Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-10-05, 13:30 Autor: Radio Opole

Kanadyjski sukces opolskiej trupy teatralnej "Zapadnia"

Opolska grupa teatralna „Zapadnia” zdobyła Specjalną Nagrodę Jury siódmego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Kanadzie. Jako jedyni reprezentowali Polskę, a w Mont-Laurier zaprezentowali spektakl zatytułowany „Kamień cierpliwości”. Jest to historia inspirowana książką afgańskiego pisarza Atiqa Rahimiego.

Teatr W konkursie brały udział teatry z całego świata, m.in. z Francji, Włoch, Chin, Hiszpanii czy Białorusi. Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Włoch z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu.

- Samym sukcesem było stworzenie tego spektaklu i wypracowanie pewnej wspólnoty, którą tworzymy. To jest dla nas największy sukces i najważniejszy zysk. Natomiast ta nagroda w Kanadzie jest takim dodatkowym elementem, który wieńczy naszą pracę - mówi Agnieszka Włoch.

Agnieszka Włoch zwraca również uwagę, że odbiór spektaklu w Kanadzie różnił się od tego w Polsce.

- Po raz pierwszy po spektaklu podchodzili mężczyźni i dzielili się swoimi wrażeniami. Opowiadali w dość emocjonalny sposób o tym, jak spektakl nimi poruszył. W Polsce większość mężczyzn, choć oczywiście nie wszyscy, nastawia się dosyć negatywnie do naszego przedstawienia. Ocenia ten spektakl dosyć pochopnie jako feministyczny - a wcale tak nie jest - mówi.

Teatr „Zapadnia” jest w trakcie przygotowywania nowego przedstawienia. Jego premiera zaplanowana jest na koniec listopada, a opowiadać będzie o naturze kobiety i jej siłach twórczych.

Posłuchaj:

Joanna Matlak

Kultura i rozrywka

2018-09-21, godz. 14:30 Wielcy nieobecni zagoszczą w Filharmonii Opolskiej Cykl zakłada występy ośmiu duetów piosenkarskich wywodzących się z prowadzonego od 1991 roku przez Jacka Mełnickiego Opolskiego Studia Piosenki. Kolejny konce ... » więcej 2018-09-21, godz. 12:00 Spotkanie autorskie z podróżnikiem i autorem książki Spotkanie z podróżnikiem i współautorem książki 'Podróże do granic' Robertem Czerniakiem przygotowała filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. » więcej 2018-09-21, godz. 09:00 Mocny akcent na rozpoczęcie 26. Śląskiego Festiwalu im. L. van Beethovena w Głogówku Na koncercie inauguracyjnym (21.09) zabrzmi I symfonia g-moll op. 8 Witolda Maliszewskiego oraz koncert skrzypcowy patrona festiwalu w interpretacji wybitnej ... » więcej 2018-09-20, godz. 19:00 Przeciwko stereotypom z poezją u boku. Wystartował projekt Poetry Slam Poezją w stereotypy - młodzież z trzech krajów Europy będzie uczyła się o stereotypach i o tym, jak wpływają na postrzeganie narodów i członków różnych grup. ... » więcej 2018-09-20, godz. 15:00 "Książę i Prawda" w OTLiA, czyli, że droga jest ważniejsza od stacji końcowej [RECENZJA TOMASZA ZACHAREWICZA] Tak to już jest, że dzieci rosną, a razem z nimi rosną ich bajki. Dylematy niezależnie od wieku pozostają dylematami, a pragnienie miłości i poszukiwanie tego ... » więcej 2018-09-20, godz. 11:41 Opolskie lalki najlepsze w minionym sezonie artystycznym Miesięcznik Teatr podsumował miniony sezon artystyczny. Opolski Teatr Lalki i Aktora został uznany najlepszym teatrem. » więcej 2018-09-20, godz. 11:15 Hiszpańska realizacja tekstów Lorki w opolskich lalkach W OTLiA trwają próby do spektaklu 'Zraniony jeleń' będącym autorską interpretacją 'Poety w Nowym Jorku', którego autorem jest Frederico Lorca. Spektakl reżyse ... » więcej 2018-09-20, godz. 08:15 Jesień: zobacz, dotknij, poczuj! Warsztaty dla dzieci w Muzeum Śląska Opolskiego Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w Muzeum Śląska Opolskiego ruszył cykl zajęć edukacyjnych pod nazwą 'Jesień: zobacz, dotknij, poczuj!'. Warsztaty adresowan ... » więcej 2018-09-19, godz. 20:00 Gratka dla miłośników muzyki kameralnej w sercu Opola Muzyka kameralna i nietuzinkowe instrumenty - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', który odbędzie się w Opolu od 20 do 22 września. » więcej 2018-09-19, godz. 18:00 PKS-em do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Widzowie z Niemodlina już byli Opolski teatr ruszył z akcją przywożenia mieszkańców konkretnych miejscowości na konkretne przedstawienia. Akcja nosi tytuł 'PKS-em do teatru' i ma na celu za ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »