Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-28, 15:13 Autor: Witold Wośtak

Architekci świętują na placu Wolności w Opolu. Obchody wpisują się w Noc Kultury

Światowy Dzień Architektury w ramach Nocy Kultury [fot. Witold Wośtak]
Światowy Dzień Architektury w ramach Nocy Kultury [fot. Witold Wośtak]
Światowy Dzień Architektury w ramach Nocy Kultury [fot. Witold Wośtak]
Światowy Dzień Architektury w ramach Nocy Kultury [fot. Witold Wośtak]
Światowy Dzień Architektury w ramach Nocy Kultury [fot. Witold Wośtak]
Światowy Dzień Architektury w ramach Nocy Kultury [fot. Witold Wośtak]
Światowy Dzień Architektury w ramach Nocy Kultury [fot. Witold Wośtak]
Światowy Dzień Architektury w ramach Nocy Kultury [fot. Witold Wośtak]
Zbudowany pawilon, wystawy, gra miejska i porady architektów. Tak wyglądają obchody Światowego Dnia Architektury na placu Wolności w Opolu, które wpisują się jednocześnie w tegoroczną Noc Kultury.
Jak mówi Jakub Tomiczek, przewodniczący Rady Opolskiej Okręgowej Izby Architektów, celem jest propagowanie zawodu architekta.

- Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia naszych wystaw związanych z dorobkiem opolskich architektów, ale też studentów dwóch uczelni z siedzibami na Opolszczyźnie. Mamy też zbudowane Archiboxy, aby pokazać, że potrafimy nie tylko projektować, ale wykonać coś praktycznie.

Kamila Wilk z Opolskiej Okręgowej Izby Architektów i Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej zwraca uwagę na instalację przestrzenną studentów, czyli "Archibox".

- Instalacja polega na stworzeniu modułowych przestrzeni ze sklejki i drewna. Studenci sami to wymyślili i zbudowali. Boxy mają służyć temu, żeby odsłuchiwać ankiety przygotowane przez studentów w formie siedmiu pytań. One dotyczyły tematu tegorocznych obchodów dnia architektury, czyli zawodu architekta.

Marcin Zdanowicz, wykładowca architektury Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, mówi, że wystawa magisterskich prac dyplomowych to jedna z części wkładu nyskich studentów.

- Zazwyczaj, jako uczelnia przygotowujemy również i prowadzimy warsztaty dla dzieci i młodzieży. Podstawowym celem tego wydarzenia, czyli Światowego Dnia Architektury, jest pokazanie środowisku zewnętrznemu, czym jest praca architekta oraz jak ona może wpływać na tworzenie przestrzeni otaczającej nas.

Jedna z mieszkanek oglądających wystawę była pod wrażeniem przedstawionych projektów architektonicznych.

- Cieszy, że mamy coraz więcej nowych i ciekawych projektów. W tej chwili oglądam i wszystkie te budynki są z naszego województwa, tylko Szklarska Poręba była spoza. Projekty wykonano i zrealizowano pięknie. Są bardzo ciekawe – gubią tę monotonię i wszędzie jest zachowana zieleń, co mnie cieszy.

Architekci będą na placu Wolności i w swojej siedzibie przy ulicy Ozimskiej 77 do 20:00.
Jakub Tomiczek
Kamila Wilk
Marcin Zdanowicz
Mieszkanka

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »