Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-04-25, 18:48 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Protest rolników w Opolu. "Magazyny są pełne zboża i jest problem, żeby to sprzedać"

Karina Kozłowska - protest przedstawicieli Agrounii oraz rolników w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Karina Kozłowska - protest przedstawicieli Agrounii oraz rolników w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Przedstawiciele Agrounii i rolnicy apelowali w Opolu o cło, budowę spichlerzy na nadwyżki polskiego zboża, komisję śledczą i uruchomienie portów zbożowych. Stolica regionu była kolejnym punktem po Prudniku i Nysie na trasie "strajku 1000 traktorów".
- Chcemy polskiego chleba, polskiego mleka, miodu. To protest prawdziwych patriotów i każdej grupy społecznej - mówi Karina Kozłowska, działaczka Agrounii. - Apelujemy do rządzących o prawdziwe, długoterminowe rozwiązanie problemu, a nie tak zwane leczenie objawowe. Apelujemy o cło, tak jak to było wcześniej i uruchomienie portów zbożowych.

- Wszyscy rolnicy są zdenerwowani, wszyscy walczą o swoje. Dla niektórych to jest być, albo nie być. Ze zbożem przyjeżdża też miód, różne rodzaje olejów. To one zastępują nasze rodzime, gdyż są dużo tańsze. Musimy być niezależni jeżeli chodzi o żywność - dodaje Maciej Bemben, koordynator Agrounii we Wrocławiu.

Na problem magazynów pełnych niesprzedanego zboża i obawach przed zbliżającymi się żniwami zwracają uwagę opolscy rolnicy.

- Tona rzepaku kosztuje teraz 1800 złotych, a po żniwach było to 3 tysiące - mówi pan Gerard, rolnik z Opola. - Wszystko było wyprodukowane na drogich nawozach. Ja mam 120 ton zboża i jest problem, żeby to sprzedać.

- Pszenica jest tańsza o 50% procent, a chleb mały dalej kosztuje 10 złotych, tak jak kosztował wcześniej - zaznacza pan Bernard z Chróściny.

- Wszystkie magazyny, które mamy są niestety pełne. Rządzący radzili, żeby zostawić wszystkie płody rolne, żeby je później drożej sprzedać. Faktem jest, że była to nasza decyzja, ale ktoś nas w ten błąd wprowadził - dodaje Henryk Josek z Opola.

- Wszystkie magazyny są przepełnione, a za 2-3 miesiące są kolejne żniwa. Nie będzie, gdzie tego zboża składować - mówi Krzysztof Pietruszka z Mechnicy.

Podobne spotkanie w ramach przejazdu przez Opolszczyznę zorganizowano także w Kluczborku. Jutro (26.04) protesty Agrounii zapowiedziano w województwie świętokrzyskim.
Karina Kozłowska, Karina Kozłowska
Rolnicy

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »