Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-03-13, 10:21 Autor: Radio Opole

Twórcze błędy. Wystawa Magdaleny Żołędź w Aneksie

Wykorzystuje twórczy potencjał błędu. Magdalena Żołędź zaprezentowała swoje prace zatytułowane „01” w Galerii Aneks w Opolu. Artystka celowo niszczy pliki cyfrowe zdjęć i poszukuje niedoskonałości w fotografiach analogowych. Uzyskane w ten sposób efekty prezentuje na aluminiowych płytach wykorzystując autorską metodę druku.

Magdalena Żołędź- Zagadnienie błędu jest dla mnie ciekawe, ponieważ zazwyczaj staramy się go eliminować – wyjaśnia artystka. - Po prostu staramy się usuwać te błędy, a dla mnie jest ciekawe to, dlaczego to robimy. Staram się zauważać te błędy i wręcz starać się je powielać i wykorzystywać jako kolejny krok do tworzenia prac. Interesuje mnie to, dlaczego coś jest uznawane za błąd. Ja staram się go traktować jako coś pozytywnego - dodaje.

- Większość swoich projektów zaczynam od zepsucia tworzywa, z którym pracuję – podkreśla artystka. - W przypadku pliku cyfrowego jest to psucie kodu. Czasami staram się niszczyć przedmioty, zbić filiżankę lub podejmować inne kroki, które sprawiają, że zastanawiam się nad tym, do czego jesteśmy przyzwyczajeni - dodaje.

Magdalena Żołędź jest kulturoznawczynią. Pochodzi z Opola, a obecnie studiuje fotografię w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jej prace w Galerii Aneks są prezentowane w ramach projektu „Nowe Opole”, który realizuje Galeria Sztuki Współczesnej. Jego celem jest promowanie młodych twórców związanych z naszym regionem.

 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2022-10-02, godz. 16:00 "Wszystko, o czym nie pamiętamy". Spotkanie z niemiecką pisarką w Opolu W ramach 19. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na spotkanie z niemiecką pisarką, która opisała… » więcej 2022-10-02, godz. 14:10 Przed nami finał 30. Śląskiego Festiwalu Beethovenowskiego w Głogówku Po tygodniowej przerwie, dziś (02.10) w Głogówku zabrzmi siódmy, a zarazem ostatni koncert tegorocznego 30. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena… » więcej 2022-10-01, godz. 19:35 Wystawy fotograficzne w MŚO. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii Osiem wystaw fotograficznych otwarto dziś (1.10) w Opolu. Pięć spośród nich można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii… » więcej 2022-10-01, godz. 17:30 Niecodziennym koncertem rozpoczyna się XII Dobrodzień Classic Festival Publiczność sama zdecyduje o przebiegu koncertu - tak niecodzienną koncepcję przyjął śpiewak Piotr Lempa, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Dobrodzień… » więcej 2022-10-01, godz. 14:15 Mocny początek sezonu w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera Z kompletem publiczności i długimi owacjami na stojąco - tak rozpoczął się 71. Sezon Artystyczny w Filharmonii Opolskiej imienia Józefa Elsnera, zrealizowany… » więcej 2022-10-01, godz. 12:30 Noc Bibliotek w MBP w Opolu. "Zapraszamy na szereg wydarzeń" Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu po raz kolejny włącza się w VIII ogólnopolską imprezę Noc Bibliotek. Sobotnie popołudnie i wieczór w bibliotece przebiegną… » więcej 2022-10-01, godz. 11:00 W Opolu trwa "Weekend seniora z kulturą" Rozpoczął się kolejny 'Weekend seniora z kulturą', który ma na celu udostępnić wydarzenia kulturalne seniorom bezpłatnie lub w obniżonej cenie. » więcej 2022-10-01, godz. 09:45 W Dniu Polskiej Muzyki warto pamiętać o rodzimych wykonawcach. Radio Opole włącza się w akcję promowania ich dor… - Chodzi o to, by w tym szczególnym dniu podkreślić rolę polskich wykonawców, polskich artystów - mówił w Dniu Polskiej Muzyki szef redakcji muzycznej… » więcej 2022-09-30, godz. 22:00 Lubelska formacja B6 zagrała w Studiu M imienia SBB w Radiu Opole [ZDJĘCIA] Wielokrotnie występowali w Opolu i okolicy, ale po raz pierwszy w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opolu. Lubelska formacja B6 dała koncert w studiu… » więcej 2022-09-30, godz. 20:15 Wystartował 12. Opolski Festiwal Fotografii [ZDJĘCIA] Oficjalne otwarcie 12. Opolskiego Festiwalu Fotograficznego nastąpiło w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Ale pół godziny wcześniej zaproszono na wernisaż… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »