Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-09, 17:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

"Jest dużo siłowni, sportu, restauracji, boisk. Ujmuje mnie czystość". Te gminy są dobre do życia

Gogolin [fot. Maciej Marciński]
Gogolin [fot. Maciej Marciński]
W ogólnopolskim rankingu „Gmina dobra do życia", przygotowanym przez Serwis Samorządowy PAP, w pierwszej dziesiątce najlepszych w kraju znalazły się aż cztery samorządy z powiatu krapkowickiego i po jednym ze strzeleckiego oraz kędzierzyńsko-kozielskiego. Gogolin zajął pierwsze miejsce spośród gmin miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tys. Wśród gmin wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców na drugim miejscu są Walce, na trzecim Strzeleczki a na siódmym – Polska Cerekiew.
Jakość życia w najlepszych gminach doceniają mieszkańcy: - Lubię Gogolin. Ujmuje mnie czystość – mówi pani Kamila. - Mamy dostęp do placówek medycznych – dodaje pan Mateusz. - Jest dużo siłowni, sportu, restauracji, boisk – wylicza Adam. - Przede wszystkim mamy coraz więcej miejsc parkingowych, co jest dużym ułatwieniem, bo jak dobrze wiemy, tych aut jest coraz więcej – mówi pan Marek. - Jedno życzenie tylko mam, żeby miasto zajęło się zielenią, która nas otacza. To jest najważniejsze, a reszta wszystko mi pasuje – mówi pan Kazimierz.

W badaniu brano pod uwagę 48 różnych wskaźników, w tym klimat, zanieczyszczenia powietrza, dostęp do internetu, miejsca pracy, zasobność zbiorów bibliotecznych, skanalizowanie czy wydatki inwestycyjne samorządów.

- U nas dobrze się żyje, bo dbamy zarówno o najstarszego mieszkańca, tego w kwiecie wieku, jak i najmłodszych – mówi Marek Śmiech, wójt gminy Walce. - Żłobek, wydłużenie czasu w przedszkolach, wprowadzenie obiadów. Kolejna rzecz to infrastruktura, czyli 100% zwodociągowanie, 98% skanalizowania, trwająca właśnie gazyfikacja. Poza tym skomunikowanie do miast, mam tu na myśli Kędzierzyn-Koźle i Krapkowice, czyli połączenia autobusowe.

- Nie bez znacznie są także walory krajobrazowe, zabytki i siatka dróg – przekonuje Marek Pietruszka, wójt gminy Strzeleczki. - 30% naszej gminy to piękne lasy. Mamy największe w Polsce skupisko sosny wejmutki. Do tego mamy perłę architektury, czyli zamek w Mosznej. Myślę, że te wszystkie czynniki – infrastruktura komunikacyjna, sportowa, oświatowa – wpłynęły na to, że zajęliśmy tak wysokie miejsce na prawie 2,5 tys. gmin w kraju.

Wśród gmin z miastem, które jest siedzibą powiatu ziemskiego, w rankingu na 6. miejscu są Krapkowice, a na 8. Strzelce Opolskie.
Mieszkańcy
Marek Śmiech
Marek Pietruszka

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »