Radio Opole » Wiadomości z regionu
2012-10-03, 14:40 Autor: Radio Opole

Rozbudowa składowiska odpadów - zastrzeżenia ekologów

Ponad 36 milionów zł będzie kosztowała rozbudowa składowiska odpadów w Opolu. Skorzystają z niego nie tylko mieszkańcy stolicy regionu, ale i 14 podopolskich gmin. We wtorek (2.10) Zakład Komunalny podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu umowę o dofinansowanie inwestycji. Jak to przedsięwzięcie wpłynie na środowisko naturalne, ludzi i kto jest mu przeciwny? Tematem zajęliśmy się w magazynie "Nasz dzień".

 Odpady, które trafiają do Opola, będą przetwarzane, a to zmniejszy skalę ich składowania. Inwestycja jest jednak bardzo droga, więc można się spodziewać podwyżki cen za odbiór śmieci. Piotr Czajkowski, prezes Zakładu Komunalnego, nie chce o tym jeszcze mówić. – Za wcześnie na takie spekulacje, przetwarzanie odpadów jest drogie, ale drogi jest też odbiór śmieci nieposegregowanych – zwraca uwagę prezes Czajkowski.

Co będzie się działo na składowisku po jego rozbudowie? – Śmieci będą poddawane sortowaniu mechanicznemu, będą wybierane frakcje palne na paliwo alternatywne - to już w tej chwili się dzieje; następnie frakcja podsitowa będzie przetwarzana w instalacji biologicznej, w tunelach, bioreaktorach, tam będzie poddawana stabilizacji tlenowej i dopiero po tej instalacji, jeśli spełni odpowiednie wymogi, będzie mogła być składowana w kwaterze – tłumaczy szef Zakładu Komunalnego.

– Musimy rozbudowywać składowiska i tworzyć instalacje do przetwarzania odpadów – zaznacza Zbigniew Figas, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. – Te naturalne, najczęściej dziury w ziemi, które powstały po wyrobiskach, po wydobyciu kruszyw, zostały w zdecydowanej większości zapełnione. Dziur zabrakło, zaczęto budować składowiska nadpoziomowe. Czyli zasypaliśmy dziury, tworzymy góry. Systemy, które budujemy, pozwalają na rozdzielenie odpadów: jedne pójdą jako paliwo alternatywne, trafią do cementowni, część trafi do zakładów chemicznych, gdzie zostaną upłynnione i będą służyły jako baza do komponowania paliw – mówi Figas.

Co ciekawe, pomysł na takie przetwarzanie odpadów nie podoba się ekologom. – Bardzo się cieszę i gratuluję dofinansowania, ale to źle, że składowisko będzie rozbudowywane – mówi Tomasz Wolny ze Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych Silesia. Jego zdaniem składowisko, które powstanie po rozbudowie, nie będzie nowoczesne.

– Istnieją już metody biologicznego suszenia, ewentualnie odzysku frakcji energetycznej dla cementowni takie, które nie potrzebują składowiska. Budowa składowiska to technologie XX w., mamy XXI w., więc powinniśmy tak robić, żeby w ogóle składowanie nie było potrzebne. I to jest możliwe – zapewnia Wolny.

Ekolodzy w postępowaniu środowiskowym, które już się toczy, nalegają, aby nie budować kompostowni tunelowej. – Kompostownie tunelowe, niestety, śmierdzą, więc mieszkańcy nie będą zadowoleni. Miasto powinno zmienić technologię i zbudować nie coś najtańszego, ale naprawdę dobrego. Instalacje dobre powinny ograniczać składowanie – podkreśla Wolny.

Tematem zajęliśmy się w magazynie "Nasz dzień":


Aneta Skomorowska (oprac. WK)

Wiadomości z regionu

2019-04-19, godz. 20:00 Opolszczyzna będzie kontynuować współpracę z landem Nadrenia-Palatynat. My im specjalistów, oni nam technologie Województwo opolskie przedłuża współpracę Nadrenią-Palatynatem w Niemczech. Opolszczyzna dostarczy specjalistów do rozwijającej się niemieckiej gospodarki, na ... » więcej 2019-04-19, godz. 20:00 Uważajmy na kieszonkowców, jedźmy ostrożnie - apeluje przed świętami policja Tłumy w sklepach, na bazarach, czy środkach komunikacji miejskiej. To idealne warunki dla złodziei. Ich aktywność zwiększa się zwłaszcza przed świętami. » więcej 2019-04-19, godz. 20:00 To tradycja kultywowana od wieków. Na opolskich polach znów pojawiły się krzyżyki Powstają w intencji pomyślnych i obfitych zbiorów. Mają chronić przed powodzią, suszą i innymi klęskami żywiołowymi, a rolników zabezpieczyć dodatkowo przed n ... » więcej 2019-04-19, godz. 18:33 Najmłodsi grodkowianie sami przygotowali wielkanocne ciasteczka i świąteczne ozdoby Świąteczną atmosferę czuć od kilku dni w grodkowskim domu kultury. Pod okiem instruktorów, najmłodsi mieszkańcy mogli nauczyć się, jak własnoręcznie przygotow ... » więcej 2019-04-19, godz. 18:00 Świąteczne zakupy rób z głową i listą potrzebnych produktów - apeluje opolski Bank Żywności W Polsce co roku marnuje się około 9 milionów ton żywności. Skala tego zjawiska szczególnie nasila się w okresie świątecznym. Do najczęściej marnowanych i wyr ... » więcej 2019-04-19, godz. 17:00 Klekotki i kołatki zamiast dzwonów. W Wawelnie dzieci "klekoczą" na znak żałoby po Chrystusie Wielki Piątek w Kościele katolickim to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. W kościołach zamilkły wszystkie dzwony, a ich miejsce zaję ... » więcej 2019-04-19, godz. 16:07 Funkcjonariusz służby więziennej postrzelił się w trakcie ćwiczeń Do nietypowego wypadku doszło dzisiaj (19.04) w Farskiej Kolonii pod Strzelcami Opolskimi. Na strzelnicy Służby Więziennej funkcjonariusz tej formacji przypad ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:57 "Pomagali wszyscy, ludzie przynosili palety i znaki drogowe". Strażacy o akcji ratowniczej w Schodni koło Ozimka - To była bardzo trudna akcja - tak o ratowaniu zasypanego zwałami ziemi pracownika budującego kanalizację w Schodni mówi uczestniczący w akcji młodszy kapita ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:30 Nauczyciele wszystkich szkół w Opolu nadal protestują. Z protestu zrezygnowało część przedszkoli 12. dzień strajku nauczycieli. 91 procent placówek oświatowych z Opola nadal strajkuje. » więcej 2019-04-19, godz. 15:00 Jedno przedszkole wycofało się ze strajku nauczycieli. Kurator oświaty apeluje o klasyfikowanie maturzystów Pracownicy Przedszkola Publicznego numer 5 w Opolu wycofali się dzisiaj (19.04) z akcji strajkowej. To jedyna zmiana na Opolszczyźnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »