Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-27, 14:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

3,2,1 i ... wystartował VIII Rajd Rowerowy Tułowickiego Towarzystwa Historycznego

Wystartował VIII Rajd Rowery Tułowickiego Towarzystwa Historycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartował VIII Rajd Rowery Tułowickiego Towarzystwa Historycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartował VIII Rajd Rowery Tułowickiego Towarzystwa Historycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartował VIII Rajd Rowery Tułowickiego Towarzystwa Historycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
W Tułowicach wystartowała 8. edycja Rajdu Rowerowego. Tym razem ponad 20 uczestników, w trakcie dwóch dni, przemierzy trasę "Śladami Prymasa Stefana Wyszyńskiego". Do pokonania mają dzisiaj (27.06) 50 kilometrów, a jutro (28.06) o 5 więcej. Przejadą między innymi przez Korfantów.
- Co roku podczas rajdu mamy inny temat wiodący. Tym razem naszym celem jest Prudnik Las, miejsce gdzie był izolowany w warunkach więziennych i ściśle pilnowany prymas Wyszyński - mówi Henryk Gałkowski, organizator rajdu i przewodniczący Tułowickiego Towarzystwa Historycznego.

- Tam jedziemy, żeby to odwiedzić. Jedziemy i podziwiamy. Pierwszym miejscem będzie Staw Pustelnik, potem jedziemy przez Goszczowice, prawie do Łambinowic i tam odwiedzimy cmentarz jeniecki. Potem skręcamy na Sowin i jedziemy do Korfantowa. Tam wypijemy kawkę i ruszamy dalej. Przez Przydroże Wielkie, Ligotę Ścinawską i na chwilę odbijamy do Ścinawy Nyskiej, bo tam odwiedzimy kościół Piotra i Pawła. Stamtąd już do Łąki Prudnickiej.

Według uczestników nie tylko z Opolszczyzny, ale również z Wrocławia i Krakowa, trasa jest łatwa i przyjemna. Można wśród pól i lasów odstresować się.

- Przyjeżdżamy tutaj co roku, już od dwudziestu lat. Bardzo nam się podobają Wasze tereny, ta tkanka materialna, która tutaj jest i kulturowa. Ludzie, którzy tutaj mieszkają są też wspaniali. Będziemy tu zawsze przyjeżdżać - podkreślają uczestnicy rajdu. - My jeździmy turystycznie, bardzo przyjemnie, robimy postoje, pikniki, także sama przyjemność. Są koledzy z Tułowickiego Towarzystwa Historycznego, więc zawsze jakieś nowe informacje się zaszczepią i można wiele ciekawych rzeczy się dowiedzieć. - Pogoda jest piękna, nie ma padać. Trasa jest zróżnicowana, jedziemy trochę asfaltem, trochę lasami, polami, łąkami. Dla wytrwałych jest idealna.

Jutro ( 28.06) w Łące Prudnickiej uczestnicy rajdu razem z lokalną społecznością posadzą dąb "Prymasa Stefana Wyszyńskiego".
Henryk Gałkowski
Uczestnicy rajdu

Wiadomości z regionu

2020-07-10, godz. 23:30 Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej ma już 25 lat! "To była odważna decyzja" Politechnika Opolska była drugą uczelnią techniczną w Polsce, która 25 lat temu rozpoczęła kształcenie nauczycieli wychowania fizycznego na poziomie akademickim… » więcej 2020-07-10, godz. 23:00 10 firm bierze udział w przetargu na rozbudowę polderu Żelazna. Oferty tańsze niż zakładano 10 firm wystartowało w przetargu Wód Polskich na rozbudowę i modernizację polderu Żelazna. Przypomnijmy, zakładany koszt inwestycji wynosi ponad 102 miliony złotych… » więcej 2020-07-10, godz. 22:10 Blisko 50 interwencji strażaków po deszczach i burzach, które przeszły wieczorem przez Opolszczyznę Z pomocą strażacy spieszyli m.in. na Jeziorze Turawskim, gdzie wiatr przewrócił łódkę, a dwie osoby wpadły do wody. » więcej 2020-07-10, godz. 22:00 Bez obaw można kąpać się w miejscach okazjonalnie do tego wyznaczonych w regionie Woda we wszystkich trzech akwenach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w województwie opolskim jest dobrej jakości. Z komunikatu przesłanego przez Wojewódzką… » więcej 2020-07-10, godz. 21:15 Głuchołazy: rodzinna impreza plenerowa w górskich klimatach Biesiada Góralska oraz kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła to niektóre atrakcje Święta Gór Opawskich w Głuchołazach. Jest to pierwsza w tym sezonie letnim impreza… » więcej 2020-07-10, godz. 21:15 Prudnik: zrujnowano objęty ochroną konserwatorską obiekt poprzemysłowy, będzie zawiadomienie do prokuratury Wiele wskazuje, że rozbiórka zabytkowego obiektu po włókienniczych zakładach w Prudniku jest bezprawna. Przed kilku laty fabryczne hale po byłych zakładach „Frotex”… » więcej 2020-07-10, godz. 21:00 Raport dnia: 9 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. 6 osób wyzdrowiało 9 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 6 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (10.07) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii w regionie patogen z Chin… » więcej 2020-07-10, godz. 20:55 23 lata temu Opole nawiedziła powódź tysiąclecia Mijają 23 lata od powodzi tysiąclecia w Polsce. 10 lipca 1997 o godzinie 5 rano wielka woda zaczęła podtapiać lewobrzeżną część Opola, wyspę Bolko z zoo, Pasiekę… » więcej 2020-07-10, godz. 20:50 Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie mieć Centrum Badań i Innowacji. To projekt wart prawie 27 milionów złotych Nowoczesne metody leczenia chorób serca, kręgosłupa i cywilizacyjnych będą opracowywane w Opolu. Dziś (10.07) podpisano umowę między Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym… » więcej 2020-07-10, godz. 20:40 WYBORY 2020. "Prezydent Andrzej Duda to dobre zmiany w kraju i dbałość o społeczeństwo". Opolscy parlamentarzyści Prawa… 376 spotkań wyborczych na Opolszczyźnie, 56 tysięcy uściśniętych dłoni, wizyty kandydata, marszałka sejmu oraz ministrów - tak opolscy parlamentarzyści Prawa i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »