Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-13, 22:00 Autor: Daniel Klimczak

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił wszystkie skargi gminy Namysłów na decyzje wojewody. Chodzi o zmiany w prezydium rady gminy

Urząd Miejski w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Urząd Miejski w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił wszystkie skargi, które gmina Namysłów skierowała na rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody dotyczące zmian w prezydium rady gminy.
W czasie posiedzeń sąd wydał 5 wyroków dotyczących odwołania wiceprzewodniczących oraz powołania przewodniczącego rady i jego zastępców. Do wątpliwości doszło, gdy po odwołaniu przez radę dotychczasowego przewodniczącego, jego zastępcy opuścili salę, a obrady były kontynuowane przez radnego-seniora.

- Sąd uznał, że rada powinna się zastosować literalnie do zapisów, a w ustawie o samorządzie gminnym są wymienione tylko 2 przypadki, kiedy radny-senior może prowadzić obrady, czyli na pierwszej sesji bądź na sesji zwołanej przez wojewodę. Sąd jednak przyznał, że to była sprawa bezprecedensowa i tak naprawdę nie ma przepisów, które taką sytuację w sposób jednoznaczny regulują - mówi burmistrz Namysłowa, Bartłomiej Stawiarski.

Namysłowscy radni czekają teraz na ruch ze strony wojewody, który ma wyznaczyć termin sesji, w czasie której dojdzie do ponownego wyboru prezydium.

Na razie trudno jednoznacznie wskazać, co stanie się z uchwałami podjętymi po 27 lutego. Władze miasta wskazują, że choć minął termin, w którym wojewoda mógłby wszcząć wobec nich postępowanie, to organowi nadzorczemu wciąż przysługuje możliwość podważenia ich na drodze sądowej. Najprawdopodobniej jednak część z nich będzie ponownie poddana pod głosowanie. Chodzi głównie o te dotyczące zmian w budżecie. W ten sposób władze gminy chcą uniknąć ewentualnych wątpliwości ze strony Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Dodajmy, że gmina najprawdopodobniej nie będzie odwoływać się od decyzji sądu. Jak usłyszał nasz reporter, rozstrzygnięcie sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny mogłoby potrwać co najmniej pół roku, a do tego czasu kolejnym podejmowanym przed radę uchwałom mogłaby być zarzucana nieprawomocność.
Bartłomiej Stawiarski

Wiadomości z regionu

2020-08-04, godz. 10:56 MZ: Niechluby rekord. Takiej liczby zakażeń w kraju jeszcze nie było Mamy kolejny rekord zakażeń koronawirusem w kraju. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 680 nowych przypadkach. Na Opolszczyźnie na COVID-19 zachorowało 7… » więcej 2020-08-04, godz. 10:50 Uwaga! Awaria systemu CEPIK w całym kraju. Utrudnienia w wydziałach komunikacji Uwaga kierowcy - w związku z ogólnopolską awarią systemu CEPIK starostwa powiatowe w całym kraju zawiesiły obsługę klientów w wydziałach komunikacji. » więcej 2020-08-04, godz. 10:12 W powiecie nyskim strażacy szukają wędkarza, który wskoczył do rzeki. Mężczyzna przestraszył się straży ryba… W Lasocicach w gminie Łambinowice trwa akcja poszukiwawcza mężczyzny, który najprawdopodobniej w obawie przed kontrolą straży rybackiej, wskoczył do wody… » więcej 2020-08-04, godz. 09:14 "Naszym celem jest utrzymać struktury". Forum Młodych PiS o działaniach na najbliższą przyszłość - W czasie kampanii wyborczej ciężko pracowaliśmy, teraz czas na podsumowanie - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Grzegorz Krukowski z Forum Młodych… » więcej 2020-08-04, godz. 07:00 255 opolskich nauczycieli stara się o dyplomowany awans zawodowy Do 14 sierpnia pracownicy Kuratorium Oświaty w Opolu przeprowadzą 255 postępowań kwalifikacyjnych na stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego… » więcej 2020-08-04, godz. 07:00 ZUS ponownie wysyła do sanatoriów. Pierwszeństwo dla osób z szansą na odzyskanie zdolności do pracy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił dzisiaj (04.08) skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. » więcej 2020-08-04, godz. 07:00 Trwa rozbudowa szkoły w Mąkoszycach. Jeszcze w tym roku na dobudowanej kondygnacji powstaną dwie nowe sale lekcyjne Trwa rozbudowa szkoły podstawowej w Mąkoszycach. Jeszcze w tym roku obiekt zyska nowe piętro dobudowane nad pomieszczeniami zaplecza sali gimnastycznej. » więcej 2020-08-04, godz. 06:00 Tylko z "matmy" gorzej. Opolscy 8-klasiści lepsi niż reszta kraju 8-klasiści z województwa opolskiego w krajowej czołówce. Uczniowie, którzy pisali egzamin kończący ich edukację w szkołach podstawowych, spisali się… » więcej 2020-08-03, godz. 21:30 Raport dnia: trzy nowe zakażenia koronawirusem i trzech ozdrowieńców Do 1207 wzrosła liczba mieszkańców, u których dotąd potwierdzono zakażenie koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (3.08) o 575 wykrytych… » więcej 2020-08-03, godz. 21:00 Zmiana organizacji ruchu na DW 454 Opole - Namysłów. Jedne remonty się kończą, inne zaczynają Uwaga kierowcy, będzie zmiana organizacji ruchu na drodze wojewódzkiej nr 454 Opole - Namysłów. Jutro (04.08) rusza remont odcinka między Dobrzeniem Wielkim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »