Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-24, 16:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Kolejny jubileusz na Uniwersytecie Opolskim. 60 lat chemii i 5-lecie farmacji

Jubileusz 60-lecia Opolskiej Chemii Akademickiej i 5-lecia Farmacji [fot. Sławomir Mielnik]
Jubileusz 60-lecia Opolskiej Chemii Akademickiej i 5-lecia Farmacji [fot. Sławomir Mielnik]
Jubileusz 60-lecia Opolskiej Chemii Akademickiej i 5-lecia Farmacji [fot. Sławomir Mielnik]
Jubileusz 60-lecia Opolskiej Chemii Akademickiej i 5-lecia Farmacji [fot. Sławomir Mielnik]
Jubileusz 60-lecia Opolskiej Chemii Akademickiej i 5-lecia Farmacji [fot. Sławomir Mielnik]
Jubileusz 60-lecia Opolskiej Chemii Akademickiej i 5-lecia Farmacji [fot. Sławomir Mielnik]
Uniwersytecka chemia świętuje 60-lecie, a kierunek farmacji 5-lecie. Na Uniwersytet Opolski zjechali studenci niemal wszystkich roczników, a także profesorowie, którzy z Wydziałem Chemii i Farmacji są związani od lat. Świętowanie tych dwóch ważnych dla uczelni jubileuszów trwa od rana. Rozpoczęto je od prelekcji zaproszonych gości, a zakończą się wieczorem zwiedzaniem wydziału i wspólnym spotkaniem.
- Dzisiejszy dzień jest szczególny i świętujemy go z udziałem licznych gości - mówi profesor Jacek Lipok, prorektor do spraw nauki Uniwersytetu Opolskiego.

- To nasi znakomici przyjaciele, często sąsiedzi, bo to także ościenne ośrodki akademickie. To także prezydium Polskiego Towarzystwa Chemicznego, które gości w Opolu i gdzie też odbędzie się jego specjalne posiedzenie. Jest też obecny nasz doktor honorowy i wiele osób, które razem z nami ten dzień świętuje i celebruje.

Jak podkreślił dr hab. Dawid Siodłak, dyrektor Wydziału Chemii i Farmacji UO, choć kierunek farmacji jest stosunkowo nowy, to bardzo prężnie się rozwija.

- Wysiłki zmierzające do utworzenia kierunku farmacja wyszły z wydziału chemii. Wykorzystaliśmy tutaj potencjał i wieloletnią pracę chemików, zarówno bazę materialną, jak i kadrę, żeby dokonać pewnej synergii tych dwóch kierunków o kluczowym znaczeniu, w naszym przekonaniu, dla Opolszczyzny. Od 60 lat kształcimy studentów z regionu dla regionu.

- Muszę powiedzieć, że nasz instytut rozwijał się niezwykle dynamicznie - podkreśla profesor Piotr Wieczorek, dyrektor Instytutu Chemii UO.

- Począwszy od lat 70., kiedy to wychowaliśmy własną kadrę, która realizuje badania z całego zakresu chemii, od chemii teoretycznej, po sprawy praktyczne. W tym zakresie możemy się pochwalić jakimiś osiągnięciami. Jesteśmy klasyfikowani w kategorii A, to jest ta najwyższa. Mamy pełne uprawnienia akademickie, a od 1989 roku prawa do doktoryzowania, a od 2013 prawa habilitowania. Mieliśmy też ponad 50 grantów.

Wydział Chemii i Farmacji na Uniwersytecie Opolskim współpracuje z lokalnymi, jak i krajowymi firmami.
profesor Jacek Lipok
dr hab. Dawid Siodłak
profesor Piotr Wieczorek

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej 2024-12-25, godz. 11:13 Wypadek w Niekazanicach koło Branic. Lądował LPR Uwaga kierowcy. Mamy utrudnienia w ruchu na DW419 w miejscowości Niekazanice koło Branic. Strażacy informują, że auto osobowe potrąciło pieszego, a następnie… » więcej 2024-12-25, godz. 10:30 Świątek, piątek czy niedziela - strażacy zawsze w gotowości Nie wszyscy mają wolne od pracy w Boże Narodzenie. Mimo iż 25 czy 26 grudnia to dni ustawowo wolne od pracy, to są zawody, których te zapisy nie dotyczą. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »