Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
- Drugim elementem dzisiejszego święta jest Wojewódzkie Święto Flagi o 14:00 w Moszczance. Święto, które ma już swoją tradycję, obchodzone jest z jednej strony oficjalnie, a z drugiej strony zaplanowano również występy artystyczne i atrakcje rekreacyjne - dodaje Ogłaza.
Będą też akcenty patriotyczne na Górze Św. Anny. - Zawsze jesteśmy pod pomnikiem, zawsze składamy kwiaty. Zresztą nie tylko na Górze Św. Anny, bo również w Zdzieszowicach, Leśnicy, a wicewojewoda Jastrzembski będzie dziś w Sławięcicach, gdzie jest kwatera grobów powstańczych - wyjaśnia dyrektor gabinetu wojewody opolskiego.
Z okazji Święta Flagi w stolicy regionu odbędą się różnego rodzaju happeningi. Jeden z nich - na Placu Wolności - organizuje poseł Solidarnej Polski Patryk Jaki. - Święto Flagi zostało ustanowione po to, aby przypomnieć Polakom, że należy w sposób szczególny traktować barwy narodowe, eksponować jeśli jest to możliwe. Takie inicjatywy są jednoznacznie pozytywne - ocenia Ogłaza.
Zgodnie z ustawą, flagę państwową może wywieszać każdy, nie tylko świętując uroczystości państwowe, ale także wydarzenia z życia prywatnego. - Jest tylko jeden warunek - robimy to z należną czcią i szacunkiem. Nie wolno w żaden sposób jej bezcześcić. Wywieszona flaga nie może dotykać podłoża, nie powinno się wywieszać flagi w dni szczególnie deszczowe, wietrzne, czy podczas zamieci śnieżnych. Nie można wyrzucić flagi na śmietnik, nawet tej zniszczonej. Jeżeli jest ona zużyta, to należy ją, jak to określają przepisy, w sposób niepubliczny spalić - zaznacza dyrektor Ogładza.
Święto Flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych w Polsce. Zostało ustanowione po nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie w 2004 roku.
Marta Bobowska (oprac. JM)