Radio Opole » Wiadomości z regionu
2012-10-14, 11:47 Autor: Radio Opole

Nie żyje Kazimierz Kowalski

W wieku 86 lat zmarł Kazimierz Kowalski – prozaik, publicysta, dramaturg, autor znakomitych słuchowisk radiowych, pamiętnikarz, felietonista, animator kultury. Tworzył Radio Opole, przez wiele lat był sekretarzem redakcji, propagował publicystykę i reportaże.

Na początku swojej drogi publicystycznej był dziennikarzem prasowym, ale radio pokochał miłością wzajemną. Nie miał nigdy żadnych wzorców radiowych, to on uczył przyszłych dziennikarzy warsztatu dziennikarskiego.

– Radiowego mistrza nie miałem, ale miałem mistrzów literackich. Byłem zafascynowany Jerzym Andrzejewskim - zawsze go czytałem, Jarosławem Iwaszkiewiczem, z poezji Gałczyńskiego uwielbiałem, Broniewskiego – wyliczał Kowalski. – Radio uczyło mnie dyscypliny słowa i dialogu. Bo słuchowisko to jest dialog. Tam trzeba dążyć do syntezy - żeby w kilku zdaniach opowiedzieć całe morze prawdy. Rola radia w mojej twórczości jest nie do przecenienia – podkreślał.

Posłuchaj jego wypowiedzi:


– Włączył się aktywnie w życie Opola i opolskiej rozgłośni od początku – mówi jego córka, Grażyna. – Właściwie jak zaczął pracować w Opolu w latach 50., to najpierw był wydział kultury, później, gdy powstała opolska orkiestra symfoniczna - w tej orkiestrze. Kiedy powstała rozgłośnia radiowa przy ul. Zajączka, to już tam zaczął współpracę i później pracował przy ul. Zajączka, a następnie przy ul. Piastowskiej – wspomina.

W 1996 r. za wybitną działalność w dziedzinie kultury otrzymał Nagrodę Honorową Prezydenta Opola. W ubiegłym roku w Miejskiej Bibliotece Publiczne w Opolu obchodził 65. rocznicę debiutu literackiego - więcej informacji o tym wydarzeniu znajdą Państwo w artykule "Kazimierz Kowalski o pracy radiowej i literackiej".

Redaktor Adrian Chimiak nagrał z nim rozmowę z okazji 60. rocznicy działania naszej rozgłośni. – Rozmawiałem z panem Kazimierzem w czwartek (11.10) po południu, był pełen humoru, opowiadał o zabawnych historiach, jakie przytrafiły mu się przez te wszystkie lata spędzone w radiu, a pracował niemal od początku, od lat 50. Przez ponad godzinę dyskutowaliśmy na wiele tematów, m.in. o słuchowiskach - to był jego "konik". Dużo mówił o aktorach, bardzo chwalił naszych opolskich. Mówił też o przyszłości radia. Na koniec umówiliśmy się na "za 10 lat", gdy radio będzie obchodziło 70-lecie, chodziło o mały zakład dotyczący rozwoju radiofonii... – wyjaśnia Adrian Chimiak. – Gdy rozmawialiśmy, widać było, że radio i słuchacze byli dla niego całym życiem – podkreśla.

Rocznicowa rozmowa z Kazimierzem Kowalskim będzie emitowana 23 października o godz. 21:05 w audycji pod tytułem - "60 lat minęło".

Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 18 października. Uroczystości pożegnalne rozpoczną się na cmentarzu w Opolu Półwsi o godz. 11:00.

Zobacz zdjęcia z jubileuszu Kazimierza Kowalskiego:
Bogusław Nierenberg, Kazimierz Kowalski i Jan Neuberg

Posłuchaj informacji:

Roman Juranek/Mariusz Majeran (oprac. WK)

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 09:30 Nowe metody leczenia w Opolskim Centrum Onkologii. "Chciałbym, aby takie operacje były w Polsce standardem" Innowacyjną operację leczenia nowotworu piersi u jednej z pacjentek przeprowadzili lekarze szpitala onkologicznego w Opolu. Związana była z rekonstrukcją usun ... » więcej 2018-12-16, godz. 07:30 Będą ponowne wybory radnego w gminie Lasowice Wielkie. Wydano karty z innego okręgu Na wniosek komisarza wyborczego w jednym z okręgów gminy Lasowice Wielkie dojdzie do powtórnych wyborów kandydatów do rady gminy. » więcej 2018-12-15, godz. 20:15 30 lat działa już Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz świętuje jubileusz 30-letnia istnienia. Członkowie stowarzyszenia i jego sympatycy spotkali się, by podsumować nie tylko rocz ... » więcej 2018-12-15, godz. 20:00 Najlepsi młodzi delegaci komitetów ONZ nagrodzeni w Opolu. Zakończyła się 9. edycja SilMUN-a Organizatorzy Śląskich Modelowych Obrad ONZ nagrodzili najlepszych mówców spośród komitetów i przyznali tytuł najlepszego delegata zgromadzenia ogólnego ONZ. ... » więcej 2018-12-15, godz. 18:12 "Opolanie są otwarci na kolędę polską i na kolędę niemiecką." Weihnachtsmarkt na opolskim rynku Coroczny Weihnachtsmarkt organizowany w Opolu jest okazją do zadbania o tożsamość kulturową i pogłębienie wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych. Świątecz ... » więcej 2018-12-15, godz. 17:15 Pożegnanie szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej Podpułkownik Zbigniew Łukasiewicz zakończył pracę na stanowisku szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej. Uroczyste pożegnanie wojskowego odbyło się podczas zbió ... » więcej 2018-12-15, godz. 16:00 Ks. Pierskała przyszedł z opłatkiem do pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - Rozumiemy, że święta to czas, kiedy Boża Dziecina urodziła się w stajence, więc umiemy być solidarni z biednymi i z potrzebującymi, a każdy jest w jakiejś p ... » więcej 2018-12-15, godz. 15:10 Akcja na Odrze w Opolu. Strażacy wyciągnęli z rzeki kobietę Kilkadziesiąt minut trwała akcja opolskich strażaków przy podejmowaniu z wody kobiety, która na wysokości mostu w ciągu ul. Spychalskiego w Opolu miała wejść ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:04 Zderzenie dwóch osobówek w Popielowie Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Wolności w Popielowie w powiecie opolskim. Trzy osoby zostały poszkodowane. » więcej 2018-12-15, godz. 13:00 Orkiestry dęte w Strzeleczkach zagrają charytatywnie dla małego Kacpra Co najmniej 5 orkiestr wystąpi podczas Bożonarodzeniowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Strzeleczkach. Jutrzejsza (16.12) impreza będzie tak naprawdę akcją char ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »