Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-05-16, 07:10 Autor: Mariusz Majeran

Jubileuszowa Noc Muzeów w Opolu już w sobotę

Jarosław Wasik
Jarosław Wasik
Siedem instytucji weźmie udział w 10. Nocy Muzeów w Opolu. Koordynatorem opolskiej imprezy jest Muzeum Polskiej Piosenki, to właśnie w nim zostanie oficjalnie otwarta noc.
- Ciekawostką będzie specjalny zabytkowy autobus - dodaje Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki

- Ten autobus wystartuje o godzinie 19.00 spod Muzeum Polskiej Piosenki. I będzie zahaczał o Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Politechniki, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Muzeum Diecezjalne. Na pewno gdzieś zlokalizujemy w centrum, jeszcze ustalamy, przystanek, na którym będą mogli wsiąść zwiedzający, zarówno ci, którzy przyszli do Muzeum Śląska Opolskiego jak i do Archiwum Państwowego - uzupełnia Wasik.

Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza do siedziby głównej przy ul: Muzealnej na koncert, warsztaty, spektakl ogniowy, prelekcje i zwiedzanie wystaw. Dostępna będzie również kamienica czynszowa przy ul. Wojciecha.

Muzeum Politechnika zaprasza do Kampusu przy ulicy Prószkowskiej. Główną rolę będzie tam pełniło promieniowanie rentgenowskie.

Archiwum Państwowe także przygotowuje wystawę i podczas Nocy Muzeów zaprasza dzieci na warsztaty szycia butów.

- Będzie także kilka prelekcji - dodaje dyrektor placówki prof. Mirosław Lenart.

- Prof. Krystyna Kossakowska-Jarosz przedstawi "Wyjątkowy manuskrypt cechu krawców w Opolu". Ja opowiem o preclu, który jest w jakim sensie związany z Opole. W Muzeum Diecezjalnym jest jedna z figur gotyckich, Madonna z Dzieciątkiem, która trzyma w reku precel. A Marcin Husak opowie "Dlaczego rzemieślnik musiał się myć? - zachęca profesor.

W 10. Nocy Muzeów wezmą udział: Muzeum Polskiej Piosenki, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Politechniki Opolskiej, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Muzeum Diecezjalne i Archiwum Państwowe.

Udział we wszystkich przedsięwzięciach jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Wzorem lat ubiegłych uczestnicy Nocy Muzeów będą szukali "intruza", czyli czegoś, co nie pasuje do stałych ekspozycji w muzeach.

Szczegółowy program na stronie www.nocmuzeow.opole.pl. Radio Opole objęło imprezę patronatem medialnym.
Jarosław Wasik
Mirosław Lenart

Kultura i rozrywka

2019-06-25, godz. 12:15 III Festiwal Polonijny w tym roku wzbogaci się o piosenkę autorską Przed nami III Festiwal Polonijny na Opolszczyźnie. Region odwiedzą wykonawcy z całego świata m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Aust ... » więcej 2019-06-25, godz. 12:11 INTERREG – młodzi radiowcy poznają tajniki polsko-czeskiej współpracy O polsko-czeskiej współpracy i tym, jak działa rozgłośnia uczą się najmłodsi słuchacze na lekcjach organizowanych w Radiu Opole. W ramach projektu 'INTERREG - ... » więcej 2019-06-25, godz. 09:45 Radne Wiśniewska i Łęgowik w radach muzealnych? 2 opolskie radne zostały wytypowane na stanowiska członkowskie w radach opolskich placówek muzealnych. Alicja Wiśniewska jest kandydatką na członka rady przy ... » więcej 2019-06-24, godz. 18:30 Światło podkreśli piękno nyskich zabytków. Każdego roku miasto chce podświetlać kolejne obiekty Nyskie zabytki będą lepiej wyeksponowane po zmroku. Władze miasta chcą, by każdego roku nowej iluminacji doczekał się przynajmniej jeden obiekt. » więcej 2019-06-24, godz. 16:30 Ilustracje książkowe dla najmłodszych okiem Wojciecha Widłaka Wojciech Widłak, polski pisarz i twórca książek dla dzieci, spotkał się z najmłodszymi mieszkańcami Opola. Autor wydał już osiem pozycji, jednak najbardziej z ... » więcej 2019-06-24, godz. 14:28 Przyjdź na opolski rynek i poznaj historię 10. Opolskiej Brygady Logistycznej Wystawa okolicznościowa na opolskim rynku rozpoczęła wydarzenia towarzyszące obchodom dwudziestu lat istnienia 10. Opolskiej Brygady Logistycznej w stolicy re ... » więcej 2019-06-23, godz. 12:00 Muzyka klasyczna zabrzmi przy leśnej kaplicy W niedzielę 23 czerwca, przy leśnej kaplicy tzw. Magdalence, nieopodal Goszyc w gminie Bierawa, odbędzie się niezwykły koncert. » więcej 2019-06-23, godz. 11:09 Wielki, wokalny finał XVI festiwalu weberowskiego w Pokoju [ZDJĘCIA] Występ połączonych opolskich chórów pod dyrekcją Przemysława Neumanna zakończył (22.06) XVI Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von W ... » więcej 2019-06-22, godz. 20:06 Na początek house. Nie tylko fani muzyki klubowej pobawią się do północy na After Party w Opolu Trwa After Party na Małym Rynku w Opolu. Impreza klubowa, która zamyka wydarzenia związane z 56. Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki, rozpoczęła się o 19:00 ... » więcej 2019-06-22, godz. 18:42 Rynek w Kluczborku zmienił się w warsztat rękodzieła. Taki był IX Opolski Jarmark Folkloru Za nami IX Opolski Jarmark Folkloru w Kluczborku. Przez pięć godzin na Rynku można było spróbować swoich sił w dwudziestu warsztatach rękodzielniczych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »