Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-03-27, 20:39 Autor: Agnieszka Stefaniak

Złota Maska za spektakl roku dla wspólnego projektu dwóch opolskich teatrów

Złota Maska za spektakl roku dla projektu dwóch opolskich teatrów [fot. Mirosław Pietrucha]
Złota Maska za spektakl roku dla projektu dwóch opolskich teatrów [fot. Mirosław Pietrucha]
Łukasz Bugowski został laureatem Złotej Maski za rolę męską [fot. Mirosław Pietrucha]
Łukasz Bugowski został laureatem Złotej Maski za rolę męską [fot. Mirosław Pietrucha]
W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej zakończyła się gala Złotych Masek. To nagrody przyznawane za szczególne osiągnięcia w zakresie sztuki teatralnej w woj. opolskim i śląskim. Złotą Maską, za spektakl roku 2016, nagrodzono wspólny projekt Teatru im. Jana Kochanowskiego oraz Opolskiego Teatru Lalki i Aktora - "Śmierć przyjeżdża w środę" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz.
Jury przyznało w sumie 7 Złotych Masek. Łukasz Bugowski został laureatem nagrody za role męskie w spektaklu "Trzej Muszkieterowie" z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

Za najciekawszą rolę żeńską uznano z kolei Cecylię Caban-Jacewską, grającą trzy różne role w spektaklach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu: Wandę w „Bez znieczulenia”, Mette w „Uroczystości” i Małą Syrenkę w przedstawieniu „Śmierć przyjeżdża w środę”.

Złota Maska za reżyserię powędrowała do Anny Augustynowicz, która na deskach Kochanowskiego przedstawiła swoją wizję "Ślubu" Gombrowicza.

W kategorii scenografia nagrodzono Agatę Dudę-Gracz za "Śmierć przyjeżdża w środę", za muzykę jury nagrodziło 3 twórców - Michała Dymnego, Piotra Żyłę i Karola Kossakowskiego za spektakl "Coś pomiędzy" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego, zaś maskę dla najlepszego scenarzysty odebrał Piotr Rowicki - autor tekstu "Bez znieczulenia", w Teatrze im. J. Kochanowskiego

Jury zdecydowało także o przyznaniu dwóch nagród specjalnych dla wyróżniających się aktorów. Otrzymali je Aleksandra Mikołajczyk i Krzysztof Jarota, z opolskich lalek.

Kultura i rozrywka

2021-05-12, godz. 07:59 Czas na kwitnące azalie! Przed nami muzyczne święto w Mosznej 176 wykonawców wystąpi podczas 37. Muzycznego Święta Kwitnących Azalii w Mosznej. W ciągu czterech festiwalowych dni będzie można wziąć udział w sześciu… » więcej 2021-05-11, godz. 21:25 WBP w Opolu: pierwsze w tym roku spotkanie autorskie z udziałem publiczności Gościem kolejnej odsłony akcji „Zaczytane Opolskie” był ceniony dramaturg i eseista Andrzej Stasiuk. To laureat m.in. Literackiej Nagrody Nike. Jego książki… » więcej 2021-05-11, godz. 15:30 Opolskie zaczyta się na wiosnę i jesień. Dużo spotkań autorskich przed nami! Trwa akcja 'Zaczytane Opolskie'. Biblioteki w całym regionie odwiedzają twórcy literatury prezentując swoje książkowe premiery. W tym roku inicjatywa gości… » więcej 2021-05-10, godz. 21:50 W weekend 13. Noc Muzeów w Opolu. Opolskie instytucje zapraszają "Mimo wszystko" stacjonarnie i online 'Mimo wszystko' - to hasło tegorocznej 13. Nocy Muzeów w Opolu. W ten sposób opolskie placówki kulturalne sygnalizują, że choć w reżimie sanitarnym, to… » więcej 2021-05-10, godz. 20:59 Wiele sensacyjnych doniesień o Lewie Nieludzkim. Tomasz Różycki gościem MBP w Opolu Tomasz Różycki był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Poeta, eseista, pisarz i tłumacz opowiedział o swojej najnowszej książce 'Ijasz'. » więcej 2021-05-10, godz. 13:00 "Ijasz" w bibliotece. Tomasz Różycki opowie o nowej książce Tomasz Różycki będzie dziś (10.05) gościem spotkania online Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Opowie o najnowszej książce 'Ijasz', która łączy… » więcej 2021-05-10, godz. 10:32 Ostatni moment na zgłaszanie udziału w konkursie wiedzy o nyskich fortyfikacjach. Zainteresowani muszą odpowiedzieć… Ostatni dzwonek dla chcących sprawdzić swoją wiedzę na temat nyskich fortyfikacji. Jeszcze tylko do dziś (10.05) można zgłaszać chęć udziału w konkursie… » więcej 2021-05-08, godz. 17:00 Nie ma szans na tegoroczne Dni Kluczborka. Lipcowe Dni Olesna pod znakiem zapytania, ale jest jeszcze szansa Nie będzie tegorocznych Dni Kluczborka. W Oleśnie władze czekają na rozwój sytuacji epidemiologicznej. » więcej 2021-05-07, godz. 16:56 Muzyka H.M. Góreckiego w hołdzie Ślązakom poległym w powstaniach Koncert upamiętniający 100. rocznicę III powstania śląskiego przygotowała dla melomanów Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera. Z uwagi na obowiązujące… » więcej 2021-05-06, godz. 17:00 "Zahuczały góry, zaszumiały lasy". Premiera singla zespołu Zakuka 'Zahuczały góry, zaszumiały lasy' - to tytuł singla zespołu Zakuka, który w czwartek (6.05) ma swoją premierę. Autorami i wykonawcami piosenki, która… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »