Na budynkach opolskich zakładów karnych pojawią się tablice upamiętniające internowanych działaczy
Internowani działacze, którzy zostali po 13 grudnia 1981 roku osadzeni w zakładach karnych będą upamiętnieni. Oddział IPN-u we Wrocławiu z okazji 40. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w trzech miejscowościach naszego regionu odsłoni tablice upamiętniające te osoby. Pojawią się one w Nysie, Opolu i Strzelcach Opolskich.
Jeśli chodzi o Opole to pierwsze decyzje dotyczące umieszczenia tam działaczy opozycji zapadły właśnie 13 grudnia. - Ośrodek dla internowanych zlikwidowany został w styczniu 1982 roku - mówi Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
- Wówczas internowanych mężczyzn przewieziono do Nysy i Kamiennej Góry, a kobiety do ośrodka w Gołdapi. Natomiast Strzelce Opolskie to zdecydowanie od początku był zakład odosobnienia przeznaczony właśnie do tego celu. Wyróżniał on się bardzo trudnymi warunkami, bo były one typowo więzienne. Można powiedzieć, że był to ośrodek internowania od początku wprowadzenia stanu wojennego do marca 1982 roku.
Dodajmy, że łącznie podczas stanu wojennego w Polsce internowano 9736 osób, a na Opolszczyźnie - 157.