Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-01-06, 15:15 Autor: Dorota Kłonowska

Nysę i Tarnopol połączy Piłsudski na Kasztance. Pomnik wykona prof. Marian Molenda

Prof. Marian Molenda [fot. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Jozefa Piłsudskiego]
Prof. Marian Molenda [fot. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Jozefa Piłsudskiego]
Prof. Marian Molenda i inicjatorzy budowy pomnika [fot.Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszalka Józefa Piłsudskiego]
Prof. Marian Molenda i inicjatorzy budowy pomnika [fot.Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszalka Józefa Piłsudskiego]
Profesor Marian Molenda będzie autorem pomnika Józefa Piłsudskiego na Kasztance, który stanąć ma na nyskim rynku. Wykonanie rzeźby powierzył artyście Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. - Mamy zaufanie do profesora, już powstał model w glinie, kolejnym etapem będzie gipsowy i ostatecznie odlany w brązie - mówi Piotr Wojtasik, jeden z pomysłodawców budowy pomnika.
Pomnik ma zostać odsłonięty w setną rocznicę odzyskania niepodległości, czyli 11.11.2018 roku. Będzie to jednocześnie ukłon w kierunku Kresowian licznie zamieszkujących powiat nyski. Dodajmy, że przedsięwzięcie już zbliżyło Nysę i Tarnopol. 29 września ub. roku została podpisana przez władze obu miast umowa partnerska.

- Powierzyliśmy wykonanie pomnika prof. Marianowi Molendzie, bowiem jest to nysanin i uznany artysta. Pominęliśmy procedurę konkursową, obawiając się zbyt nowatorskiego podejścia do tematu. Chcemy, aby rzeźba raczej była kopią pomnika, który stał niegdyś w Tarnopolu – mówi Piotr Wojtasik.

Na razie w nyskiej pracowni prof. Molendy stoi niewielki gliniany model pomnika. Proces powstania rzeźby potrwa rok. Piłsudski na Kasztance stanie na nyskim rynku w miejscu, gdzie przed wojną znajdował się pomnik cesarza Wilhelma.
Piotr Wojtasik

Kultura i rozrywka

2019-01-21, godz. 20:41 Koncert na rzecz opolskiej katedry. Wystąpili Ania Deko i Dżem Ania Deko i zespół Dżem zagrali dla opolskiej Katedry. Koncert charytatywny na rzecz renowacji świątyni zorganizowano w auli Wydziału Teologicznego przy ul. D ... » więcej 2019-01-21, godz. 14:42 Wanda Kwietniewska gościem Małej Akademii Piosenki w Opolu Wanda Kwietniewska była bohaterką Małej Akademii Piosenki w Opolu. Artystka zaczynała w Poznaniu w zespole Vist, później występował między innymi z grupą Lomb ... » więcej 2019-01-21, godz. 10:51 "Biesiada z Mickiewiczem" już dziś w Prószkowie 'Biesiada z Mickiewiczem' odbędzie się dzisiaj (21.01) w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie. Widowisko przygotowali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawow ... » więcej 2019-01-21, godz. 07:00 Trwają prace nad przygotowaniem obchodów Roku Moniuszkowskiego na Opolszczyźnie. Na razie najbardziej aktywne Opole Koncerty, happeningi, spektakle, konkursy, wystawy, czy spotkania. Pomysłów jest wiele, jak uczcić obchodzony w Polsce w 2019 roku, Rok Moniuszkowski. » więcej 2019-01-20, godz. 19:17 Kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci z Opola rozbrzmiewały w kościele na Chabrach 11 zespołów i chórów ze szkół podstawowych wystąpiło podczas XIII edycji 'W kole kolędujmy'. Uczestnicy popołudniowego koncertu w kościele świętego Karola Bor ... » więcej 2019-01-20, godz. 12:38 Księżyc pod lupą na Uniwersytecie Opolskim Noc Księżycowa na Uniwersytecie Opolskim - z taką propozycją wyszedł Instytut Fizyki i Wirtualna Akademia Astronomii. W programie przewidziano wykłady tematyc ... » więcej 2019-01-19, godz. 20:04 Podziękowali za wsparcie i pokazali, że wiele potrafią. W Opolu odbył się koncert kolęd dzieci z trisomią Po raz kolejny pokazali, że wspólne działanie i codzienna systematyczna praca przynoszą efekty. W opolskim Teatrze Ekostudio, podopieczni stowarzyszenia na Rz ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:00 Krapkowicka Orkiestra Dęta ma 20 lat. Dzisiaj jubileuszowy koncert Krapkowicka Orkiestra Dęta obchodzi dzisiaj swoje 20-lecie. Z tej okazji wydana została płyta oraz odbędzie się uroczysty koncert, w którym krapkowickim muzyk ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:00 Wspólne śpiewanie Polaków i Czechów. Głubczyce rozpoczynają program ze Stonawą Kolejna polsko-czeska kulturalna inicjatywa na pograniczu. Tym razem będzie ona dotyczyła śpiewania. Ruszył projekt 'Śląskie portamento - śpiew, współbrzmieni ... » więcej 2019-01-19, godz. 09:15 O polskim orężu i historii. W głubczyckim muzeum można zobaczyć wystawę z okazji 100-lecia niepodległości Polski Od średniowiecznych stroi i broni, rynsztunku husarskiego, po mundury z 20-lecia między wojennego i okresu II wojny światowej. Między innymi z takimi eksponat ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »