Radio Opole » Wiadomości z regionu
2012-10-14, 11:47 Autor: Radio Opole

Nie żyje Kazimierz Kowalski

W wieku 86 lat zmarł Kazimierz Kowalski – prozaik, publicysta, dramaturg, autor znakomitych słuchowisk radiowych, pamiętnikarz, felietonista, animator kultury. Tworzył Radio Opole, przez wiele lat był sekretarzem redakcji, propagował publicystykę i reportaże.

Na początku swojej drogi publicystycznej był dziennikarzem prasowym, ale radio pokochał miłością wzajemną. Nie miał nigdy żadnych wzorców radiowych, to on uczył przyszłych dziennikarzy warsztatu dziennikarskiego.

– Radiowego mistrza nie miałem, ale miałem mistrzów literackich. Byłem zafascynowany Jerzym Andrzejewskim - zawsze go czytałem, Jarosławem Iwaszkiewiczem, z poezji Gałczyńskiego uwielbiałem, Broniewskiego – wyliczał Kowalski. – Radio uczyło mnie dyscypliny słowa i dialogu. Bo słuchowisko to jest dialog. Tam trzeba dążyć do syntezy - żeby w kilku zdaniach opowiedzieć całe morze prawdy. Rola radia w mojej twórczości jest nie do przecenienia – podkreślał.

Posłuchaj jego wypowiedzi:


– Włączył się aktywnie w życie Opola i opolskiej rozgłośni od początku – mówi jego córka, Grażyna. – Właściwie jak zaczął pracować w Opolu w latach 50., to najpierw był wydział kultury, później, gdy powstała opolska orkiestra symfoniczna - w tej orkiestrze. Kiedy powstała rozgłośnia radiowa przy ul. Zajączka, to już tam zaczął współpracę i później pracował przy ul. Zajączka, a następnie przy ul. Piastowskiej – wspomina.

W 1996 r. za wybitną działalność w dziedzinie kultury otrzymał Nagrodę Honorową Prezydenta Opola. W ubiegłym roku w Miejskiej Bibliotece Publiczne w Opolu obchodził 65. rocznicę debiutu literackiego - więcej informacji o tym wydarzeniu znajdą Państwo w artykule "Kazimierz Kowalski o pracy radiowej i literackiej".

Redaktor Adrian Chimiak nagrał z nim rozmowę z okazji 60. rocznicy działania naszej rozgłośni. – Rozmawiałem z panem Kazimierzem w czwartek (11.10) po południu, był pełen humoru, opowiadał o zabawnych historiach, jakie przytrafiły mu się przez te wszystkie lata spędzone w radiu, a pracował niemal od początku, od lat 50. Przez ponad godzinę dyskutowaliśmy na wiele tematów, m.in. o słuchowiskach - to był jego "konik". Dużo mówił o aktorach, bardzo chwalił naszych opolskich. Mówił też o przyszłości radia. Na koniec umówiliśmy się na "za 10 lat", gdy radio będzie obchodziło 70-lecie, chodziło o mały zakład dotyczący rozwoju radiofonii... – wyjaśnia Adrian Chimiak. – Gdy rozmawialiśmy, widać było, że radio i słuchacze byli dla niego całym życiem – podkreśla.

Rocznicowa rozmowa z Kazimierzem Kowalskim będzie emitowana 23 października o godz. 21:05 w audycji pod tytułem - "60 lat minęło".

Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 18 października. Uroczystości pożegnalne rozpoczną się na cmentarzu w Opolu Półwsi o godz. 11:00.

Zobacz zdjęcia z jubileuszu Kazimierza Kowalskiego:
Bogusław Nierenberg, Kazimierz Kowalski i Jan Neuberg

Posłuchaj informacji:

Roman Juranek/Mariusz Majeran (oprac. WK)

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »