Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-05, 15:15 Autor: Agnieszka Stefaniak

Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów. Obejmuje 19 osób

Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów [fot. CBŚP]
Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów [fot. CBŚP]
Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów [fot. CBŚP]
Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów [fot. CBŚP]
19 osób stanie przed sądem we Wrocławiu w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się profesjonalnym przerabianiem dowodów osobistych i podrabianiem praw jazdy. Akt oskarżenia przygotował Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Opolu. W postępowanie przygotowawcze zaangażowani byli funkcjonariusze wrocławskiej CBŚP oraz Straży Granicznej w Opolu.
Śledztwo trwało ponad dwa lata. Jak ustalono na czele grupy stał 62-letni Zbigniew G. ps. „Sułtan”. Zorganizował on liczącą co najmniej siedem osób grupę przestępczą, w której funkcjonował określony podział zadań. Część osób była odpowiedzialna za pozyskiwanie oryginalnych dokumentów, wykorzystywanych do przestępczych zabiegów, kolejne zajmowały się pozyskiwaniem zleceń na przerobione lub podrobione dokumenty.
Była to grupa rodzinna. Obok Zbigniewa G. w proceder zaangażowani byli także: jego syn Łukasz G. oraz żona Ewa i doraźnie brat Mirosław.

Przerabianie dokumentów polegało na naniesieniu na oryginalny dowód osobisty zdjęcia osoby składającej zlecenie oraz zmianę, w razie potrzeby, niektórych danych na dokumencie (kolor oczu, wzrost, wiek). Cena usługi podrobienia dowodu osobistego wynosiła 500 zł., a za podrobienie prawa jazdy liczono 400 zł.

Na ławie oskarżonych zasiądą również 35-letnie Anna B. i Wioletta R., które użyczały swoich danych adresowych, gdzie trafiała korespondencja zawierająca zlecenia podrobienia dokumentów wraz z fotografiami i niezbędnymi danymi.

W toku śledztwa ustalono ponad trzydzieści przypadków spreparowania praw jazdy i dowodów osobistych oraz jedną sfałszowaną kartę stałego pobytu. Zabezpieczono także kilkanaście dokumentów, które miały posłużyć do wytworzenia falsyfikatu.

Oprócz podrabiania dokumentów część członków grupy odpowie także za obrót towarami pochodzącymi z przestępstwa. Od listopada 2014 r. do lipca 2017 r. przez ich ręce przewinął się sprzęt elektroniczny oraz rowery łącznej wartości ponad 400 000 zł. Przedmioty te pochodziły z przestępstw popełnionych także na terenie Niemiec.
Większość oskarżonych, w tym Zbigniew G. przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów i wyraziła wolę poddania się karze.

Wiadomości z regionu

2020-09-26, godz. 15:15 30 lat Opolskiej Izby Lekarskiej. "Nasze bezpieczeństwo jest gwarancją bezpieczeństwa naszych chorych" [ZDJĘCIA] Działają w interesie społecznym, dbają o rzetelność wykonywania zawodu i pracy lekarzy. To tylko część zadań, jakie realizuje od 30 lat Opolska Izba… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 Komprachcice: nowe miejsce do handlu obwoźnego W Komprachcicach powstał nowy parking, który będzie jednocześnie wykorzystywany do handlu obwoźnego. Jak informuje tamtejszy samorząd, dotychczasowa lokalizacja… » więcej 2020-09-26, godz. 14:20 W niedzielę 8. Święto Plonów i Targi Miodów w Muzeum Wsi Opolskiej 8. Święto Plonów i Targi Miodów już w niedzielę (27.09) w opolskim skansenie. Będzie można skosztować regionalnych potraw, spotkać twórców ludowych… » więcej 2020-09-26, godz. 12:55 W Grodkowie runął komin. W trakcie interwencji strażacy zostali wezwani do zdarzenia na autostradzie Pracowita sobota strażaków w powiecie brzeskim. Przed południem dwukrotnie wyjeżdżali do zdarzeń związanych z bezpieczeństwem na drogach regionu. » więcej 2020-09-26, godz. 12:15 Policjanci z Kędzierzyna-Koźla uratowali życie mężczyźnie Weszli do mieszkania przez okno i uratowali życie 52-letniemu mężczyźnie. Mowa o policjantach z Kędzierzyna-Koźla, którzy w czwartek (24.09), po otrzymaniu… » więcej 2020-09-26, godz. 12:00 Chcą pomagać i działać. Wojewódzka Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych przedstawiła plan działania… Problemy z dojazdem osób niepełnosprawnych na zajęcia, brak autobusów niskopodłogowych w komunikacji międzymiastowej, czy opłaty za pobyt w Środowiskowych… » więcej 2020-09-26, godz. 10:46 Ministerstwo Zdrowia: 32 nowe przypadki COVID-19 na Opolszczyźnie i 2 ofiary śmiertelne. W całym kraju 1584 przypadki… Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 1584 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 32 na Opolszczyźnie. W regionie od początku pandemii… » więcej 2020-09-26, godz. 10:30 Ogólnopolski Dzień Aptekarza. Na Opolszczyźnie świętuje ponad pół tysiąca farmaceutów Dziś (26.09) Ogólnopolski Dzień Aptekarza, wczoraj przypadał Dzień Farmaceuty (25.09). Na Opolszczyźnie mamy ponad 570 farmaceutów i ok. 300 aptek. » więcej 2020-09-26, godz. 10:23 Dachowanie samochodu osobowego w Byczynie Do dachowania pojazdu osobowego doszło w Byczynie. Jedna osoba podróżująca samochodem została poszkodowana. Na miejscu pomocy udzielił jej zespól ratownictwa… » więcej 2020-09-26, godz. 09:53 Niespokojna noc na opolskich drogach Kierowca bmw staranował dwie taksówki w centrum Opola. Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem (25.09) na ul. Żeromskiego koło Solarisa. Kierujący samochodem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***