Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-27, 14:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

3,2,1 i ... wystartował VIII Rajd Rowerowy Tułowickiego Towarzystwa Historycznego

Wystartował VIII Rajd Rowery Tułowickiego Towarzystwa Historycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartował VIII Rajd Rowery Tułowickiego Towarzystwa Historycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartował VIII Rajd Rowery Tułowickiego Towarzystwa Historycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartował VIII Rajd Rowery Tułowickiego Towarzystwa Historycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
W Tułowicach wystartowała 8. edycja Rajdu Rowerowego. Tym razem ponad 20 uczestników, w trakcie dwóch dni, przemierzy trasę "Śladami Prymasa Stefana Wyszyńskiego". Do pokonania mają dzisiaj (27.06) 50 kilometrów, a jutro (28.06) o 5 więcej. Przejadą między innymi przez Korfantów.
- Co roku podczas rajdu mamy inny temat wiodący. Tym razem naszym celem jest Prudnik Las, miejsce gdzie był izolowany w warunkach więziennych i ściśle pilnowany prymas Wyszyński - mówi Henryk Gałkowski, organizator rajdu i przewodniczący Tułowickiego Towarzystwa Historycznego.

- Tam jedziemy, żeby to odwiedzić. Jedziemy i podziwiamy. Pierwszym miejscem będzie Staw Pustelnik, potem jedziemy przez Goszczowice, prawie do Łambinowic i tam odwiedzimy cmentarz jeniecki. Potem skręcamy na Sowin i jedziemy do Korfantowa. Tam wypijemy kawkę i ruszamy dalej. Przez Przydroże Wielkie, Ligotę Ścinawską i na chwilę odbijamy do Ścinawy Nyskiej, bo tam odwiedzimy kościół Piotra i Pawła. Stamtąd już do Łąki Prudnickiej.

Według uczestników nie tylko z Opolszczyzny, ale również z Wrocławia i Krakowa, trasa jest łatwa i przyjemna. Można wśród pól i lasów odstresować się.

- Przyjeżdżamy tutaj co roku, już od dwudziestu lat. Bardzo nam się podobają Wasze tereny, ta tkanka materialna, która tutaj jest i kulturowa. Ludzie, którzy tutaj mieszkają są też wspaniali. Będziemy tu zawsze przyjeżdżać - podkreślają uczestnicy rajdu. - My jeździmy turystycznie, bardzo przyjemnie, robimy postoje, pikniki, także sama przyjemność. Są koledzy z Tułowickiego Towarzystwa Historycznego, więc zawsze jakieś nowe informacje się zaszczepią i można wiele ciekawych rzeczy się dowiedzieć. - Pogoda jest piękna, nie ma padać. Trasa jest zróżnicowana, jedziemy trochę asfaltem, trochę lasami, polami, łąkami. Dla wytrwałych jest idealna.

Jutro ( 28.06) w Łące Prudnickiej uczestnicy rajdu razem z lokalną społecznością posadzą dąb "Prymasa Stefana Wyszyńskiego".
Henryk Gałkowski
Uczestnicy rajdu

Wiadomości z regionu

2020-08-14, godz. 20:55 Zablokowana A4 w kierunku Wrocławia. Lądował śmigłowiec LPR. Kierowca TIR-a miał atak padaczki [AKTUALIZACJA] Zablokowana jest autostrada A4 w kierunku Wrocławia na wysokości miejscowości Ochodze, między węzłami Opole Południe a Opole Zachód. » więcej 2020-08-14, godz. 20:30 Ponad połowa maturzystów w powiecie krapkowickim nie zdała egzaminu dojrzałości. "Uczniom brakuje motywacji" Powiat krapkowicki odnotował najmniejszą zdawalność egzaminów maturalnych w regionie. Egzamin dojrzałości pozytywnie napisało tu jedynie 46,6% osób, przy… » więcej 2020-08-14, godz. 18:57 Utrudnienia na DK 46 w Niemodlinie. Zderzenie dwóch samochodów osobowych, poszkodowany pieszy [AKTUALIZACJA] Do wypadku doszło na alei Wolności w Niemodlinie. Ok. 18:30 zderzyły się dwa samochody osobowe. W wypadku poszkodowany został także przechodzień. » więcej 2020-08-14, godz. 18:30 Raport dnia: dobowy rekord zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. Sześć razy więcej zachorowań niż ozdrowień Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (14.08) o 832 nowych zachorowaniach w kraju, w tym o 31 na Opolszczyźnie. To dobowy rekord zakażeń w regionie. Od… » więcej 2020-08-14, godz. 17:00 Święto Ziół w Talentowi upłynie pod znakiem porad zielarskich, warsztatów i naturalnych kosmetyków Będą promować naturalne kosmetyki, produkty spożywcze i porady zielarskie, a przede wszystkich alternatywne rozwiązania zdrowotne. Fundacja Kwitnące Talenty… » więcej 2020-08-14, godz. 16:15 Święto Wojska Polskiego w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Z powodu pandemii koronawirusa bez pikniku wojskowego Uroczystą zbiórką żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej 10. Opolska Brygada Logistyczna uczciła przypadające na jutro (15.08) święto Wojska… » więcej 2020-08-14, godz. 16:00 Remont autostrady. Powstają kilkukilometrowe zatory Zatory na opolskim odcinku autostrady A4. Dzisiaj (14.08) na wysokości Gogolina kierowcy jadący na południe stali w 40-minutowym korku. Utrudnienia powstały… » więcej 2020-08-14, godz. 15:45 Ojciec major Seweryn Jędrysik zostanie uhonorowany w Kamieniu Śląskim. Plan obchodów 100. rocznicy II Powstania Ś… Obchody setnej rocznicy drugiego Powstania Śląskiego zaplanowano na 22 sierpnia w Kamieniu Śląskim. » więcej 2020-08-14, godz. 14:45 Oleska interna znów przyjmuje pacjentów. Testy na koronawirusa dały wynik negatywny Wznowiono dziś (14.08) rano przyjęcia pacjentów na Oddział Wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Oleśnie. » więcej 2020-08-14, godz. 14:00 Od dziś w Nysie można lepiej poznać początki Solidarności. "To był trudny czas, ale piękne rzeczy w bólach się… Nysa to kolejne miasto Opolszczyzny, w którym można oglądać wystawę poświęconą początkom Solidarności. Na terenie Bastionu Świętej Jadwigi zaprezentowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***