Radio Opole » Kultura i rozrywka
2014-06-08, 00:30 Autor: Radio Opole

39.OKT. Twórcy nagrodzeni

W Teatrze im. Jana Kochanowskiego uhonorowano laureatów 39. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska 2014”.

Radosław Rychcik reżyser spektaklu Przypomnijmy, że w tym roku Grand Prix otrzymał spektakl „Dziady" Teatru Nowego z Poznania. Nagrodę osobiście odebrał reżyser spektaklu Radosław Rychcik.

- Uważam, że polski teatr to absolutnie coś wyjątkowego – mówił podczas dyskusji, która towarzyszyła podsumowaniu Konfrontacji. - Wydaje mi się, że często w tekstach klasycznych, jeśli się w nie wsłuchamy, pojawia się coś takiego jak teatralność. Wtedy przypominamy sobie, że zgaszenie światła na początku przedstawienia potrafi budzić ogromne emocje - dodaje Rychcik.

- Gdybym był w jury tego festiwalu, bez wątpienia także nagrodziłbym „Dziady" w reżyserii Radosława Rychcika – mówił Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu. - Nie mam wątpliwości, że jest to przedstawienie, które w jakiś sposób jest najbliższe mojej wrażliwości, wyobraźni i myśleniu o teatrze. Wydaje mi się, że to jest ten moment, kiedy trzeba zdobyć się na gest odwagi wobec takiej skamieliny kulturowej, jaką jest nie tekst Mickiewicza, ale refleksja o nim - dodaje Mieszkowski.

Krzysztof Mieszkowski odebrał nagrodę w imieniu Bartosza Porczyka, odtwórcy głównej roli w spektaklu „Dziady" w reżyserii Michała Zadary. Nagrodzono także aktorów Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu za udział w spektaklu „Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Pawła Świątka. Wyróżnienie dla Justyny Wasilewskiej, aktorki Teatru Polskiego w Poznaniu, odebrał wicedyrektor tej instytucji Marcin Kowalski.

W tym roku po raz pierwszy konfrontacjom towarzyszyło uroczyste wręczenie nagród. Do tej pory odczytywany był tylko werdykt podczas ostatniego dnia festiwalu. Spotkanie zorganizowano trzynaście dni po zakończeniu konfrontacji. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Dyskusja o uwspółcześnianiu klasykiDyskusja o uwspółcześnianiu klasykiW tym roku po raz pierwszy swój głos miało także jury obywatelskie

 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2024-11-04, godz. 20:40 22. Opolska Jesień Literacka rozpoczęła się od regionalnego akcentu [ZDJĘCIA] Opolskie święto literatury oficjalnie rozpoczęte. 22. Opolską Jesień Literacką Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu postanowiła zainaugurować wspomnienie… » więcej 2024-11-04, godz. 20:39 Wiersze opolskich poetów oprawione chóralnymi śpiewami zabrzmiały w Opolu Spotkanie 'Zaduszki poetyckie. Wspomnienie poetów z Opolszczyzny' w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu przyciągnęło rekordową liczbę słuchaczy. Sala… » więcej 2024-11-04, godz. 14:00 Archiwum dr. Jana Robla przybliżono w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych Związek Sybiraków w Opolu, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zorganizowały spotkanie z badaczkami z Instytutu Pamięci… » więcej 2024-11-03, godz. 17:00 "To będzie coś wyjątkowego". Muzyka techno zabrzmi w Opolu Za miesiąc w stolicy polskiej piosenki zabrzmi muzyka elektroniczna. Do Opola zjadą DJ z całego świata, którzy specjalizują się w muzyce techno. Już 7… » więcej 2024-11-03, godz. 13:03 Rusza 22. Opolska Jesień Literacka. Na początek przypomnienie poety Jana Goczoła Przed nami inauguracja 22. Opolskiej Jesieni Literackiej. Zaplanowano 10 spotkań autorskich, których gośćmi będą między innymi: Dorota Masłowska, Tomasz… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Zakaz gry w karty i kości, ograniczenie sprzedaży kawy w edyktach na wystawie w Opolu Przed Archiwum Państwowym w Opolu stanęła nowa wystawa plenerowa. Tym razem zobaczymy edykty XIX-wieczne, które są w dużej ilości przechowywane w archiwum… » więcej 2024-10-31, godz. 18:55 Galeria Sztuki Współczesnej proponuje projekt zatytułowany "T@niec" W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rusza projekt T@niec, który zakłada utrzymanie i rozbudowanie programu tanecznego w galerii. » więcej 2024-10-31, godz. 14:30 W Białej będą wspominać zmarłego księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego W kresowych klimatach upłyną zaduszki artystyczne w Białej. Koncert pt. „Światło pamięci - wspomnienia, które nigdy nie gasną” odbędzie się 3 li… » więcej 2024-10-31, godz. 09:00 Seminarium Śląskie: Hobbit, poezja, romanse wydane w języku śląskim Ostatnim punktem tegorocznego Seminarium Śląskiego było spotkanie poświęcone literaturze opisanej po śląsku. Pejter Długosz od lat prowadzi rodzinne wydawnictwo… » więcej 2024-10-30, godz. 19:00 Nasza Szkoła z Opola odebrała certyfikat wykorzystania najnowszej technologii [ZDJĘCIA] Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła w Opolu znana jest z innowacyjnych rozwiązań nauczania. Pełna jest sportu, kultury i piosenek autorskich wykonywanych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »