Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-08-19, 09:45 Autor: Justyna Maćkowiak

"Chaos zarówno wśród cywilów, jak i żołnierzy rosyjskich na terenie kurskim". Bartosz Maziarz gościem Radia Opole

Bartosz Maziarz [fot. Jędrzej Łuczak]
Bartosz Maziarz [fot. Jędrzej Łuczak]
- Ofensywa w obwodzie kurskim bardzo podniosła morale zarówno wojska ukraińskiego, jak i ukraińskiego społeczeństwa - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Bartosz Maziarz, politolog z Uniwersytetu Opolskiego. Ukraińska armia od 14 dni naciera w rosyjskim obwodzie kurskim. Moskiewski reżim gromadzi żołnierzy, ale do tej pory nie powstrzymał ukraińskiej ofensywy.
- Działania Ukrainy mają przede wszystkim na celu odsunięcie sił rosyjskich z Donbasu. I to się udało - dodaje gość Radia Opole. - Kolejnym celem ukraińskiej ofensywy jest pokazanie, że możemy to zrobić, że jesteśmy w stanie zaatakować. Ta ofensywa bardzo podniosła morale zarówno wojska ukraińskiego, jak i ukraińskiego społeczeństwa. Kolejnym celem jest wypracowanie sobie pozycji do negocjacji. Coraz częściej czytamy, że Rosjanie z Ukraińcami chcą zacząć się dogadywać na temat zawieszenia broni czy dalej pokoju.

- Ukraińcy zajęli około 1200 kilometrów kwadratowych i kontrolują prawie 90 miejscowości. - To bardzo niewielki obszar - zaznacza politolog. - Proszę zobaczyć, jak zareagowali Rosjanie i jaki chaos wdarł się zarówno wśród cywilów, jak i żołnierzy rosyjskich na terenie kurskim. Ukraińcy bardzo szybko dokonali dużych postępów terytorialnych, mieszkańcy, Rosjanie zostali pozostawieni sami sobie.

- Istnieje ryzyko, że Rosjanie przegrupują swoje wojska i dokonają bardzo krwawej zemsty - uważa dr Bartosz Maziarz.
Bartosz Maziarz cz. 1
Bartosz Maziarz cz. 2

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej 2024-12-25, godz. 11:13 Wypadek w Niekazanicach koło Branic. Lądował LPR Uwaga kierowcy. Mamy utrudnienia w ruchu na DW419 w miejscowości Niekazanice koło Branic. Strażacy informują, że auto osobowe potrąciło pieszego, a następnie… » więcej 2024-12-25, godz. 10:30 Świątek, piątek czy niedziela - strażacy zawsze w gotowości Nie wszyscy mają wolne od pracy w Boże Narodzenie. Mimo iż 25 czy 26 grudnia to dni ustawowo wolne od pracy, to są zawody, których te zapisy nie dotyczą. » więcej 2024-12-25, godz. 10:00 "Cieszymy się, że Jezus Chrystus przyszedł na świat". Ewangelicy świętują podobnie jak katolicy Luteranie w pierwszy dzień świąt, w wielu kościołach, spotykają się na jutrzniach, by przywitać narodzonego Zbawiciela. Nabożeństwo to jest odpowiednikiem… » więcej 2024-12-25, godz. 09:30 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-25, godz. 09:00 "Bóg mieszka pośród nas". Dzisiaj obchodzimy uroczystość Narodzenia Pańskiego To najważniejsze po Wielkanocy święto w Kościele katolickim. Obchodzone jest od IV wieku, najpierw w Rzymie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »