Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-02-27, 11:13 Autor: Radio Opole

Poetycki powrót do wspomnień z czasów Polski Ludowej

„Wiersze na kartki” to tytuł najnowszego tomiku poetyckiego Agnieszki Harasymowicz-Tomczyszyn. Autorka z Głuchołaz opisuje w nim dzieciństwo i młodość. Lata siedemdziesiąte, osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte to kolejne rozdziały jej zbioru. Tomik zawiera także wiersze inspirowane znaczkami pocztowymi z czasów PRL-u.

Agnieszka Harasymowicz-Tomczyszyn- Nie miałam wyboru, aby żyć w innych czasach - mówi poetka. - W tym tomiku ukazałam moje życie w sposób liryczny, właściwie słowo liryczny należałoby ująć w cudzysłów. Ta książka powstała bardzo szybko. W ogóle jestem zdumiona, że cieszy się tak dużą popularnością i zainteresowaniem. To jest opowieść bardzo intymna. Opisałam tam miłość do męża, wówczas narzeczonego. Ukazałam w tomiku także powstanie "Siekierezady", czyli rok 1971, kiedy przyszłam na świat. Pierwszy wers tej książki brzmi "Rodzi się "Siekierezada" i ja się rodzę" - dodaje.

W tomiku „Wiersze na kartki” autorka opisała między innymi swoje wspomnienia z pierwszej podróży do Włoch. Co najbardziej zapamiętała z tej wycieczki?

- Ogromne wrażenie zrobiła na mnie "Fontanna di Trevi" - mówi autorka. - Stałam przed nią i w ogromnym zakłopotaniu patrzyłam na pięknie ubranych Włochów i Włoszki. Prezentowali się wspaniale, a my z szarej rzeczywistości wyjęci nie mieliśmy w ogóle odpowiednich ubrań, wyglądaliśmy wszyscy tak samo, jak wycieczka dzieci szkolnych. To z jednej strony było piękne i wspaniałe, a z drugiej uwłaczające, ale zachowałam to raczej jako pozytywne wspomnienie - dodaje.

Agnieszka Harasymowicz-Tomczyszyn pracuje w Gimnazjum nr 2 w Głuchołazach. Zajmuje się uzdolnioną literacko młodzieżą. Jest laureatką wielu nagród między innymi „Twojego Stylu” i Konkursu Poetyckiego im. Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej.

Dłuższa rozmowa z autorką dziś (27.02) w „Rewirach kultury” Tomasza Zacharewicza.

 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2024-11-04, godz. 20:40 22. Opolska Jesień Literacka rozpoczęła się od regionalnego akcentu [ZDJĘCIA] Opolskie święto literatury oficjalnie rozpoczęte. 22. Opolską Jesień Literacką Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu postanowiła zainaugurować wspomnienie… » więcej 2024-11-04, godz. 20:39 Wiersze opolskich poetów oprawione chóralnymi śpiewami zabrzmiały w Opolu Spotkanie 'Zaduszki poetyckie. Wspomnienie poetów z Opolszczyzny' w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu przyciągnęło rekordową liczbę słuchaczy. Sala… » więcej 2024-11-04, godz. 14:00 Archiwum dr. Jana Robla przybliżono w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych Związek Sybiraków w Opolu, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zorganizowały spotkanie z badaczkami z Instytutu Pamięci… » więcej 2024-11-03, godz. 17:00 "To będzie coś wyjątkowego". Muzyka techno zabrzmi w Opolu Za miesiąc w stolicy polskiej piosenki zabrzmi muzyka elektroniczna. Do Opola zjadą DJ z całego świata, którzy specjalizują się w muzyce techno. Już 7… » więcej 2024-11-03, godz. 13:03 Rusza 22. Opolska Jesień Literacka. Na początek przypomnienie poety Jana Goczoła Przed nami inauguracja 22. Opolskiej Jesieni Literackiej. Zaplanowano 10 spotkań autorskich, których gośćmi będą między innymi: Dorota Masłowska, Tomasz… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Zakaz gry w karty i kości, ograniczenie sprzedaży kawy w edyktach na wystawie w Opolu Przed Archiwum Państwowym w Opolu stanęła nowa wystawa plenerowa. Tym razem zobaczymy edykty XIX-wieczne, które są w dużej ilości przechowywane w archiwum… » więcej 2024-10-31, godz. 18:55 Galeria Sztuki Współczesnej proponuje projekt zatytułowany "T@niec" W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rusza projekt T@niec, który zakłada utrzymanie i rozbudowanie programu tanecznego w galerii. » więcej 2024-10-31, godz. 14:30 W Białej będą wspominać zmarłego księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego W kresowych klimatach upłyną zaduszki artystyczne w Białej. Koncert pt. „Światło pamięci - wspomnienia, które nigdy nie gasną” odbędzie się 3 li… » więcej 2024-10-31, godz. 09:00 Seminarium Śląskie: Hobbit, poezja, romanse wydane w języku śląskim Ostatnim punktem tegorocznego Seminarium Śląskiego było spotkanie poświęcone literaturze opisanej po śląsku. Pejter Długosz od lat prowadzi rodzinne wydawnictwo… » więcej 2024-10-30, godz. 19:00 Nasza Szkoła z Opola odebrała certyfikat wykorzystania najnowszej technologii [ZDJĘCIA] Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła w Opolu znana jest z innowacyjnych rozwiązań nauczania. Pełna jest sportu, kultury i piosenek autorskich wykonywanych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »