Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-12-20, 19:30 Autor: Anna Kurc

Komitet "Stop spalarni" nie ustaje w protestach. Naciskają na zmianę decyzji

IMG 20231220 101911-min
IMG 20231220 101911-min
Przeciwnicy budowy spalarni w Opolu nadal nie ustają w swoich protestach przeciwko planowanej inwestycji miejskiej. Dziś (20.12) ponownie zorganizowali spotkanie pod ratuszem. Przypomnijmy, że umowę na budowę spalarni podpisano pod koniec października bieżącego roku. To pierwszy etap planowanego Centrum Zielonej Transformacji przy ulicy Podmiejskiej.
W trakcie budowy Centrum Zielonej Transformacji w Opolu oprócz spalarni ma powstać także hermetyczna kompostownia tunelowa oraz instalacje do przetwarzania odpadów wielkogabarytowych i budowlanych.

- W Polsce nie potrzebujemy ani jednej spalarni więcej - mówi Adrian Sulikowski z komitetu społecznego "Stop Spalarni w Opolu".

- Chodzi o to, żeby spalać tam, gdzie to można robić efektywnie, gdzie to jest robione od lat. Żeby się dogadać w tym temacie, a nie budować coś, co będzie kosztować dużo pieniędzy i będziemy za to płacić.

- Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu, wpłynęło odwołanie od decyzji środowiskowej dla instalacji termicznego przekształcania odpadów. Dołączono do niego opinię naukową profesora Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu dr hab. chemii Leszka Pazderskiego – dodaje Małgorzata Sulikowska, członkini komitetu.

- Skarżonej decyzji zarzuca się przede wszystkim naruszenie polegające na oparciu decyzji o raport zawierające nieprawidłowe wartości, błędne wyliczenia spodziewanych emisji. Odwołanie zostało złożone przez Towarzystwo na Rzecz Ziemi i poparte informacjami, które zawiera naukowa opinia.

- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i inne instytucje pozytywnie zaopiniowały miejską ekspertyzę, czyli jest ona prawdziwa - mówi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

- Centrum Zielonej Transformacji zutylizuje odpady, które dziś trafiają do dziury na składowisku odpadów i tworzą odory, na które skarżą się mieszkańcy. Dzięki CZT miasto zatrzyma wzrost opłat za odbiór śmieci i jeszcze pozyska ciepło i prąd, które zasilą miejską sieć i obniżą cenę tych dóbr. Tego typu nowoczesne instalacje produkują mniej szkodliwych substancji niż przydomowe piece.

Przedstawiciele komitetu "Stop Spalarni" zapowiedzieli swoją obecność na sesji Rady Miasta Opola, planowanej na 28 grudnia. Wówczas poruszony ma zostać projekt uchwały dotyczący modyfikacji zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, odnoszących się do obszaru, na którym planowana jest budowa spalarni.
Adrian Sulikowski
Małgorzata Sulikowska
Adam Leszczyński

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »