczna. Dobrze, że jest zainteresowanie, dobrze, że ktoś przygotował ten serial - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Dariusz Byczkowski pytany o przygotowaną przez TVP telenowelę historyczną "Korona Królów".
Walory takiego filmu w ocenie Dariusza Byczkowskiego nie są trudne do zauważenia: występują ciekawe plenery, a sporo osób po obejrzeniu choć kilku odcinków może mocniej zainteresować się naszą historią. - Akcja nie rozgrywa się w jednym pokoju. Młodzi aktorzy próbują grać. Fajnie, że ktoś próbuje przybliżyć ludziom historię Polski. Przeciętny zjadacz chleba wie, że był Jagiełło i walczył z Krzyżakami, ale już o Łokietku, Kazimierzu Wielkim ta wiedza jest ograniczona. Dobrze, że ludzie to oglądają.

Nie brakuje też pewnych akcentów dotyczących naszego regionu. - Ja się bardzo cieszę, ponieważ w tym serialu występuje Bolko Drugi Świdnicki, książę brzeski. Jest on bardzo wiernie zaprezentowany - dodaje gość Radia Opole.

Koszt wyprodukowania jednego odcinka telenoweli "Korona Królów" to około 200 tysięcy złotych. Serial ma być wyświetlany do czerwca.

Tymczasem są szanse na kontynuowanie sagi o Piastach z uwzględnieniem znaczenia Piastów brzesko-legnickich, do czego dyrektor Zamku Piastów Śląskich będzie niebawem zachęcał znaną pisarkę historyczną Elżbietę Herezińską. Do spotkania ma dojść w okresie ferii zimowych.

- Jest to pierwszy serial od kilkudziesięciu lat odnoszący się do historii starszej niż druga wojna światowa - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Antoni Maziarz, historyk, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego. - Średniowiecze zawsze będzie się kojarzyło z historią bardzo plastyczną. Nawiązania w "Grze o tron" czy u Tolkiena do historii rycerskich, epickich świetnie się wpasowują w to, w jaki sposób jest postrzegana historia. Średniowiecze zawsze miało taką magię, którą dostrzegali chociażby romantycy.
Dariusz Byczkowski cz. 1
Dariusz Byczkowski cz. 2
Antoni Maziarz

Kultura i rozrywka

2024-04-26, godz. 19:00 Dziecięce teatry z całego województwa zaprezentowały się na festiwalu w Oleśnie 11 grup przyjechało do Olesna na 38. Wojewódzki Festiwal Teatrów Dziecięcych w Oleśnie. Celem tej inicjatywy jest między innymi zainteresowanie młodego… » więcej 2024-04-26, godz. 16:57 61. KFPP: znamy listę wykonawców koncertu "Debiuty" i "Premiery" Wiemy już, kto wystąpi podczas tegorocznego koncertu 'Debiuty' i 'Premiery' podczas 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Rada Artystyczna festiwalu… » więcej 2024-04-25, godz. 19:00 Przedszkolaki z gminy Kluczbork śpiewały pieśni patriotyczne na konkursie w Bogacicy 'Flaga Polski', 'Kiedy pada deszcz, Polsko kocham Cię' czy 'Nasza ojczyzna'. Szóstą edycję Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej zorganizowało dziś (25.04)… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Nadciąga "Burza", poznaj "Regulamin wyspy". Premiera w piątek Nadciąga 'Burza'. Premiera spektaklu stworzonego w oparciu o szekspirowski dramat będzie miała miejsce w piątek (26.04) na dużej scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Głogówek: projekt nagrodzony ministerialnym stypendium rozpropaguje mniej znane dziedzictwo gminy 9 nowych szlaków turystycznych powstanie w Głogówku i okolicy. Odwiedzający gminę poznają mniej znaną historię lokalną oraz związanych z nią ludzi… » więcej 2024-04-23, godz. 15:00 Światowy Dzień Książki. W tym roku pod hasłem "Czytaj po swojemu" 23 kwietnia został przez UNESCO ustanowionym Światowym Dniem Książki. To symboliczna data, bowiem tego dnia 1564 roku miał urodzić się Wiliam Szekspir. » więcej 2024-04-23, godz. 12:00 O średniowiecznych grodach opowie dr Magdalena Przysiężna-Pizarska Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska będzie gościem 'Środy w Instytucie Śląskim'. Wygłosi wykład pt. 'Grodziska wczesnośredniowieczne na Opolszczyźnie'… » więcej 2024-04-22, godz. 16:25 Spektakl, kwiaty i wystawa. Jubileusz pracy scenicznej Agnieszki Zyskowskiej-Biskup Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu Agnieszka Zyskowska-Biskup obchodzi 25-lecie pracy twórczej. Debiutowała na deskach opolskiego teatru i tu pracuje… » więcej 2024-04-22, godz. 06:53 Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze zaprasza na wykład o skarbach ziemi namysłowskiej Na ósme 'Spotkanie z Przyrodą' zaprasza Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze dzisiaj (22.04) po południu. » więcej 2024-04-21, godz. 19:00 Poznaliśmy gwiazdy tegorocznych Dni Kluczborka. Impreza będzie biletowana Smolasty w piątek i zespół Feel w sobotę - to gwiazdy tegorocznych Dni Kluczborka. Święto miasta zaplanowano na 14 i 15 czerwca. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »