Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-02, 19:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Spadkobierców nie ma, gmina jest właścicielem - tak zadecydował sąd w sprawie "bezpańskiej" kamienicy

Kamienica przy pl. Żeromskiego 9 [fot. A. Pospiszyl]
Kamienica przy pl. Żeromskiego 9 [fot. A. Pospiszyl]
Gmina Strzelce Opolskie wyrokiem sądu została właścicielem kamienicy przy pl. Żeromskiego 9. To już drugi taki przypadek w Strzelcach, gdy sądownie uznano, że nieruchomość zarządzana przez gminę od przeszło 70 lat, przechodzi na jej stan. Nie ma spadkobierców właścicieli kamienicy.
- Sprawa zaczęła się w ubiegłym roku – mówi Arkadiusz Wytrwał, radca prawny urzędu gminy. - Dziś zakończyło się postępowanie przed Sądem Rejonowym w Strzelcach Opolskich. W pierwszej instancji zostało wydanie postanowienie co do zasiedzenia kamienicy przy pl. Żeromskiego 9. Analogiczna sytuacja była z kamienicą przy ul. Dąbrowskiego. Tam również uzyskaliśmy postanowienie odnośnie zasiedzenia i to postanowienie jest już prawomocne.

Ten wyrok podoba się lokatorom mieszkań i najemcom lokali usługowych znajdujących się w tych budynkach.

- W końcu wiemy, na czym stoimy – mówi Jacek Ferdynus, który w jednym z takich lokali prowadzi zakład szewski. - Ulga jest, oczywiście, tylko to, że dostaliśmy kamienicę i wygraliśmy w sądzie, to może byśmy się wzięli bardziej za robotę i zadbali o to. Pokazali, że bardziej dbamy, gdy jest to już nasze.

Nadal toczy się postępowanie sądowe w sprawie kamienicy przy ul. Marka Prawego. Decyzją sądu jeszcze w ubiegłym roku właścicielami kamienicy przy ul. Rynek/Wałowa zostali spadkobiercy przedwojennego właściciela. Do tej pory jednak nie przejęli oni nieruchomości od gminy.

Arkadiusz Wytrwał
Jacek Ferdynus

Wiadomości z regionu

2020-08-14, godz. 14:00 Od dziś w Nysie można lepiej poznać początki Solidarności. "To był trudny czas, ale piękne rzeczy w bólach się… Nysa to kolejne miasto Opolszczyzny, w którym można oglądać wystawę poświęconą początkom Solidarności. Na terenie Bastionu Świętej Jadwigi zaprezentowano… » więcej 2020-08-14, godz. 13:56 Jest upalnie, będzie burzowo. Alert pogodowy dla powiatu głubczyckiego, nyskiego i prudnickiego Uwaga na burze z gradem w powiecie głubczyckim, nyskim i prudnickim. » więcej 2020-08-14, godz. 12:50 Nietrzeźwy kierowca spowodował wypadek na ulicy Bohaterów Warszawy w Głuchołazach Do zdarzenia doszło po godzinie 9.00. Kierowca jednego z samochodów osobowych wymagał pomocy ratowników medycznych. Według najnowszych informacji sprawcą… » więcej 2020-08-14, godz. 12:15 Oszuści znów uaktywnili się. Kluczborska seniorka straciła 50 tysięcy złotych, bo uwierzyła, że jej krewny potrącił… Dziewięć prób wyłudzenia pieniędzy metodą 'na policjanta' odnotowali opolscy funkcjonariusze w ostatnich dniach. Dwie okazały się skuteczne. » więcej 2020-08-14, godz. 11:30 Raport MZ. Dużo zakażeń koronawirusem w regionie. W kraju ponad 800 przypadków nowych zachorowań W województwie opolskim minionej doby na koronawirusa zachorowało 31 osób. Według danych Ministerstwa Zdrowia w kraju zmarło kolejnych 15 osób i odnotowano… » więcej 2020-08-14, godz. 11:15 "To są nasi sąsiedzi, a traktujemy ich jak braci i siostry". Marcin Ociepa w Radiu Opole o sytuacji na Białorusi - W państwie demokratycznym nie ma miejsca na zastraszanie społeczeństwa - przypomniał w rozmowie 'W cztery oczy' wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa… » więcej 2020-08-14, godz. 07:30 Pierwsi kandydaci zdecydowali się już złożyć dokumenty na opolskie uczelnie Informatyka, logistyka, wychowanie fizyczne, fizjoterapia i architektura - to kierunki studiów najczęściej wybierane przez maturzystów na Politechnice Opolskiej… » więcej 2020-08-13, godz. 20:30 Raport dnia. 15 zakażeń koronawirusem w regionie i ponad 800 w całej Polsce. Kolejnych 14 pacjentów zmarło 15 kolejnych zarażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (13.08) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 811 nowych zakażeniach i 14 zgonach… » więcej 2020-08-13, godz. 20:00 Prudnik: uczestnicy pleneru malarskiego dedykują swoje prace setnej rocznicy Cudu nad Wisłą Setna rocznica Bitwy Warszawskiej jest głównym tematem prudnickiego pleneru malarskiego. Uczestniczą w nim wykładowcy uczelni artystycznych oraz urbaniści… » więcej 2020-08-13, godz. 19:00 W Opolu z "tarczy antykryzysowej" do przedsiębiorców trafiło 90 mln złotych. Nie powstrzymało to jednak wzrostu b… W Opolu wzrosło bezrobocie mimo, że do firm z 'tarczy antykryzysowej' trafiło 90 mln złotych wsparcia. Rejestry Powiatowego Urzędu Pracy od początku marca… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***