Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-01-11, 11:30 Autor: Justyna MaćkowiakJacek Rudnik

Opolskie akcenty w telenoweli historycznej "Korona Królów"

Dariusz Byczkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dariusz Byczkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
- To nie jest wysokonakładowa, pełnometrażowa produkcja historyczna. Dobrze, że jest zainteresowanie, dobrze, że ktoś przygotował ten serial - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Dariusz Byczkowski pytany o przygotowaną przez TVP telenowelę historyczną "Korona Królów".
Walory takiego filmu w ocenie Dariusza Byczkowskiego nie są trudne do zauważenia: występują ciekawe plenery, a sporo osób po obejrzeniu choć kilku odcinków może mocniej zainteresować się naszą historią. - Akcja nie rozgrywa się w jednym pokoju. Młodzi aktorzy próbują grać. Fajnie, że ktoś próbuje przybliżyć ludziom historię Polski. Przeciętny zjadacz chleba wie, że był Jagiełło i walczył z Krzyżakami, ale już o Łokietku, Kazimierzu Wielkim ta wiedza jest ograniczona. Dobrze, że ludzie to oglądają.

Nie brakuje też pewnych akcentów dotyczących naszego regionu. - Ja się bardzo cieszę, ponieważ w tym serialu występuje Bolko Drugi Świdnicki, książę brzeski. Jest on bardzo wiernie zaprezentowany - dodaje gość Radia Opole.

Koszt wyprodukowania jednego odcinka telenoweli "Korona Królów" to około 200 tysięcy złotych. Serial ma być wyświetlany do czerwca.

Tymczasem są szanse na kontynuowanie sagi o Piastach z uwzględnieniem znaczenia Piastów brzesko-legnickich, do czego dyrektor Zamku Piastów Śląskich będzie niebawem zachęcał znaną pisarkę historyczną Elżbietę Herezińską. Do spotkania ma dojść w okresie ferii zimowych.

- Jest to pierwszy serial od kilkudziesięciu lat odnoszący się do historii starszej niż druga wojna światowa - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Antoni Maziarz, historyk, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego. - Średniowiecze zawsze będzie się kojarzyło z historią bardzo plastyczną. Nawiązania w "Grze o tron" czy u Tolkiena do historii rycerskich, epickich świetnie się wpasowują w to, w jaki sposób jest postrzegana historia. Średniowiecze zawsze miało taką magię, którą dostrzegali chociażby romantycy.
Dariusz Byczkowski cz. 1
Dariusz Byczkowski cz. 2
Antoni Maziarz

Kultura i rozrywka

2018-01-19, godz. 21:00 Opowieści o ludziach śląskiego sportu. Promocja książki Książkę 'Legendy sportu śląskiego' Jana Cofałki promowano w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Autor otrzymał także odznakę honorową 'Za zasługi dla województw ... » więcej 2018-01-19, godz. 18:00 Zachęcają do poznania zamierzchłych technik fotograficznych. Nietypowa oferta BCK-u Brzeskie Centrum Kultury, jak co roku w trakcie ferii zimowych dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych przygotowało ciekawą ofertę artystyczną. Organizowane ... » więcej 2018-01-19, godz. 15:00 "Opolskie Granie" już w sobotę w stolicy regionu Fundacja Czas Podróżników i Klub Artysty zapraszają na 'Opolskie Granie'. » więcej 2018-01-19, godz. 11:00 Z tym miastem związana jest historia aż dwóch symfonii Beethovena Pobyt Ludwika van Beethovena w Głogówku stara się udokumentować tamtejsze muzeum. Zamiarem tej placówki jest stworzenie stałej wystawy poświęconej słynnemu ko ... » więcej 2018-01-19, godz. 07:00 Olesno szykuje Sylwester Bałkański na najbliższą sobotę Pokaz współczesnego tańca orientalnego i degustacja tradycyjnych napojów oraz potraw. Między innymi takie atrakcje przewidziano podczas oleskiego Sylwestra Ba ... » więcej 2018-01-18, godz. 21:00 Artystyczne ferie w szkole Preludium Twórcze spędzenie drugiego tygodnia ferii (22-26.01) proponuje szkoła i ognisko muzyczne 'Preludium'. » więcej 2018-01-18, godz. 13:00 Młodzież z Rudnik będzie mogła nauczyć się gry na bębnach afrykańskich Będą uczyć dzieci i nastolatków gry na afrykańskich bębnach. W Rudnikach zorganizowano już jedne takie zajęcia podczas ferii. » więcej 2018-01-18, godz. 10:50 Stworzony w Komprachcicach spektakl "W przestrzeni dwóch światów" zobaczymy w Opolu Gościnnie w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora zagości przedstawienie 'W przestrzeni dwóch światów'. Spektakl przygotowany przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Ko ... » więcej 2018-01-17, godz. 20:30 Nudzisz się w domu podczas ferii? Przyjdź do Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie Trwają ferie zimowe Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie. Dni tygodnia różnią się formą zajęć - można wziąć udział w malowankach-kolorowankach, zabawie w teatr, ... » więcej 2018-01-17, godz. 12:00 Bezpłatne wejściówki na polsko-niemiecki Koncert Noworoczny w Filharmonii Opolskiej Mieszkańcy Opolszczyzny mogą już odbierać bezpłatne wejściówki do Filharmonii Opolskiej na Koncert Noworoczny. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »