Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-01-11, 11:30 Autor: Justyna MaćkowiakJacek Rudnik

Opolskie akcenty w telenoweli historycznej "Korona Królów"

Dariusz Byczkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dariusz Byczkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
- To nie jest wysokonakładowa, pełnometrażowa produkcja historyczna. Dobrze, że jest zainteresowanie, dobrze, że ktoś przygotował ten serial - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Dariusz Byczkowski pytany o przygotowaną przez TVP telenowelę historyczną "Korona Królów".
Walory takiego filmu w ocenie Dariusza Byczkowskiego nie są trudne do zauważenia: występują ciekawe plenery, a sporo osób po obejrzeniu choć kilku odcinków może mocniej zainteresować się naszą historią. - Akcja nie rozgrywa się w jednym pokoju. Młodzi aktorzy próbują grać. Fajnie, że ktoś próbuje przybliżyć ludziom historię Polski. Przeciętny zjadacz chleba wie, że był Jagiełło i walczył z Krzyżakami, ale już o Łokietku, Kazimierzu Wielkim ta wiedza jest ograniczona. Dobrze, że ludzie to oglądają.

Nie brakuje też pewnych akcentów dotyczących naszego regionu. - Ja się bardzo cieszę, ponieważ w tym serialu występuje Bolko Drugi Świdnicki, książę brzeski. Jest on bardzo wiernie zaprezentowany - dodaje gość Radia Opole.

Koszt wyprodukowania jednego odcinka telenoweli "Korona Królów" to około 200 tysięcy złotych. Serial ma być wyświetlany do czerwca.

Tymczasem są szanse na kontynuowanie sagi o Piastach z uwzględnieniem znaczenia Piastów brzesko-legnickich, do czego dyrektor Zamku Piastów Śląskich będzie niebawem zachęcał znaną pisarkę historyczną Elżbietę Herezińską. Do spotkania ma dojść w okresie ferii zimowych.

- Jest to pierwszy serial od kilkudziesięciu lat odnoszący się do historii starszej niż druga wojna światowa - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Antoni Maziarz, historyk, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego. - Średniowiecze zawsze będzie się kojarzyło z historią bardzo plastyczną. Nawiązania w "Grze o tron" czy u Tolkiena do historii rycerskich, epickich świetnie się wpasowują w to, w jaki sposób jest postrzegana historia. Średniowiecze zawsze miało taką magię, którą dostrzegali chociażby romantycy.
Dariusz Byczkowski cz. 1
Dariusz Byczkowski cz. 2
Antoni Maziarz

Kultura i rozrywka

2018-04-24, godz. 12:30 Obuwniczy szlak powstaje w gminie Krapkowice. Od września można będzie szukać rzeźb z brązu But rycerski, strażacki oraz połączenie kopyta z obcasem. To trzy z ośmiu wybranych dotąd form, które złożą się na 'Obuwniczy szlak' gminy Krapkowice. » więcej 2018-04-23, godz. 16:00 Konkurs plastyczny dla dzieci. Stwórz "Pożeracz smutków" 'Pożeracz moich smutków' to tytuł konkursu plastycznego w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Jest on adresowany do dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Zadaniem uc ... » więcej 2018-04-23, godz. 13:00 Odra z trzech perspektyw na wystawie w muzeum [ZDJĘCIA] Roman Hlawacz - opolski artysta fotografik przygotował w Muzeum Śląska Opolskiego ogromną wystawę swoich zdjęć Odry. » więcej 2018-04-22, godz. 08:45 "Autorefleksja" i "Muzyczna czasoprzestrzeń". Muzyczne Święto Kwitnących Azalii zainaugurowane Wernisażem fotografii 'Autorefleksja' rozpoczął się wczoraj (21.04) XXXIV festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii na zamku w Mosznej. Na wystawie znalazły ... » więcej 2018-04-21, godz. 21:00 Marcin Bradke spotkał się z Opolanami. Promował książkę "Pies o żółtych oczach" Dziennikarz, reportażysta, filmowiec i dokumentalista z Wrocławia, Marcin Bradke wydał książkę pod tytułem 'Pies o żółtych oczach', którą promował podczas aut ... » więcej 2018-04-21, godz. 19:00 Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego. "Stawiamy na jakość, a nie na ilość" Prawie 100 muzeów w całej Polsce, w tym Muzeum Śląska Opolskiego, już po raz kolejny otwiera swoje drzwi i zachęca mieszkańców do tego, żeby przyjrzeć się dzi ... » więcej 2018-04-21, godz. 17:00 Samotnie opłynęła świat. Kpt. Joanna Pajkowska opowie w Opolu o morskiej pasji Kapitan Joanna Pajkowska będzie dziś (21.04) gościem Opolskiego Stowarzyszenia 'Pieśni spod żagli'. W jej bogatym żeglarskim CV zapisana jest m.in. samotna po ... » więcej 2018-04-21, godz. 08:00 Druga NOKTA już w maju w Opolu Nokta Festival - wydarzenie artystyczne łączące w sobie działania z zakresu sztuki, rozrywki i nowych technologii po raz drugi zagości w Teatrze im. Jana Koch ... » więcej 2018-04-20, godz. 19:00 Niepełnosprawni pokazali talenty na scenie Krapkowickiego Domu Kultury Blisko setka niepełnosprawnych intelektualnie wzięła udział w ósmej edycji imprezy 'Ja też mam talent'. Na scenie Krapkowickiego Domu Kultury wystąpiły dziś ( ... » więcej 2018-04-20, godz. 17:00 Potrzebne ręce do pracy. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej "Kropka" poszukuje wolontariuszy Pierwsze przygotowania do Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej 'Kropka' ruszają już trzy dni przed rozpoczęciem koncertów w głuchołaskiej Muszli L ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »