Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-01-11, 11:30 Autor: Justyna MaćkowiakJacek Rudnik

Opolskie akcenty w telenoweli historycznej "Korona Królów"

Dariusz Byczkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dariusz Byczkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
- To nie jest wysokonakładowa, pełnometrażowa produkcja historyczna. Dobrze, że jest zainteresowanie, dobrze, że ktoś przygotował ten serial - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Dariusz Byczkowski pytany o przygotowaną przez TVP telenowelę historyczną "Korona Królów".
Walory takiego filmu w ocenie Dariusza Byczkowskiego nie są trudne do zauważenia: występują ciekawe plenery, a sporo osób po obejrzeniu choć kilku odcinków może mocniej zainteresować się naszą historią. - Akcja nie rozgrywa się w jednym pokoju. Młodzi aktorzy próbują grać. Fajnie, że ktoś próbuje przybliżyć ludziom historię Polski. Przeciętny zjadacz chleba wie, że był Jagiełło i walczył z Krzyżakami, ale już o Łokietku, Kazimierzu Wielkim ta wiedza jest ograniczona. Dobrze, że ludzie to oglądają.

Nie brakuje też pewnych akcentów dotyczących naszego regionu. - Ja się bardzo cieszę, ponieważ w tym serialu występuje Bolko Drugi Świdnicki, książę brzeski. Jest on bardzo wiernie zaprezentowany - dodaje gość Radia Opole.

Koszt wyprodukowania jednego odcinka telenoweli "Korona Królów" to około 200 tysięcy złotych. Serial ma być wyświetlany do czerwca.

Tymczasem są szanse na kontynuowanie sagi o Piastach z uwzględnieniem znaczenia Piastów brzesko-legnickich, do czego dyrektor Zamku Piastów Śląskich będzie niebawem zachęcał znaną pisarkę historyczną Elżbietę Herezińską. Do spotkania ma dojść w okresie ferii zimowych.

- Jest to pierwszy serial od kilkudziesięciu lat odnoszący się do historii starszej niż druga wojna światowa - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Antoni Maziarz, historyk, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego. - Średniowiecze zawsze będzie się kojarzyło z historią bardzo plastyczną. Nawiązania w "Grze o tron" czy u Tolkiena do historii rycerskich, epickich świetnie się wpasowują w to, w jaki sposób jest postrzegana historia. Średniowiecze zawsze miało taką magię, którą dostrzegali chociażby romantycy.
Dariusz Byczkowski cz. 1
Dariusz Byczkowski cz. 2
Antoni Maziarz

Kultura i rozrywka

2018-10-20, godz. 18:00 Cybis na nowo. "Wystawa jest trochę prowokacyjna" [ZDJĘCIA] Galeria Muzeum Śląska Opolskiego po długiej przerwie remontowej otworzyła swoje sale wystawiennicze. Zwykle część parterowa prezentowała bogate opolskie zbior ... » więcej 2018-10-20, godz. 13:15 Kameralny koncert przy pełnej sali koncertowej. Vivaldi działa jak magnes Długimi owacjami na stojąco, przy pełnej sali i podwójnym bisem zakończył się piątkowy (20.10) koncert w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2018-10-20, godz. 11:00 Realne obrazy doprawiane fikcją [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Opolski prezentuje w swojej galerii 'Pierwsze Piętro' w Opolu obrazy Małgorzaty Futkowskiej. » więcej 2018-10-20, godz. 10:00 "Najpiękniejsze melodie świata" zabrzmią w Oleśnie 'Najpiękniejsze melodie świata' to tytuł przedostatniego koncertu w ramach VIII Dobrodzień Classic Festival, który trwa od 13 października na Opolszczyźnie. » więcej 2018-10-20, godz. 07:01 Symfoniczny pop zagościł w Studiu M Radia Opole [ZDJĘCIA] Występująca pod pseudonimem artystycznym Kasai wokalistka, pianistka, kompozytorka, autorka tekstów, aranżerka i producentka porwała publiczność w legendarnym ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:30 I Międzynarodowy Konkurs Baletowy w Opolu Najbliższy weekend upłynie w Opolu pod znakiem baletu dzieci i młodzieży. W sobotę rusza (20.10) I Międzynarodowy Konkurs Baletowy w technikach balet i modern. » więcej 2018-10-19, godz. 18:30 Premiera studencka "Zranionego jelenia" „Zraniony jeleń” to spektakl dla młodzieży i dorosłych, który całkiem niedawno zagościł w repertuarze Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. » więcej 2018-10-19, godz. 15:30 Cztery pory roku w sonetach i muzyce Vivaldiego. Przed nami koncert kameralny w FO 'Wiosna/Lato, Jesień/Zima - A. Vivaldi' to tytułu pierwszego w tym sezonie artystycznym koncertu kameralnego, który zabrzmi dziś wieczorem (19.10) w Filharmon ... » więcej 2018-10-19, godz. 13:30 Niepełnosprawni śpiewają polskie piosenki. W Brzegu trwa coroczna integracyjna impreza muzyczna „Polska muzyka lat 80” - to hasło przewodnie dzisiejszego (19.10) Festiwalu Piosenki Osób z Niepełnosprawnością „Jesteśmy Tu”. Impreza organizowana jest już p ... » więcej 2018-10-19, godz. 10:45 Rusza festiwal filmowy "Publicystyka" w Kędzierzynie-Koźlu. To już 25. edycja święta kina niezależnego W kinie Chemik w Kędzierzynie-Koźlu rusza XXV Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia. W tym roku wpłynęło nań 165 filmów z 31 krajów ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »