Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-04-17, 13:15 Autor: Joanna Gerlich

Mieszkańcy Szymiszowa protestują przeciwko kopalni. Dziś jej przyszłością zajmą się radni

Kopalnia w Szymiszowie [fot. Joanna Gerlich]
Kopalnia w Szymiszowie [fot. Joanna Gerlich]
Mieszkańcy Szymiszowa protestowali w poniedziałek przy kościele [fot. Joanna Krok]
Mieszkańcy Szymiszowa protestowali w poniedziałek przy kościele [fot. Joanna Krok]
Mieszkańcy Szymiszowa koło Strzelec Opolskich protestują przeciwko działalności kopalni kamienia wapiennego. Skarżą się na drgania, hałas, zapylenie, a także pękające ściany domów. Nie zgadzają się również na to, by radni obecnej kadencji uchwalili dziś (17.04) na sesji studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które m.in. dotyczy wielkości kopalni i kierunku jej rozwoju.
- Dotychczasowe nasze doświadczenia związane z przedsiębiorcą, który jest, dość negatywnie wpływają na nasze życie tutaj w samej miejscowości, a teraz jak słyszymy, nawet będzie negatywny miał wpływ na losy gminy czy miasta Strzelce Opolskie, z uwagi na ujęcie wody - mówi Andrzej Porębny, radny miejski, mieszkaniec Szymiszowa-Wsi.

Małgorzata Kornaga z Urzędu Miejskiego w Strzelcach Opolskich zaznacza, że ograniczenie funkcjonowania kopalni, pozwolenie czy zakaz na wydobycie kruszywa, koncesje i inne zgody nie są kompetencją gminy. Samorząd decyduje na dwóch etapach – to uzyskanie decyzji środowiskowej przy rozpoczęciu działalności i prace planistyczne, które pozwalają na jej rozszerzenie.

- Do tej pory dwukrotnie, w 2021 i 2022 roku, chcieliśmy pójść na pewien kompromis. Z jednej strony pozwolić przedsiębiorcy i jego kopalni działać dalej, a z drugiej strony odsuwać wydobycie od terenów zamieszkałych i od linii kolejowej – mówi Małgorzata Kornaga. - Natomiast w obu tych przypadkach wojewoda opolski unieważnił nam uchwały w ramach postępowania nadzorczego i nie wyraził zgody na zawężenie obszaru przemysłowego, wskazując, że wydobycie może się odbywać w centralnej części kopalni, jak na obrzeżach właśnie bardzo blisko zabudowań i przy linii kolejowej. Ponownie prezentujemy radnym studium, które zakłada odsunięcie, zawężenie tego obszaru przemysłowego od budynków i torów – dodaje.

O działalności kopalni rozmawialiśmy z jej właścicielem Robertem Białdygą. Zaznaczył, że przy kopalni są wały, które tłumią oddziaływanie hałasu. Na terenie Szymiszowa (w domach i w kościele) zamontowanych jest pięć sejsmografów, które sprawdzają siłę drgania i jak zaznacza inwestor, z danych wynika, że nie powodują one pęknięć budynków.

- Myśmy chcieli ten zakład, który jest najbardziej uciążliwy, to chcieliśmy go przenieść w stronę drogi krajowej, właśnie tutaj na takich działkach i z tego tytułu była mi potrzebna zmiana tego studium – mówi Robert Białdyga.

O godzinie 14.00 radni miejscy rozpoczynają w strzeleckim ratuszu sesję. Przekonamy się, czy będą procedować uchwałę, czy zostanie zdjęta z porządku obrad. Do sprawy wrócimy.
Andrzej Porębny
Małgorzata Kornaga
Robert Białdyga

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej 2024-12-25, godz. 11:13 Wypadek w Niekazanicach koło Branic. Lądował LPR Uwaga kierowcy. Mamy utrudnienia w ruchu na DW419 w miejscowości Niekazanice koło Branic. Strażacy informują, że auto osobowe potrąciło pieszego, a następnie… » więcej 2024-12-25, godz. 10:30 Świątek, piątek czy niedziela - strażacy zawsze w gotowości Nie wszyscy mają wolne od pracy w Boże Narodzenie. Mimo iż 25 czy 26 grudnia to dni ustawowo wolne od pracy, to są zawody, których te zapisy nie dotyczą. » więcej 2024-12-25, godz. 10:00 "Cieszymy się, że Jezus Chrystus przyszedł na świat". Ewangelicy świętują podobnie jak katolicy Luteranie w pierwszy dzień świąt, w wielu kościołach, spotykają się na jutrzniach, by przywitać narodzonego Zbawiciela. Nabożeństwo to jest odpowiednikiem… » więcej 2024-12-25, godz. 09:30 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-25, godz. 09:00 "Bóg mieszka pośród nas". Dzisiaj obchodzimy uroczystość Narodzenia Pańskiego To najważniejsze po Wielkanocy święto w Kościele katolickim. Obchodzone jest od IV wieku, najpierw w Rzymie. » więcej 2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »