Radio Opole » Wiadomości z regionu
2011-10-10, 09:34 Autor: Radio Opole

Ryzyko błędu jest, ale proporcje głosów już widać

- Liczenie głosów trwa, wiarygodność podawanych informacji o podziale mandatów, nazwiskach rośnie proporcjonalnie do informacji PKW z coraz większej liczby komisji - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" sędzia Ryszard Janowski, zastępca wojewódzkiego komisarza wyborczego.

Wybory parlamentarne 2011- Ryzyko błędu jest, ale zasadniczo proporcje oddanych głosów widać już na podstawie danych z 2/3 obwodów, a takimi już dysponujemy - dodaje sędzia Janowski. - Mogą się potwierdzić, na podstawie tych pobieżnych, uczynionych na podstawie szczątkowych informacji, spisanych z poszczególnych protokołów, z komisji obwodowych - wygląda, że może się to potwierdzić - mówi zastępca wojewódzkiego komisarza wyborczego.

Końcowe oficjalne wyniki wyborów poznamy prawdopodobnie jutro (11.10) po południu, choć precyzyjny imienny podział mandatów będzie można z bardzo dużą dozą "sprawdzalności" przeprowadzić już dziś (11.10). Znacznie łatwiej i szybciej zlicza się głosy oddane w wyborach do Senatu. - Tam jest nawet trochę łatwiej, bo jeżeli się spisze z poszczególnych obwodowych komisji wyborczych, bez konieczności liczenia tych ilorazów wyborczych w systemie d'Hondta, to oczywiście jest trochę łatwiej chyba. Wszystko wskazuje na to, że te wyliczenia, które zaprezentowało, chociażby Radio, mogą być bliskie prawdy - potwierdza Janowski.

Sędzia Janowski potwierdził nam stosunkowo dużą liczbę nieważnych głosów oddanych w wyborach do Senatu, co wynikało najprawdopodobniej ze zmiany zasad głosowania: wybory przeprowadzano po raz pierwszy w okręgach jednomandatowych i należało wybrać z danego okręgu tylko jedno nazwisko, o czym wielu wyborców najwyraźniej zapomniało, stawiając więcej tzw. krzyżyków.

Posłuchaj informacji:


Marek Świercz, oprac.: Jacek Rudnik (oprac. Wanda Kownacka)

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej 2024-12-24, godz. 10:49 "Ksiądz na rowerze" o znaczeniu wigilii i Bożego Narodzenia - W kościele katolickim mamy wiele wigilii - bo słowo 'wigilia' oznacza 'dzień wcześniej'. Mamy więc dzisiejszą Wigilię Bożego Narodzenia, ale mamy też… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »