Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-01-04, 12:37 Autor: Radio Opole

Egzamin na prawko w Kędzierzynie Koźlu?

Wraca sprawa dodatkowego ośrodka egzaminowania kierowców w Kędzierzynie-Koźlu. Po jednej stronie ewentualnego wprowadzenia takiego rozwiązania jest oczywista korzyść dla kandydatów na kierowców z południowo-wschodniej części Opolszczyzny, po drugiej bezwzględny rachunek ekonomiczny.

Na ośrodek egzaminowania kierowców w Kędzierzynie- Koźlu będziemy musieli jeszcze poczekać. Pomysł utworzenia dodatkowej jednostki pojawił się jeszcze w kwietniu 2013 roku. Od tamtej pory zarząd województwa analizuje, czy to opłacalne i czy w tej części regionu jest wystarczająco dużo kandydatów na kierowców.

-Analizujemy sprawę, trzeba to dokładnie oszacować, biorąc pod uwagę także efekty niżu demograficznego - powiedział wicemarszałek Tomasz Kostuś.

-Chcemy wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców nie tylko Kędzierzyna Koźla , ale także Głubczyc, Nysy, Prudnika, by nie musieli jeździć do Opola. Opole z kolei odetchnęłoby z ulgą mając w godzinach komunikacyjnego szczytu mniej tzw. 'L-EK na ulicach - mówi Kostuś.

Przygotowanie nowej jednostki do egzaminowania kierowców w Kędzierzynie Koźlu może kosztować około 1,5 mln złotych, a jego miesięczne utrzymanie kolejnych kilkadziesiąt tysięcy.

- Korzyści dla kandydatów na kierowców z tej części Opolszczyzny byłyby jednak niezaprzeczalne - mówi Edward Kinder, dyrektor WORD-u w Opolu. - Mieszkańcy południowo-wschodniej części regionu mieliby w takich przypadku znaczne ułatwienie, a poza tym uczyliby się i zdawali egzaminy na drogach, które dobrze znają.

Polska na tle krajów UE ma najgorszą dostępność do ośrodków egzaminowania kierowców. Na jeden ośrodek przypada u nas około 700 tysięcy osób, a np. w Wielkiej Brytanii 150 tysięcy, a w Holandii około 300 tysięcy.

Co dalej w sprawie ewentualnego dodatkowego ośrodka w Kędzierzynie Koźlu, mamy się dowiedzieć w ciągu dwóch najbliższych tygodni. Odpowiednie rozwiązanie ma trafić pod obrady zarządu województwa, jeśli ten je zatwierdzi, sprawą zajmą się radni sejmiku.

Posłuchaj wypowiedzi naszych rozmówców:

Jacek Rudnik

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »