Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-02-06, 17:00 Autor: Daniel Klimczak

Nie wiadomo, co dalej z brzeskim muzeum Kresów. Na przyszły tydzień zaplanowano rozmowy w Warszawie

Gmach Gimnazjum Piastowskiego w Brzegu [fot. Karolina Jabłońska]
Gmach Gimnazjum Piastowskiego w Brzegu [fot. Karolina Jabłońska]
Niejasna sytuacja wokół tworzonego w Brzegu muzeum Kresów. Po tym jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poleciło wstrzymanie części zaplanowanych prac, utworzenie placówki w zapowiadanej dotychczas formie stoi pod znakiem zapytania.
W styczniu miała zostać podpisana umowa na pełnienie funkcji inwestora zastępczego i przebudowę budynku dawnego gimnazjum piastowskiego na cele muzealne. Tak się jednak nie stało, bo resort nakazał zaniechania inwestycji, tłumacząc decyzję ograniczeniami finansowymi. Zdaniem dyrektora Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Dariusza Byczkowskiego, nie musi to jednak oznaczać końca marzeń o nowej placówce.

- Nie przypuszczam, że ktoś ma złą wolę. Być może po prostu na początku kadencji jest jakiś audyt, jest jakaś analiza. Z żadnej strony nie usłyszałem opinii, że to jest niepotrzebne, że to bez sensu. Tu jest dobra wola wszystkich - przekonuje.

Placówka nie składa broni i szuka wsparcia wśród władz centralnych i samorządowych. Poparcie dla tej inicjatywy zadeklarowała między innymi wojewoda Monika Jurek czy wicemarszałek regionu Zbigniew Kubalańca, który w przyszłym tygodniu ma rozmawiać na ten temat z resortem kultury.

Władze muzeum zapowiadają, że nie ustaną w staraniach o utworzenie placówki. Do tego jednak konieczny będzie remont jej siedziby, który, jak słyszymy, można wydłużyć w czasie.

- Zawarłem taką sugestię, że do końca 2026 są tak naprawdę jeszcze 3 lata. Zamiast przez 3 lata to zabezpieczać, to może zróbmy remont tego dachu. Wydaje mi się, że to nie jest problem finansowy, bo to jest kilka milionów złotych. Ja nie upieram się, że to musi trwać 3 lata. To może trwać trochę dłużej, natomiast dla mnie byłoby kompletnie niezrozumiałe, gdyby całkowicie tego zaniechać. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie - dodaje Dariusz Byczkowski.

Przypomnijmy, że tylko w ubiegłym roku na powstające muzeum wydano około 7 milionów złotych. Pieniądze pozwoliły miedzy innymi na prace archeologiczne wokół budynku czy zakup eksponatów, które obecnie wystawiane są w brzeskim zamku.
Dariusz Byczkowski
Dariusz Byczkowski

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »