Radio Opole » Wiadomości z regionu
2013-12-23, 10:48 Autor: Radio Opole

Etnograf o tradycjach bożonarodzeniowych

Bożonarodzeniowe tzw. żywe szopki to nie jest wynalazek ostatnich lat. Już św. Franciszek z Asyżu tworzył takie świąteczne kompozycje, w których poszczególne role odgrywali ludzie, były też żywe zwierzęta. Potem zwyczaj przeniósł się do kościołów.

Bogdan Jasiński, etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach- Ale w XVIII i XIX wieku kościół zakazał takich praktyk, uznając je za niestosowne, a czasem wręcz wulgarne. Szopki przeniosły się więc na tereny wiejskie, chłopcy nosili ze sobą przenośne wersje, ale tradycja zaczęła wracać do większych ośrodków w XX wieku. Stąd "żywa szopka" w Szczepanowicach - mówił dziś w porannej rozmowie "W Cztery Oczy" etnograf Bogdan Jasiński z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach.

Nasz gość tłumaczył też, skąd wzięła się inna wigilijna tradycja – pozostawiania przy stole jednego wolnego miejsca:

– Kościół stara się teraz tłumaczyć, że jest to miejsce dla podróżnego lub niezapowiedzianego gościa. Tak naprawdę jest to odniesienie do starych, pogańskich wierzeń, do kultu zmarłych, który był wszechobecny w trakcie świąt Bożego Narodzenia, bo w ogóle te święta wywodzą się z tradycji pogańskiej, która odnosiła się zarówno do Święta Odrodzenia Słońca, jak i do rzymskich Saturnalii, w których czczono zmarłych – wyjaśniał Jasiński:

Typowo polskim zwyczajem jest natomiast łamanie się opłatkiem w wigilię.

Choinka z kolei przywędrowała do naszych domów najpierw z Alzacji, a potem z Niemiec.

Co ciekawe – karp na wigilijnym stole wyparł szczupaka, uznawanego dawniej za bardziej szlachetną rybę. Według wierzeń i legend, wynurzając się z rzeki, była świadkiem śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu.

Krzysztof Rapp (oprac. ASz.)

Wiadomości z regionu

2024-08-27, godz. 14:33 Podwójne upamiętnienie Heleny Lehr w Opolu. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na skwerze jej imienia Po skwerze poświęconym jej pamięci, przyszedł czas na pamiątkową tablicę z notką historyczną. Helena Lehr, jedna z najbardziej aktywnych działaczek Związku… » więcej 2024-08-27, godz. 14:11 Interwencja strażaków na basenie portowym w Kędzierzynie-Koźlu. W wodzie pojawiła się substancja chemiczna Plama substancji ropopochodnej ponownie pojawiła się dzisiaj (27.08) na jednym z basenów portowych przy ul. Elewatorowej w Kędzierzynie-Koźlu. Na miejscu… » więcej 2024-08-27, godz. 14:10 Opolski wzór na talerz czy filiżankę. Trwa 13. Wojewódzki Konkurs Malowania Porcelany [ZDJĘCIA] Tu liczy się precyzja, skupienie i wyobraźnia. Ponad 50 pań z całego regionu chwyciło dziś (27.08) za stalówki, farbki i stanęło do Konkursu Malowania… » więcej 2024-08-27, godz. 13:50 Centrum Integracji Społecznej bez dotacji gminnej. Strzelecki magistrat podaje powody Gmina Strzelce Opolskie odmówiła przyznania dotacji miejscowemu Centrum Integracji Społecznej prowadzonemu przez Spółdzielnię Socjalną Opole. » więcej 2024-08-27, godz. 13:13 Awaria systemu sygnalizacji świetlnej na ważnej trasie w stronę A4. Możliwe utrudnienia dla kierowców Do końca tygodnia podróżujący drogą krajową 46 przez Dąbrowę będą dłużej, niż zwykle oczekiwali na zielone światło na skrzyżowaniu z ulicami Sztonyka… » więcej 2024-08-27, godz. 11:08 "Nie chodzi o pieniądze, ale o jakość kształcenia" - ks. prof. Jerzy Kostorz o zmianach w nauczaniu religii w szko… - Ta jakość kształcenia będzie bez wątpienia gorsza - argumentował dziś (27.08) w Porannej Rozmowie Radia Opole ks. prof. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału… » więcej 2024-08-27, godz. 10:35 Zabrakło alkoholu, więc pojechał samochodem do sklepu. Teraz grozi mu do 3 lat więzienia 56-letni mężczyzna mając blisko 3,5 promila alkoholu w organizmie wybrał się do sklepu samochodem. Powód? Zabrakło mu wysokoprocentowych trunków podczas… » więcej 2024-08-27, godz. 10:00 24 miejsca będzie mieć pierwszy żłobek publiczny w Lasowicach Wielkich. Kiedy otwarcie? Pierwszy żłobek publiczny będzie mieć gmina Lasowice Wielkie. Radni zdecydowali o tym w lutym, a teraz samorząd ma przygotowaną koncepcję. » więcej 2024-08-27, godz. 09:43 Co zrobić po zatruciu grzybami? Szatan nie jest tak groźny jak muchomor sromotnikowy Jadalne, niejadalne i trujące. Początkującym grzybiarzom zaleca się zbieranie grzybów z gąbką czy rurkami pod kapeluszem. » więcej 2024-08-26, godz. 19:46 Zuchwała kradzież nad Jeziorem Nyskim. Potężne straty słowackiego turysty 43 tysiące złotych - na tyle swoje straty wycenił słowacki motocyklista, który padł ofiarą złodzieja podczas wypoczynku nad Jeziorem Nyskim. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »