Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-01-11, 11:30 Autor: Justyna MaćkowiakJacek Rudnik

Opolskie akcenty w telenoweli historycznej "Korona Królów"

Dariusz Byczkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dariusz Byczkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
- To nie jest wysokonakładowa, pełnometrażowa produkcja historyczna. Dobrze, że jest zainteresowanie, dobrze, że ktoś przygotował ten serial - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Dariusz Byczkowski pytany o przygotowaną przez TVP telenowelę historyczną "Korona Królów".
Walory takiego filmu w ocenie Dariusza Byczkowskiego nie są trudne do zauważenia: występują ciekawe plenery, a sporo osób po obejrzeniu choć kilku odcinków może mocniej zainteresować się naszą historią. - Akcja nie rozgrywa się w jednym pokoju. Młodzi aktorzy próbują grać. Fajnie, że ktoś próbuje przybliżyć ludziom historię Polski. Przeciętny zjadacz chleba wie, że był Jagiełło i walczył z Krzyżakami, ale już o Łokietku, Kazimierzu Wielkim ta wiedza jest ograniczona. Dobrze, że ludzie to oglądają.

Nie brakuje też pewnych akcentów dotyczących naszego regionu. - Ja się bardzo cieszę, ponieważ w tym serialu występuje Bolko Drugi Świdnicki, książę brzeski. Jest on bardzo wiernie zaprezentowany - dodaje gość Radia Opole.

Koszt wyprodukowania jednego odcinka telenoweli "Korona Królów" to około 200 tysięcy złotych. Serial ma być wyświetlany do czerwca.

Tymczasem są szanse na kontynuowanie sagi o Piastach z uwzględnieniem znaczenia Piastów brzesko-legnickich, do czego dyrektor Zamku Piastów Śląskich będzie niebawem zachęcał znaną pisarkę historyczną Elżbietę Herezińską. Do spotkania ma dojść w okresie ferii zimowych.

- Jest to pierwszy serial od kilkudziesięciu lat odnoszący się do historii starszej niż druga wojna światowa - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Antoni Maziarz, historyk, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego. - Średniowiecze zawsze będzie się kojarzyło z historią bardzo plastyczną. Nawiązania w "Grze o tron" czy u Tolkiena do historii rycerskich, epickich świetnie się wpasowują w to, w jaki sposób jest postrzegana historia. Średniowiecze zawsze miało taką magię, którą dostrzegali chociażby romantycy.
Dariusz Byczkowski cz. 1
Dariusz Byczkowski cz. 2
Antoni Maziarz

Kultura i rozrywka

2018-07-18, godz. 17:00 "Tarantino" w Opolu. Julia Marcell na Letniej Scenie NCPP Julia Marcell wystąpi w piątek (20.07) na Letniej Scenie NCPP w Opolu. Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów ma na swoim koncie 4 albumy. Wykonuje piosen ... » więcej 2018-07-18, godz. 15:15 Wiolonczeliści z Europy ponownie zjechali się do Nysy. Ruszają koncerty MAW 2018 Wiolonczeliści z całej Europy przyjechali do Nysy by doskonalić swoje umiejętności. Intensywnym warsztatom muzycznym, które trwają od wczoraj (17.07) będzie t ... » więcej 2018-07-18, godz. 12:30 KROPKA w Głuchołazach. Piosenka turystyczna zabrzmi w Górach Opawskich. Radio Opole będzie na miejscu Bez Idola, Wołosatki, Antoni Muracki czy Grupa Bohema - to tylko część artystów, których usłyszymy podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystyczne ... » więcej 2018-07-16, godz. 20:26 Malowana historia i dziedzictwo przodków rubieży dawnej Rzeczpospolitej Obrazy rubieży dawnej Rzeczpospolitej oglądać można w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Chocim, czy Kamieniec Podolski to tylko niektóre z krajobrazów, ... » więcej 2018-07-16, godz. 17:15 Opolanie odkrywali tajemnice Oleskiej Róży Mieszkańcy Opola poznali historię oleskiego kościoła św. Anny - perły architektury drewnianej, która obchodzi w tym roku 500-lecie konsekracji. 'W okręgu oles ... » więcej 2018-07-16, godz. 14:54 Artur Wasążnik debiutuje powieścią "Przemienienie. Zakładnik obietnicy" Ukazała się debiutancka powieść Artura Wasążnika pt. 'Przemienienie. Zakładnik Obietnicy'. Opowiada o zakulisowej walce o władze, spiskach, intrygach i rywali ... » więcej 2018-07-15, godz. 17:00 "Opolanie lubią czytać". Wojciech Mieczysławski o kondycji czytelnictwa w Opolu - Jako bibliotekarz mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że opolanie czytają - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Wojciech Mieczysławski, bibliote ... » więcej 2018-07-15, godz. 13:45 Znów tańczyli tango w Opolu. "Ci ludzie mogą być na parkiecie godzinami" Muzykę w rytmie tanga można było usłyszeć wokół opolskiego amfiteatru od 12:00. Na głównej scenie zorganizowano taneczną imprezę Tango Milonga. » więcej 2018-07-15, godz. 10:00 Dzięki tej książce poznamy historię Baborowa. Powstaje monografia gminy Powstaje pierwsza po II wojnie światowej monografia gminy Baborów. Za jej przygotowanie odpowiada dr Katarzyna Meller. Książka ma zawierać najważniejsze fakty ... » więcej 2018-07-14, godz. 20:30 Całonocne granie w WBP w Opolu. "To poprawia kontakt z ludźmi" W kontrze do gier komputerowych zorganizowali noc grania w planszówki. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu trwa wydarzenie, które zorganizował Opolsk ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »