Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-05-31, 20:10 Autor: Witold Wośtak

Krew, zbrodnie i policyjne Archiwum X na UO. To były trzy dni ciekawych spotkań

Uniwersytet Opolski [fot. Barbara Tyslik]
Uniwersytet Opolski [fot. Barbara Tyslik]
II Dni Kryminalistyki i Kryminologii na UO [fot. Witold Wośtak]
II Dni Kryminalistyki i Kryminologii na UO [fot. Witold Wośtak]
II Dni Kryminalistyki i Kryminologii na UO [fot. Witold Wośtak]
II Dni Kryminalistyki i Kryminologii na UO [fot. Witold Wośtak]
Cyberbezpieczeństwo, analiza plam krwawych i patostreamy. Między innymi tych kwestii dotyczyła trzydniowa konferencja "Dni Kryminalistyki i Kryminologii" na Uniwersytecie Opolskim.
Organizatorem było studenckie koło naukowe zajmujące się taką tematyką. Jako prelegentów zaproszono adwokatów, przedstawicieli prokuratury, naukowców czy biegłych sądowych.

Marek Starzak, jeden z organizatorów i sekretarz koła naukowego, mówił Radiu Opole, że przez trzy dni pokazywano różne techniki kryminalistyki oraz kryminologii.

- W drugim dniu mieliśmy również element cyberprzestępczości. To był główny temat konferencji, w której brały udział osoby z wielu uczelni w całej Polsce. W większości mówimy o wykładach, natomiast w poniedziałek mieliśmy do czynienia z pewnymi warsztatami. Prowadzący pracował w tak zwanym Archiwum x i zajmował się starymi zbrodniami z lat 90. Braliśmy wówczas udział w rozwiązaniu sprawy.

Adwokat Michał Zagórski mówił o sztucznej inteligencji, między innymi o popularnym w ostatnim czasie chacie GPT.

- Sztuczna inteligencja to jest narzędzie, wobec czego jeśli ono będzie używane przez dobrych ludzi i w dobrym celu, faktycznie możemy spotęgować rozwój naprawdę każdej dziedziny naszego życia. Tempo tego rozwoju może być zastraszające dla wielu osób. Właśnie to może wywoływać obawy przed stosowaniem owej technologii.

Sebastian Dropiński, specjalista od analizy plam krwawych, ocenia, że służby śledcze nigdy nie będą o krok przed przestępcami.

- Zawsze musimy gonić tego sprawcę, natomiast rozwój samej dziedziny oraz narzędzi pomagających skutkują tym, że odległość do sprawcy zmniejszyła się niesamowicie. Teraz o wiele łatwiej i o wiele szybciej jesteśmy w stanie tego sprawcę odnaleźć, postawić przed obliczem Temidy.

Dodajmy, Radio Opole było patronem medialnym Dni Kryminalistyki i Kryminologii na UO.
Marek Starzak
Michał Zagórski
Sebastian Dropiński
Posłuchaj materiału z programu "Reporterskie tu i teraz"

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »