Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-08-12, 11:03 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Utwory kameralne Franza Schuberta zabrzmiały w Głogówku

Schubertiada w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Schubertiada w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Schubertiada w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Schubertiada w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Podczas koncertu zorganizowanego w ramach X edycji festiwalu Śląskie Lato Muzyczne i spotkań z cyklu "Heuriger" wystąpili wykładowcy XXVII Międzynarodowego Kursu Muzycznego - Andrzej Mokry (gitara), Piotr Prysiażnik (skrzypce), Michał Micker (altówka) oraz Marcin Misiak (wiolonczela).
- Koncert w ramach Schubertiady jest nawiązaniem do tradycji naszej ziemi - to są dawne ziemie habsburskie, a my jesteśmy częścią tej kultury - mówił na początku koncertu Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku, współorganizującego wydarzenie. - I taka ciekawostka, że w tych Schubertiadach, które zapoczątkował Franz Schubert w domach arystokracji wiedeńskiej, brał czynny i regularny udział Johann Sedlaczek, nasz kompozytor pochodzący z Głogówka, słynny flecista - wyjaśnił dyrektor muzeum.

Publiczność wysłuchała trzech kompozycji Franza Schuberta - stąd spotkanie przyjęło nazwę Schubertiady. Było to nawiązanie do tradycyjnych, kameralnych spotkań w kręgu muzyki tego austriackiego kompozytora uznawanego za prekursora romantyzmu w muzyce.

- Pan profesor Tomaszewski organizuje śląski festiwal muzyczny oraz kursy mistrzowskie w Opolu i tam uczymy wszyscy przyszłych studentów albo studentów - mówi Andrzej Mokry, gitarzysta. - Przy tej okazji mamy możliwość w ciągu dziesięciu dni próbować i występować wspólnie, ale to są bardziej projekty niż jakieś stałe zespoły. To jest największa przyjemność grania wspólnie z kolegami co roku - dodaje.

X Festiwal Śląskie Lato Muzyczne potrwa do 28 sierpnia.
Wykonawcy koncertu w audycji "Rewiry Kultury" (16.08)

Kultura i rozrywka

2020-06-04, godz. 11:09 Zagroda rybacka ma powstać w Muzeum Wsi Opolskiej Ten najnowszy projekt będzie realizowany przy unijnym wsparciu i we współpracy m.in. z Lokalną Grupą Rybacką 'Opolszczyzna'. » więcej 2020-06-03, godz. 17:30 Teatr Dramatyczny przygotowuje premiery. "Skupiamy się na przyszłym sezonie" Opolski teatr nie otworzy swoich drzwi przed widzami z powodu remontu, który był zaplanowany do końca czerwca. A później nastąpi koniec sezonu artystycznego. » więcej 2020-06-03, godz. 15:30 Jan Leszek Wiącek zarapował w bluzie i czapce, aby wesprzeć medyków. "To nowe wyzwanie" Burmistrz Wołczyna zarapował w ramach ogólnopolskiej inicjatywy #Hot16Challenge2. » więcej 2020-06-03, godz. 12:30 Przedstawienie "Wielkie mi Coś" zgłoszone do ogólnopolskiej nagrody Spektakl Opolskiego Teatru Lalki i Aktora 'Wielkie mi Coś' w reżyserii Marty Guśniowskiej dostał się do ścisłego finału 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie… » więcej 2020-06-03, godz. 10:15 Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu zaprasza, ale nie wszystkich MDK w Opolu od poniedziałku (01.06) otworzył swoje drzwi, ale nie uruchomił wszystkich sekcji i zajęć dla najmłodszych. Dom kultury jest placówką oświatową i musi… » więcej 2020-06-02, godz. 10:15 Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza zwiedzających. I wraca do cyklu "Światło na obraz" Po przerwie w działalności, którą wymusiła sytuacja epidemiologiczna w kraju i wprowadzone obostrzenia, w tym zamknięcie placówek kultury, Muzeum Śląska Opolskiego… » więcej 2020-06-01, godz. 19:00 Nowe muzeum powstało na Górze św. Anny Muzeum Krzyża Świętego to nowe miejsce na Górze św. Anny do odwiedzenia. Stworzył je kolekcjoner i pasjonat, Ryszard Makowiecki. Jego prywatna kolekcja krzyży… » więcej 2020-06-01, godz. 17:00 Konkurs Energetyczny Śmieszkowiec rozstrzygnięty Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu rozstrzygnęła Ogólnopolskie Konkurs Plastyczny 'Energetyczny Śmieszkowiec'. Ze względu na pandemię koronawirusa konkurs odbył… » więcej 2020-06-01, godz. 14:00 Już nadajemy! Festiwalowe Radio Opole na FM i w internecie Niezapomniane utwory i wykonania, najlepsze koncerty i pamiętne debiuty. To wszystko znajdzie się na antenie specjalnie uruchomionego przez naszą stację Festiwalowego… » więcej 2020-06-01, godz. 12:00 KFPP: Tomasz Jaros wystąpi na opolskich Debiutach Tomasz Jaros wygrał finał Szansy na Sukces Opole 2020. I za sprawą głosów telewidzów wystąpi w koncercie Debiuty tegorocznego 57. Krajowego Festiwalu Polskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »