Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-03-18, 10:29 Autor: Radio Opole

O książce "Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień"

Nazwano ją „królową twista”. Największą popularność zdobyła w Polsce w latach 60. ubiegłego wieku. Helenie Majdaniec poświęcone było spotkanie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. O piosenkarce opowiadał szczeciński dziennikarz, autor monografii zatytułowanej „Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień”, Rafał Podraza.

Rafał Podraza, autor ksiązki o Helenie MajdaniecKsiążka zawiera wspomnienia między innymi Czesława Niemena, Haliny Kunickiej czy Marii Szabłowskiej. Jedna z anegdot zawartych w publikacji dotyczy wyjazdu artystki do Francji. Zorganizowała go agencja artystyczna „Pagart”.

- Przyjechała do Francji i zgubiła paszport - mówi Podraza. - Próbowano ją jakoś znaleźć, odszukać, bo po prostu zaginęła. Francuski znała bardzo słabo, Pagart ją gdzieś zgubił. "Olimpia" czekała, a piosenkarki polskiej nie było. Kiedy już dotarła do "Olimpii", trwał wielki koncert gwiazd z różnych krajów, to był 1964 rok. Była tak nabita sala, że nie chciano jej wpuścić, choć tłumaczyła, że ona ma tam wystąpić. Została wpuszczona na salę prawie w tej samej sekundzie, kiedy miała wystąpić - dodaje.

Kilka lat później Helena Majdaniec na stałe wyjechała do Francji. Była wtedy u szczytu kariery.

- To była taka trochę złośliwość z jej strony - tłumaczy Podraza. - Chciała utrzeć nosa Niebiesko-Czarnym oraz Adzie Rusowicz i Kordzie, ponieważ Wojtek Korda wtedy ją zostawił dla Ady. To było z jej strony takie "ja wam jeszcze pokażę". Była numerem jeden polskiej piosenki, kiedy spakowała się i wyjechała do Francji na 35 lat. Zdobyła jakiś sukces, bo wydała tam parę płyt. Największym sukcesem, jak sama mówiła, było to, że utrzymywała się ze śpiewania - dodaje.

Dodajmy, że książka „Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień” zawiera niepublikowane wcześniej zdjęcia oraz płytę z piosenkami nagranymi we Francji.

Spotkanie z autorem zorganizowano w ramach cyklu „Edward Spyrka prezentuje”.

 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2024-11-04, godz. 20:40 22. Opolska Jesień Literacka rozpoczęła się od regionalnego akcentu [ZDJĘCIA] Opolskie święto literatury oficjalnie rozpoczęte. 22. Opolską Jesień Literacką Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu postanowiła zainaugurować wspomnienie… » więcej 2024-11-04, godz. 20:39 Wiersze opolskich poetów oprawione chóralnymi śpiewami zabrzmiały w Opolu Spotkanie 'Zaduszki poetyckie. Wspomnienie poetów z Opolszczyzny' w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu przyciągnęło rekordową liczbę słuchaczy. Sala… » więcej 2024-11-04, godz. 14:00 Archiwum dr. Jana Robla przybliżono w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych Związek Sybiraków w Opolu, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zorganizowały spotkanie z badaczkami z Instytutu Pamięci… » więcej 2024-11-03, godz. 17:00 "To będzie coś wyjątkowego". Muzyka techno zabrzmi w Opolu Za miesiąc w stolicy polskiej piosenki zabrzmi muzyka elektroniczna. Do Opola zjadą DJ z całego świata, którzy specjalizują się w muzyce techno. Już 7… » więcej 2024-11-03, godz. 13:03 Rusza 22. Opolska Jesień Literacka. Na początek przypomnienie poety Jana Goczoła Przed nami inauguracja 22. Opolskiej Jesieni Literackiej. Zaplanowano 10 spotkań autorskich, których gośćmi będą między innymi: Dorota Masłowska, Tomasz… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Zakaz gry w karty i kości, ograniczenie sprzedaży kawy w edyktach na wystawie w Opolu Przed Archiwum Państwowym w Opolu stanęła nowa wystawa plenerowa. Tym razem zobaczymy edykty XIX-wieczne, które są w dużej ilości przechowywane w archiwum… » więcej 2024-10-31, godz. 18:55 Galeria Sztuki Współczesnej proponuje projekt zatytułowany "T@niec" W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rusza projekt T@niec, który zakłada utrzymanie i rozbudowanie programu tanecznego w galerii. » więcej 2024-10-31, godz. 14:30 W Białej będą wspominać zmarłego księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego W kresowych klimatach upłyną zaduszki artystyczne w Białej. Koncert pt. „Światło pamięci - wspomnienia, które nigdy nie gasną” odbędzie się 3 li… » więcej 2024-10-31, godz. 09:00 Seminarium Śląskie: Hobbit, poezja, romanse wydane w języku śląskim Ostatnim punktem tegorocznego Seminarium Śląskiego było spotkanie poświęcone literaturze opisanej po śląsku. Pejter Długosz od lat prowadzi rodzinne wydawnictwo… » więcej 2024-10-30, godz. 19:00 Nasza Szkoła z Opola odebrała certyfikat wykorzystania najnowszej technologii [ZDJĘCIA] Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła w Opolu znana jest z innowacyjnych rozwiązań nauczania. Pełna jest sportu, kultury i piosenek autorskich wykonywanych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »