Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-10-26, 11:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Wokół "ustawy Kamilkowej" powstało wiele mitów. Obalano je podczas Forum "Różnorodność" w Opolu

Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka na spotkaniu ze studentami [fot. Sławomir Mielnik]
Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka na spotkaniu ze studentami [fot. Sławomir Mielnik]
Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka na spotkaniu ze studentami [fot. Sławomir Mielnik]
Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka na spotkaniu ze studentami [fot. Sławomir Mielnik]
Tylko we wrześniu do urzędu rzeczniczki praw dziecko wpłynęło 9 tysięcy zgłoszeń. Jak informuje Monika Horna-Cieślak, to oznacza, że jeszcze wiele do zrobienia, żeby dzieci w Polsce były chronione. I właśnie o prawach i obowiązkach dzieci w rzeczywistości wychowawczej rozmawiano podczas Forum "Różnorodność" na Uniwersytecie WSB Merito w Opolu.
- Chociażby "ustawa Kamilka", ostatnie regulacje prawne, które były wprowadzane. Polska naprawdę tak w rankingu tych krajów, które chronią dzieci pod kątem prawnym jesteśmy myślę wysoko w ciągłości w Europie Środkowo-Wschodniej. Natomiast jeżeli chodzi o naszą taką mentalność, jeżeli chodzi o nasze takie systemy reagowania, kiedy widzimy, że dziecko jest skrzywdzone. To myślę, że tutaj mamy jeszcze troszeczkę takiej pracy do odrobienia.

Jednocześnie Monika Horna-Cieślak, zwraca uwagę, że wokół "ustawy Kamilka", która została wprowadzona 15 sierpnia pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji przekazywanych w mediach. - To np. temat tego, że "ustawa Kamilka" wprowadziła zakaz przytulania dzieci, strefy wolne od rodziców, zakazy nieprzyjmowania prezentów na Dzień Nauczyciela, zakaz ostatnio słyszałam, mówienia do dzieci w żłobku ciociu. No w ogóle to są jakieś historie, które są po prostu nieprawdziwe. Ja wierzę w to, że "ustawa Kamilka" stawia na profilaktykę - mówi.

- Jeżeli chodzi o ustawę "lex Kamilek" na pewno jest wiele do poprawy - mówi Elżbieta Modrzejewska, pełnomocnik dziekana ds. osób z niepełnosprawnością na Uniwersytecie WSB Merito w Opolu. - Bo rzeczywistość pokazuje, że wiele punktów w tej ustawie wymaga korekty i to też ważna jest informacja dla wszystkich. Dlatego też forum jest zorganizowane, żeby pozyskać głosy zarówno od środowiska uczniów, od środowiska nauczycieli, wychowawców, przedstawicieli placówek oświatowych, co ewentualnie w tej ustawie wymaga korekty.
Monika Horna-Cieślak cz.1
Monika Horna-Cieślak cz.2
Elźbieta Modrzejewska

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »