Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-06-13, 16:50 Autor: Katarzyna Zawadzka

Odkrywają historię, póki nie jest za późno. Finał ogólnopolskiego konkursu

Bartłomiej Duda i Dawid Pulit odbierają nagrody [fot. Katarzyna Zawadzka]
Bartłomiej Duda i Dawid Pulit odbierają nagrody [fot. Katarzyna Zawadzka]
Laureci II miejsca z Gimnazjum Publicznego w Przelewicach [fot. Katarzyna Zawadzka]
Laureci II miejsca z Gimnazjum Publicznego w Przelewicach [fot. Katarzyna Zawadzka]
Młodzież szukała śladów historii. Najciekawsze projekty nagrodzono w ramach XI ogólnopolskiego konkursu "Póki nie jest za późno". Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.
We wtorek (13.06) laureaci uroczyście odebrali nagrody.

Pierwsze miejsce zajęli Bartłomiej Duda i Dawid Pulit ze Spytkowic w województwie małopolskim. Nagrodzona praca nosi tytuł "Wysoka stawka - Bitwa pod Jordanowem".

- Chcieliśmy opowiedzieć o historii w taki sposób, który trafi do młodych ludzi - mówi Dawid. - Nasze pokolenie już nie interesuje się czytaniem do końca książek po 400 stron, ale woli szukać wiedzy i przyswajać ją w np. postaci filmów. Chodzi o to, żeby sposób przyswajania wiedzy był swojski, bliski każdemu - dodaje.

Drugie miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum Publicznego w Przelewicach w województwie zachodniopomorskim, którzy pracowali pod opieką Dariusza Jałoszyńskiego. Trzecie miejsce przypadło uczniom Publicznego Gimnazjum nr 3 w Mikołowie na Śląsku, których opiekunem był Przemysław Noparlik.

Oprócz rozstrzygnięcia konkursu CMJW przygotowało także sesję edukacyjną dla nauczycieli pod hasłem "Jeśli nie pamięć, to co?".

- Wszyscy w całej Europie mierzymy się z momentem, w którym odchodzą świadkowie II wojny światowej. To oni pełnili ważną rolę podtrzymywania pamięci - mówi Małgorzata Wosińska, antropolog ludobójstwa. - Ta sytuacja stawia przed nami kolejne wyzwania. Musimy być bardzo ostrożni i nadal przekazywać historię na poziomie komunikatywnym. Nie możemy jej zamknąć w archiwum czy muzeum, dlatego że ona pełni bardzo ważną rolę. Konflikty o znamionach ludobójstwa ciągle dzieją się na świecie. Lekcja europejskiej historii, takiej bardzo trudnej, powinna być źródłem wiedzy - dodaje.

Wosińska mówiła także o pułapkach, na które warto uważać wykorzystując dostępne sposoby przekazywania pamięci.

- Teraz boimy się, że zostanie to zamknięte w historii lub też, że stanie się atrakcją jak w muzeach multimedialnych o II wojnie światowej - mówi Wosińska. - To są bardzo dobre muzea, ale one trochę obudowują tę historię jak w Disneylandzie wielką ilością multimediów. To, co się liczyło między świadkiem a uczniem, świadkiem a wnuczkiem czy wnuczką, to był również ważny przekaz emocjonalny - dodaje.

Wosińska przekonywała nauczycieli, że oprócz pomocy multimedialnych warto też młodzież angażować w badania terenowe. - Krajobraz też jest świadkiem - przypomniała.
Dawid Pulit
Małogorzta Wosińska 1
Małgorzata Wosińska 2

Kultura i rozrywka

2024-05-26, godz. 20:28 48.OKT: Duchy, miłość, dramat i poezja Cypriana Kamila Norwida Ostatnim przedstawieniem konkursowym tegorocznych 48. Konfrontacji Teatralnych była jednoaktówka 'Miłość czysta u kąpieli morskich' według Cypriana Kamila… » więcej 2024-05-26, godz. 19:45 Finał "Piosenkobrania" na scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Ambitny repertuar To wyjątkowy konkurs muzyczny. Tradycja opolskiego 'Piosenkobrania' sięga 1993 roku. » więcej 2024-05-26, godz. 17:25 48.OKT: "Koziołek Matołek" dla dzieci i dorosłych Przedostatnim konkursowym przedstawieniem 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka żywa' było przedstawienie Teatru Polskiego w Warszawie zatytułowane… » więcej 2024-05-26, godz. 14:00 Wołczyńskie mamy mogą świętować również we wtorek Na drugą edycję 'Majowego chilloutu z okazji Dnia Matki' zaprasza we wtorek (28.05) po południu Wołczyński Ośrodek Kultury. » więcej 2024-05-26, godz. 11:55 48. OKT: Kobiece historie w "Chłopach" z Teatru Ludowego w Krakowie Spektakl pt. 'Chłopi' Teatru Ludowego w Krakowie to kolejne przedstawienie konkursowe 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. W tym roku mija… » więcej 2024-05-26, godz. 11:40 "Proste historyjki o muzyce". Koncert dla całych rodzin w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska po raz ostatni w tym sezonie artystycznym zaprasza najmłodszych melomanów na koncert. O godzinie 12:30 filharmonicy zabiorą ich w 'Muzyczną… » więcej 2024-05-25, godz. 19:40 Muzyczny statek znów zabrał chętnych w dwa rejsy na Odrze. "Niech umilają czas" Polska i zagraniczna muzyka rozrywkowa trzynasty raz rozbrzmiewała z pokładu statku 'Opolanin' na Odrze w stolicy regionu. Na kolejną edycję akcji 'Z Orkiestrą… » więcej 2024-05-25, godz. 13:00 "Zemsta nietoperza" w wykonaniu 140 osób. Wieczorny spektakl na dziedzińcu brzeskiego muzeum 140-osobowy zespół zaprezentuje dziś (25.05) wieczorem 'Zemstę nietoperza' na dziedzińcu Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. » więcej 2024-05-25, godz. 12:30 48. OKT: aktorzy z Teatru Niedużego wyśpiewali "Gołoledź" Muzyczny spektakl pt. 'Gołoledź' zobaczyliśmy wczoraj (24.05) w ramach konkursu 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. Piosenki, scenariusz… » więcej 2024-05-25, godz. 10:22 48. OKT: zobaczyliśmy spektakl pt. "Sędziowie" z teatru w Gnieźnie Spektakl pt. 'Sędziowie' Stanisława Wyspiańskiego w reż. Anny Augustynowicz zobaczyli widzowie 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa. To przedstawienie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »