Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-01-11, 11:30 Autor: Justyna MaćkowiakJacek Rudnik

Opolskie akcenty w telenoweli historycznej "Korona Królów"

Dariusz Byczkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dariusz Byczkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
- To nie jest wysokonakładowa, pełnometrażowa produkcja historyczna. Dobrze, że jest zainteresowanie, dobrze, że ktoś przygotował ten serial - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Dariusz Byczkowski pytany o przygotowaną przez TVP telenowelę historyczną "Korona Królów".
Walory takiego filmu w ocenie Dariusza Byczkowskiego nie są trudne do zauważenia: występują ciekawe plenery, a sporo osób po obejrzeniu choć kilku odcinków może mocniej zainteresować się naszą historią. - Akcja nie rozgrywa się w jednym pokoju. Młodzi aktorzy próbują grać. Fajnie, że ktoś próbuje przybliżyć ludziom historię Polski. Przeciętny zjadacz chleba wie, że był Jagiełło i walczył z Krzyżakami, ale już o Łokietku, Kazimierzu Wielkim ta wiedza jest ograniczona. Dobrze, że ludzie to oglądają.

Nie brakuje też pewnych akcentów dotyczących naszego regionu. - Ja się bardzo cieszę, ponieważ w tym serialu występuje Bolko Drugi Świdnicki, książę brzeski. Jest on bardzo wiernie zaprezentowany - dodaje gość Radia Opole.

Koszt wyprodukowania jednego odcinka telenoweli "Korona Królów" to około 200 tysięcy złotych. Serial ma być wyświetlany do czerwca.

Tymczasem są szanse na kontynuowanie sagi o Piastach z uwzględnieniem znaczenia Piastów brzesko-legnickich, do czego dyrektor Zamku Piastów Śląskich będzie niebawem zachęcał znaną pisarkę historyczną Elżbietę Herezińską. Do spotkania ma dojść w okresie ferii zimowych.

- Jest to pierwszy serial od kilkudziesięciu lat odnoszący się do historii starszej niż druga wojna światowa - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Antoni Maziarz, historyk, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego. - Średniowiecze zawsze będzie się kojarzyło z historią bardzo plastyczną. Nawiązania w "Grze o tron" czy u Tolkiena do historii rycerskich, epickich świetnie się wpasowują w to, w jaki sposób jest postrzegana historia. Średniowiecze zawsze miało taką magię, którą dostrzegali chociażby romantycy.
Dariusz Byczkowski cz. 1
Dariusz Byczkowski cz. 2
Antoni Maziarz

Kultura i rozrywka

2024-11-04, godz. 14:00 Archiwum dr. Jana Robla przybliżono w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych Związek Sybiraków w Opolu, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zorganizowały spotkanie z badaczkami z Instytutu Pamięci… » więcej 2024-11-03, godz. 17:00 "To będzie coś wyjątkowego". Muzyka techno zabrzmi w Opolu Za miesiąc w stolicy polskiej piosenki zabrzmi muzyka elektroniczna. Do Opola zjadą DJ z całego świata, którzy specjalizują się w muzyce techno. Już 7… » więcej 2024-11-03, godz. 13:03 Rusza 22. Opolska Jesień Literacka. Na początek przypomnienie poety Jana Goczoła Przed nami inauguracja 22. Opolskiej Jesieni Literackiej. Zaplanowano 10 spotkań autorskich, których gośćmi będą między innymi: Dorota Masłowska, Tomasz… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Zakaz gry w karty i kości, ograniczenie sprzedaży kawy w edyktach na wystawie w Opolu Przed Archiwum Państwowym w Opolu stanęła nowa wystawa plenerowa. Tym razem zobaczymy edykty XIX-wieczne, które są w dużej ilości przechowywane w archiwum… » więcej 2024-10-31, godz. 18:55 Galeria Sztuki Współczesnej proponuje projekt zatytułowany "T@niec" W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rusza projekt T@niec, który zakłada utrzymanie i rozbudowanie programu tanecznego w galerii. » więcej 2024-10-31, godz. 14:30 W Białej będą wspominać zmarłego księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego W kresowych klimatach upłyną zaduszki artystyczne w Białej. Koncert pt. „Światło pamięci - wspomnienia, które nigdy nie gasną” odbędzie się 3 li… » więcej 2024-10-31, godz. 09:00 Seminarium Śląskie: Hobbit, poezja, romanse wydane w języku śląskim Ostatnim punktem tegorocznego Seminarium Śląskiego było spotkanie poświęcone literaturze opisanej po śląsku. Pejter Długosz od lat prowadzi rodzinne wydawnictwo… » więcej 2024-10-30, godz. 19:00 Nasza Szkoła z Opola odebrała certyfikat wykorzystania najnowszej technologii [ZDJĘCIA] Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła w Opolu znana jest z innowacyjnych rozwiązań nauczania. Pełna jest sportu, kultury i piosenek autorskich wykonywanych… » więcej 2024-10-30, godz. 17:30 Powojenna droga do Opola w filmie opolskiej artystki Opolska twórczyni Agnieszka Plech zaprasza na premierę swojego filmu, który wykonała w ramach stypendium 'Marszałkowskie Talenty'. » więcej 2024-10-30, godz. 11:00 Kolejna edycja Jazzowych Zaduszek w Kluczborku. Można posłuchać, jak brzmi lira korbowa Na kolejną edycję Jazzowych Zaduszek zaprasza w sobotę 2 listopada Centrum Kultury w Kluczborku. Gwiazdą będzie Kasia Bortnik. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »