Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-02-17, 08:40 Autor: Joanna Matlak

Ruszyły zapisy do II Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

Pierwszy Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych © (fot. Witold Wośtak)
Pierwszy Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych © (fot. Witold Wośtak)
Organizatorem testu jest opolska Fundacja „Dla Dziedzictwa”. W imprezie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Opolszczyzny.
- Chcemy propagować wiedzę o Żołnierzach Wyklętych - mówi Tomasz Kwiatek, prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa” i były radny Opola.

- Stopień trudności jest wysoki; tak mówili uczestnicy zeszłorocznej edycji. Głównym autorem pytań jest Arkadiusz Karbowiak. Test odbywa się w wigilię Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to święto jest inicjatywą właśnie Arkadiusza Karbowiaka (byłego wiceprezydenta Opola), który doskonale zna tę tematykę i propagował wiedzę o Żołnierzach Wyklętych - mówi Kwiatek.

Nagrody finansowe w zależności od zajętego miejsca wynoszą 500, 200 i 100 zł i są przyznawane w 3 kategoriach: młodzież gimnazjalna, ponadgimnazjalna i kategoria otwarta dla studentów i dorosłych.

Zgłoszenia są przyjmowane do 26 lutego, a formularz znajduje się na stronie www.dladziedzictwa.org. Finał odbędzie się w opolskim ratuszu 29 lutego.

Partnerami testu są: Młodzieżowy Dom Kultury, Wydział Oświaty Miasta Opola oraz Delegatura IPN w Opolu. Test został objęty patronatem honorowym przez byłego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Ujazdowskiego.
Tomasz Kwiatek

Kultura i rozrywka

2019-02-22, godz. 21:30 Noworoczny koncert charytatywny już po raz ósmy zgromadził liczną widownię w Nyskim Domu Kultury 'Od swinga do klasyki', pod takim tytułem odbył się dziś (22.02) w Nysie 8. noworoczny koncert charytatywny, » więcej 2019-02-22, godz. 21:00 Wodzenie niedźwiedzia może być naszym dziedzictwem kulturowym. "To duża szansa dla województwa" [ZDJĘCIA] Sygnatariusze wniosku o wpisanie zwyczaju wodzenia niedźwiedzia na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego spotkali się w Muzeum Wsi Opolskiej, by podpi ... » więcej 2019-02-22, godz. 07:13 Wybuchowa mieszanka różnych gatunków muzycznych. Filip Mizia zagrał w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wrocławski songwriter Filip Mizia wystąpił w legendarnym Studiu M im. SBB Radia Opole. Zgromadzona publiczność miała okazje usłyszeć dużą mieszankę różnych ga ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:30 Razem zwiedzają świat, a potem piszą o tym, co naprawdę ważne. Spotkanie z reporterkami w opolskiej MBP Karolina Sulej i Urszula Jabłońska to prywatnie przyjaciółki, a służbowo to dwie uznane reporterki i świetne kompanki w dalekich podróżach. Autorki spotkały s ... » więcej 2019-02-21, godz. 19:00 Autor "Ślepnąc od świateł" odwiedzi Opole Jakub Żulczyk, pisarz, scenarzysta i dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny spotka się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-02-21, godz. 17:00 Wernisaż prac Alex Urban w GSW Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych Alex Urban zaprezentuje swoje prace w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. » więcej 2019-02-21, godz. 15:00 Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Maluchy uczą się opolskiego kroszonkarstwa Trochę octu, kilka wykałaczek i zabarwione w wywarze z cebuli jajka - tylko tyle potrzeba, żeby stworzyć piękną opolską kroszonkę. Jak co roku ze stacjonarną ... » więcej 2019-02-21, godz. 12:50 O polskich zamkach i pałacach na Ukrainie. Spotkanie w WBP Ukraiński dziennikarz, który z pochodzenia w połowie jest Rosjaninem, stworzył przewodnik 'Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie'. Dmytro Antoniuk będzie dzi ... » więcej 2019-02-21, godz. 08:00 O powstańcach i walkach o Śląsk rozmawiano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu - Chcemy przywrócić historii odpowiedni kształt. Pokazać, że powstania śląskie to walki w gruncie rzeczy o polskość tych terenów, podobnie jak powstanie antyk ... » więcej 2019-02-20, godz. 08:30 Piąty film o Opolu. Pokazuje trudny okres dla mieszkańców i miasta Opolska Fundacja Filmowa OFFilm zaprezentowała mieszkańcom Opola kolejny, piąty już film z cyklu 'Opole, miasto legend i tajemnic'. Ten odcinek nisi tytuł 'Z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »