Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-10-05, 13:30 Autor: Radio Opole

Kanadyjski sukces opolskiej trupy teatralnej "Zapadnia"

Opolska grupa teatralna „Zapadnia” zdobyła Specjalną Nagrodę Jury siódmego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Kanadzie. Jako jedyni reprezentowali Polskę, a w Mont-Laurier zaprezentowali spektakl zatytułowany „Kamień cierpliwości”. Jest to historia inspirowana książką afgańskiego pisarza Atiqa Rahimiego.

Teatr W konkursie brały udział teatry z całego świata, m.in. z Francji, Włoch, Chin, Hiszpanii czy Białorusi. Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Włoch z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu.

- Samym sukcesem było stworzenie tego spektaklu i wypracowanie pewnej wspólnoty, którą tworzymy. To jest dla nas największy sukces i najważniejszy zysk. Natomiast ta nagroda w Kanadzie jest takim dodatkowym elementem, który wieńczy naszą pracę - mówi Agnieszka Włoch.

Agnieszka Włoch zwraca również uwagę, że odbiór spektaklu w Kanadzie różnił się od tego w Polsce.

- Po raz pierwszy po spektaklu podchodzili mężczyźni i dzielili się swoimi wrażeniami. Opowiadali w dość emocjonalny sposób o tym, jak spektakl nimi poruszył. W Polsce większość mężczyzn, choć oczywiście nie wszyscy, nastawia się dosyć negatywnie do naszego przedstawienia. Ocenia ten spektakl dosyć pochopnie jako feministyczny - a wcale tak nie jest - mówi.

Teatr „Zapadnia” jest w trakcie przygotowywania nowego przedstawienia. Jego premiera zaplanowana jest na koniec listopada, a opowiadać będzie o naturze kobiety i jej siłach twórczych.

Posłuchaj:

Joanna Matlak

Kultura i rozrywka

2018-11-21, godz. 18:25 Trwa Tydzień Filmu Niemieckiego w stolicy regionu. Bezpłatne seanse aż do niedzieli Wpisują się w aktualne trendy i są bliskie temu, co bije w sercach niemieckiego społeczeństwa - tym charakteryzują się produkcje, które do końca tego tygodnia ... » więcej 2018-11-21, godz. 16:29 Wierszem i listem. Uczniowie 16 polskich szkół upamiętnili Orlęta Lwowskie Poezją i prozą. W taki sposób uczniowie upamiętnili pamięć Orląt Lwowskich. W PSP nr 11 w Opolu wręczono wyróżnienia laureatom konkursu literackiego 'W hołdzi ... » więcej 2018-11-21, godz. 08:34 Przewodnik po Opolu dla dzieci. Zabytki, krzyżówki, rebusy 'Opole w słońcu. Przewodnik dla dzieci' to książeczka, która przybliża młodszym opolanom architekturę miasta. Opisano w niej 26 obiektów, a całość zilustrował ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Inauguracja Artoteki w Galerii Sztuki Współczesnej Tym razem galeria zaprasza miłośników sztuki do odwiedzenia biblioteki i wspólnego odczytu oraz dyskusji o sztuce. Instytucja chce stworzyć swoisty klub czyte ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Maraton teatralny w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Maraton teatralny już w ten weekend czeka na opolan. Widzowie zobaczą 6 spektakli i będą mogli posłuchać dramatoczytania. W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w ... » więcej 2018-11-20, godz. 11:00 W kędzierzyńsko-kozielskiej bibliotece dzieci uczą się programować roboty W kędzierzyńsko-kozielskiej bibliotece publicznej ponownie rozpoczęły się spotkania Klubu Kodowania. To już trzeci semestr zajęć, na których dzieci od lat naj ... » więcej 2018-11-20, godz. 05:58 "Ekshumacje żołnierzy Września '39" - Wykład pracownika IPN w kozielskiej Baszcie Na zaproszenie Muzeum Ziemi Kozielskiej do Kędzierzyna-Koźla zawitał Piotr Kędziora-Babiński, pracownik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięc ... » więcej 2018-11-19, godz. 21:00 Wombat podróżnik odwiedził dzieci w Kędzierzynie-Koźlu Kędzierzyn-Koźle odwiedził Marcin Kozioł. Pisarz i podróżnik autor książek dla dzieci i młodzieży. W dwóch oddziałach Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkał ... » więcej 2018-11-19, godz. 19:17 Wernisaż i promocja książki o zwierzętach w opolskim ZOO [ZDJĘCIA] Studenci i opolscy twórcy przez miesiąc obserwowali zwierzęta. Na tej podstawie powstały obrazy, zdjęcia, kolaże i zbiór opowiadań. » więcej 2018-11-19, godz. 17:56 Historia opolskiej piłki ręcznej spisana w książce Czterech autorów przez cztery lata zbierało materiały do książki 'Piłka ręczna w Opolu. Historia nieznana'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »