Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-04-20, 15:16 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: rozstrzygnięto konkurs na mural Zbigniewa Wodeckiego. "Będzie przedstawiał jego sylwetkę wielowymiarowo"

W Opolu przy ulicy Krupniczej powstanie mural poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu - wizualizacja [fot. UM Opole]
W Opolu przy ulicy Krupniczej powstanie mural poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu - wizualizacja [fot. UM Opole]
W Opolu przy ulicy Krupniczej powstanie mural poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu [fot.M.Matuszkiewicz]
W Opolu przy ulicy Krupniczej powstanie mural poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu [fot.M.Matuszkiewicz]
W Opolu przy ulicy Krupniczej powstanie mural poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu [fot.M.Matuszkiewicz]
W Opolu przy ulicy Krupniczej powstanie mural poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu [fot.M.Matuszkiewicz]
W Opolu przy ulicy Krupniczej powstanie mural poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu [fot.M.Matuszkiewicz]
W Opolu przy ulicy Krupniczej powstanie mural poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu [fot.M.Matuszkiewicz]
Trzy różne sylwetki Zbigniewa Wodeckiego będziemy mogli zobaczyć na muralu poświęconemu artyście. Zostanie on namalowany przez Marcina Czaję - zwycięzcę ogłoszonego przez miasto konkursu. Autor takich piosenek jak między innymi "Pszczółka Maja", czy "Lubię wracać tam, gdzie byłem" zostanie pokazany nie tylko jako wokalista, ale także jako multiinstrumentalista.
- Chciałem, żeby to był portret Zbigniewa Wodeckiego, który będzie przedstawiał jego sylwetkę wielowymiarowo. On był człowiekiem orkiestrą - mówi Marcin Czaja, autor muralu oraz wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

- Wybrałem właśnie wokal, z którego Zbigniew Wodecki słynął i słynie nadal, bardzo charakterystyczny. Jest też trąbka i oczywiście skrzypce, które zawsze mu towarzyszyły na scenie. Projektując ten mural, też chciałem zadbać o to, żeby on miał jakąś wewnętrzną dynamikę. Też ten mural w jakiś sposób nawiązuje do takiej stylistyki płyt winylowych z lat 60. i 70.

Córka Zbigniewa Wodeckiego - Katarzyna Wodecka-Stubbs podkreśliła, że nie było łatwo wybrać ten jeden, wyjątkowy projekt, bo wpłynęło blisko 40 prac konkursowych.

- Ja jestem dość subiektywna, więc jeżeli chodzi o moją perspektywę, to oczywiście nie tylko wizerunek ojca, ale oczywiście uważam, że podobieństwo było niezwykle ważne, natomiast cieszę się, że wybraliśmy projekt, który jest artystyczny. On wychodzi poza ramy murali. Ja w ogóle uważam, że idea murali jest znakomita, bo to nie tylko niesie pamięć, jakiś rodzaj hołdu artyście, ale też pokazują się obrazy dla młodego pokolenia. Ten jest na tyle piękny i ciekawy, że nie jeden dzieciak z piątego pokolenia fanów mojego ojca zapyta, kto to jest.

- Dwa dni wybieraliśmy projekt. Szukaliśmy takiej pracy, która nie będzie przetworzeniem zdjęcia. To miał być projekt artystyczny, jakaś opowieść i udało się - dodaje Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

- Ten potrójny portret to jest pewne takie wizualne przedstawienie takiego mini performance'u muzycznego, który Wodecki na scenie tworzył. Najpierw chodził i grał na trąbce, potem śpiewał, potem wyjmował skrzypce i to, co się wydarzało na scenie i to, co pamiętamy, to jest niezwykle umiejętnie przetworzone na płaską ścianę. To jest naprawdę duża umiejętności.

Prace nad muralem Zbigniewa Wodeckiego rozpoczną się 17 maja. Uroczyste odsłonięcie muzycznego zaplanowano podczas 60. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, który, przypomnijmy, rozpoczyna się 9 czerwca.

Nowy muzyczny mural będzie można oglądać na ścianie kamienicy przy ul. Krupniczej, w bliskim sąsiedztwie pl. św. Sebastiana w Opolu.

Dodajmy, do tej pory na trasie muzycznych murali w Opolu na ścianach budynków uwieczniono wizerunki takich artystów, jak Anna Jantar, Krzysztof Krawczyk i Andrzej Nowak.
Marcin Czaja
Katarzyna Wodecka-Stubbs
Joanna Filipczyk

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej 2024-12-25, godz. 11:13 Wypadek w Niekazanicach koło Branic. Lądował LPR Uwaga kierowcy. Mamy utrudnienia w ruchu na DW419 w miejscowości Niekazanice koło Branic. Strażacy informują, że auto osobowe potrąciło pieszego, a następnie… » więcej 2024-12-25, godz. 10:30 Świątek, piątek czy niedziela - strażacy zawsze w gotowości Nie wszyscy mają wolne od pracy w Boże Narodzenie. Mimo iż 25 czy 26 grudnia to dni ustawowo wolne od pracy, to są zawody, których te zapisy nie dotyczą. » więcej 2024-12-25, godz. 10:00 "Cieszymy się, że Jezus Chrystus przyszedł na świat". Ewangelicy świętują podobnie jak katolicy Luteranie w pierwszy dzień świąt, w wielu kościołach, spotykają się na jutrzniach, by przywitać narodzonego Zbawiciela. Nabożeństwo to jest odpowiednikiem… » więcej 2024-12-25, godz. 09:30 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-25, godz. 09:00 "Bóg mieszka pośród nas". Dzisiaj obchodzimy uroczystość Narodzenia Pańskiego To najważniejsze po Wielkanocy święto w Kościele katolickim. Obchodzone jest od IV wieku, najpierw w Rzymie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »