Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-20, 10:30 Autor: Jacek Rudnik/Bogusław Kalisz

Wybory 2023. "Do sondaży trzeba podchodzić z dystansem". Socjolog Marcin Palade w Radiu Opole

Urna, otwarcie urny, głosowanie, licznie głosów, wybory [fot. Jacek Pelczar]
Urna, otwarcie urny, głosowanie, licznie głosów, wybory [fot. Jacek Pelczar]
- Do sondaży trzeba podchodzić z dystansem, gdyż są obarczone błędem statystycznym, warto jest je obserwować w pewnym cyklu np dwutygodniowym albo miesięcznym i zaobserwować trend - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole socjolog Marcin Palade. Czy politycy mają czasem pretensje, że ich notowania słabo wypadają w analizach konkretnej pracowni? O to pytaliśmy naszego gościa.
- Tych, którzy chcieliby, żeby było tylko lepiej, jest bardzo dużo, natomiast mamy serię sondaży w każdym tygodniu, które trzeba pogrupować, przeliczyć na mandaty. To jest ogrom pracy, którą wkładamy niemal każdego dnia. Spodziewam się, że do końca kampanii będzie próba wywierania presji i kwestionowania, tymczasem to są suche liczby, które każdy może zestawić i porównać z tym, co robię ja, czy kilka innych osób w Polsce - wyjaśnił na antenie Radia Opole Marcin Palade.

- Zawsze pozostaje pytanie, na ile sondaże są informacją, a na ile faktycznie wpływają na zachowania wyborcze - zastanawiał się autor opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych.

- Trzeba tylko mieć nadzieję na to, że w większości pracownie badawcze podchodzą do swego warsztatu bardzo solidnie i faktycznie są w stanie mniej więcej pokazywać, jakie są aktualne trendy sondażowe - dodał.

W przypadku sondaży zlecanych przez poszczególne partie, te mają raczej funkcję kreacyjną, w przeciwieństwie do sondaży medialnych o charakterze raczej informacyjnym.

- Do każdego systemu przydzielania mandatów, na podstawie uzyskanej liczby głosów, można mieć zastrzeżenia - stwierdził Marcin Palade. - Nie inaczej jest w przypadku obowiązującego w Polsce systemu D'Hondta, który premiuje duże ugrupowania, ale ma zaletę. Stabilizuje scenę polityczną, a ugrupowanie z poparciem na poziomie trzydziestu kilku procent, może uzyskać nawet połowę mandatów - dodał.

W ocenie socjologa, kampania wyborcza cały czas się brutalizuje i najpewniej nie inaczej będzie w jej ostatnim etapie. - Gra idzie o najwyższą stawkę - konstatował gość Radia Opole.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października.
Marcin Palade
Marcin Palade

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »