Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-03-13, 10:21 Autor: Radio Opole

Twórcze błędy. Wystawa Magdaleny Żołędź w Aneksie

Wykorzystuje twórczy potencjał błędu. Magdalena Żołędź zaprezentowała swoje prace zatytułowane „01” w Galerii Aneks w Opolu. Artystka celowo niszczy pliki cyfrowe zdjęć i poszukuje niedoskonałości w fotografiach analogowych. Uzyskane w ten sposób efekty prezentuje na aluminiowych płytach wykorzystując autorską metodę druku.

Magdalena Żołędź- Zagadnienie błędu jest dla mnie ciekawe, ponieważ zazwyczaj staramy się go eliminować – wyjaśnia artystka. - Po prostu staramy się usuwać te błędy, a dla mnie jest ciekawe to, dlaczego to robimy. Staram się zauważać te błędy i wręcz starać się je powielać i wykorzystywać jako kolejny krok do tworzenia prac. Interesuje mnie to, dlaczego coś jest uznawane za błąd. Ja staram się go traktować jako coś pozytywnego - dodaje.

- Większość swoich projektów zaczynam od zepsucia tworzywa, z którym pracuję – podkreśla artystka. - W przypadku pliku cyfrowego jest to psucie kodu. Czasami staram się niszczyć przedmioty, zbić filiżankę lub podejmować inne kroki, które sprawiają, że zastanawiam się nad tym, do czego jesteśmy przyzwyczajeni - dodaje.

Magdalena Żołędź jest kulturoznawczynią. Pochodzi z Opola, a obecnie studiuje fotografię w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jej prace w Galerii Aneks są prezentowane w ramach projektu „Nowe Opole”, który realizuje Galeria Sztuki Współczesnej. Jego celem jest promowanie młodych twórców związanych z naszym regionem.

 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2021-11-27, godz. 12:00 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego będzie koncertować w Głubczycach Głubczyce już przygotowane na dzisiejszy (27.11) koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Starania o przyjazd zespołu rozpoczęły… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej 2021-11-26, godz. 07:00 Opole: wręczono nagrody w dziedzinie kultury, rekordowa liczba laureatów [ZDJĘCIA] 25. jubileuszowa gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury Miasta Opole za nami. Tym razem była rekordowa liczba nominowanych, ale także rozdano rekordową… » więcej 2021-11-25, godz. 20:47 Godzinna lekcja połączona z koncertem. Czas na otwartą próbę generalną w Filharmonii Opolskiej Po raz kolejny w tym wyjątkowym wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież nie tylko z opolskich szkół. » więcej 2021-11-25, godz. 19:38 "Jestem jak motyl". Andrzej Grabowski spotkał się z czytelnikami WBP Andrzej Grabowski był gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Znany aktor opowiadał o swojej biografii, której podtytuł brzmi 'Jestem jak motyl'… » więcej 2021-11-25, godz. 15:45 Andrzej Grabowski gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Andrzej Grabowski, aktor teatralny, telewizyjny i kabaretowy jest ostatnim bohaterem tegorocznego cyklu 'Zaczytane Opolskie'. » więcej 2021-11-25, godz. 13:15 Rozpoczyna się tydzień chrześcijańskiej kultury studenckiej w Opolu - 28. Dni Xaverianum Bal, dzień absolwenta oraz uroczysta gala ''Żar Serca'' uwieczniona koncertem - to główne elementy programu 28. Dni Xaverianum, które dziś (25.11) o godzinie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »