Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-02, 19:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Spadkobierców nie ma, gmina jest właścicielem - tak zadecydował sąd w sprawie "bezpańskiej" kamienicy

Kamienica przy pl. Żeromskiego 9 [fot. A. Pospiszyl]
Kamienica przy pl. Żeromskiego 9 [fot. A. Pospiszyl]
Gmina Strzelce Opolskie wyrokiem sądu została właścicielem kamienicy przy pl. Żeromskiego 9. To już drugi taki przypadek w Strzelcach, gdy sądownie uznano, że nieruchomość zarządzana przez gminę od przeszło 70 lat, przechodzi na jej stan. Nie ma spadkobierców właścicieli kamienicy.
- Sprawa zaczęła się w ubiegłym roku – mówi Arkadiusz Wytrwał, radca prawny urzędu gminy. - Dziś zakończyło się postępowanie przed Sądem Rejonowym w Strzelcach Opolskich. W pierwszej instancji zostało wydanie postanowienie co do zasiedzenia kamienicy przy pl. Żeromskiego 9. Analogiczna sytuacja była z kamienicą przy ul. Dąbrowskiego. Tam również uzyskaliśmy postanowienie odnośnie zasiedzenia i to postanowienie jest już prawomocne.

Ten wyrok podoba się lokatorom mieszkań i najemcom lokali usługowych znajdujących się w tych budynkach.

- W końcu wiemy, na czym stoimy – mówi Jacek Ferdynus, który w jednym z takich lokali prowadzi zakład szewski. - Ulga jest, oczywiście, tylko to, że dostaliśmy kamienicę i wygraliśmy w sądzie, to może byśmy się wzięli bardziej za robotę i zadbali o to. Pokazali, że bardziej dbamy, gdy jest to już nasze.

Nadal toczy się postępowanie sądowe w sprawie kamienicy przy ul. Marka Prawego. Decyzją sądu jeszcze w ubiegłym roku właścicielami kamienicy przy ul. Rynek/Wałowa zostali spadkobiercy przedwojennego właściciela. Do tej pory jednak nie przejęli oni nieruchomości od gminy.

Arkadiusz Wytrwał
Jacek Ferdynus

Wiadomości z regionu

2020-08-12, godz. 17:30 Strzelecki PCPR przypomina, że w dobie pandemii nadal poszukiwani są chętni do zostania rodziną zastępczą Pandemia koronawirusa przyczyniła się do spadku zainteresowania chętnych kandydatów do zostania niezawodową rodziną zastępczą w powiecie strzeleckim. Powiatowe… » więcej 2020-08-12, godz. 17:00 Strażacy ustalają, jakie chemikalia są przechowywane w jednej z naczep przy ulicy Głogowskiej w Opolu. O pomoc poprosiła… 6 zastępów straży pożarnej bierze udział w akcji rozpoznania substancji chemicznej przy ulicy Głogowskiej w Opolu. » więcej 2020-08-12, godz. 16:30 Koniec utrudnień na DW 416 w Kórnicy. Zakończono remont na trasie Krapkowice - Głogówek Zakończono remont drogi wojewódzkiej 416 w Kórnicy. To oznacza też koniec objazdów na trasie Krapkowice - Głogówek. Dzięki inwestycji wartej 4,5 mln złotych… » więcej 2020-08-12, godz. 15:45 Ponad 300 kontroli w 4 dni na Opolszczyźnie. Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi wzmożone działania epidemiczne 309 kontroli związanych z epidemią koronawirusa przeprowadziła na Opolszczyźnie od soboty (08.08) do wczoraj Państwowa Inspekcja Sanitarna. » więcej 2020-08-12, godz. 15:45 Bociany grupują się na wspólnych żerowiskach. Bocianie sejmiki to znak, że ptaki szykują się już do odlotu z P… Bociany ruszają w długą podróż do ciepłych krajów. Jako pierwsze odlatują dorosłe ptaki, które w tym roku nie mają pod opieką młodych. » więcej 2020-08-12, godz. 14:46 Saperzy zabezpieczyli niewybuch przy DK 40 w Łące Prudnickiej Niewybuch odnalazł rolnik podczas prac polowych w Łące Prudnickiej. » więcej 2020-08-12, godz. 13:00 Niesprawną ciężarówką, mimo zakazu ruchu, oszukując tachograf. Wyniki kontroli kędzierzyńskich inspektorów WI… Łącznie 2200 złotych mandatu i zakaz dalszej jazdy otrzymał kierowca ciężarówki polskiego przewoźnika po kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu… » więcej 2020-08-12, godz. 12:15 Miał 4 promile i zakończył jazdę w rowie, a nastolatek niedługo cieszył się z prawa jazdy. Dwaj nietrzeźwi kierowcy… Jeden wylądował w rowie, drugi doprowadził do kolizji - brzescy policjanci zatrzymali kolejnych kierowców pod wpływem alkoholu. » więcej 2020-08-12, godz. 11:00 Ministerstwo Zdrowia: 8 nowych przypadków koronawirusa na Opolszczyźnie, ponad 700 w kraju Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 715 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 8 przypadkach na Opolszczyźnie. Od początku pandemii w regionie na COVID-19… » więcej 2020-08-12, godz. 10:38 Michał Maliński z Konfederecji: destabilizacja Białorusi nie jest w naszym interesie - Destabilizacja państwa białoruskiego, z którym sąsiadujemy, na pewno nie jest w naszym interesie - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole Michał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***