Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-27, 14:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

3,2,1 i ... wystartował VIII Rajd Rowerowy Tułowickiego Towarzystwa Historycznego

Wystartował VIII Rajd Rowery Tułowickiego Towarzystwa Historycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartował VIII Rajd Rowery Tułowickiego Towarzystwa Historycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartował VIII Rajd Rowery Tułowickiego Towarzystwa Historycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartował VIII Rajd Rowery Tułowickiego Towarzystwa Historycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
W Tułowicach wystartowała 8. edycja Rajdu Rowerowego. Tym razem ponad 20 uczestników, w trakcie dwóch dni, przemierzy trasę "Śladami Prymasa Stefana Wyszyńskiego". Do pokonania mają dzisiaj (27.06) 50 kilometrów, a jutro (28.06) o 5 więcej. Przejadą między innymi przez Korfantów.
- Co roku podczas rajdu mamy inny temat wiodący. Tym razem naszym celem jest Prudnik Las, miejsce gdzie był izolowany w warunkach więziennych i ściśle pilnowany prymas Wyszyński - mówi Henryk Gałkowski, organizator rajdu i przewodniczący Tułowickiego Towarzystwa Historycznego.

- Tam jedziemy, żeby to odwiedzić. Jedziemy i podziwiamy. Pierwszym miejscem będzie Staw Pustelnik, potem jedziemy przez Goszczowice, prawie do Łambinowic i tam odwiedzimy cmentarz jeniecki. Potem skręcamy na Sowin i jedziemy do Korfantowa. Tam wypijemy kawkę i ruszamy dalej. Przez Przydroże Wielkie, Ligotę Ścinawską i na chwilę odbijamy do Ścinawy Nyskiej, bo tam odwiedzimy kościół Piotra i Pawła. Stamtąd już do Łąki Prudnickiej.

Według uczestników nie tylko z Opolszczyzny, ale również z Wrocławia i Krakowa, trasa jest łatwa i przyjemna. Można wśród pól i lasów odstresować się.

- Przyjeżdżamy tutaj co roku, już od dwudziestu lat. Bardzo nam się podobają Wasze tereny, ta tkanka materialna, która tutaj jest i kulturowa. Ludzie, którzy tutaj mieszkają są też wspaniali. Będziemy tu zawsze przyjeżdżać - podkreślają uczestnicy rajdu. - My jeździmy turystycznie, bardzo przyjemnie, robimy postoje, pikniki, także sama przyjemność. Są koledzy z Tułowickiego Towarzystwa Historycznego, więc zawsze jakieś nowe informacje się zaszczepią i można wiele ciekawych rzeczy się dowiedzieć. - Pogoda jest piękna, nie ma padać. Trasa jest zróżnicowana, jedziemy trochę asfaltem, trochę lasami, polami, łąkami. Dla wytrwałych jest idealna.

Jutro ( 28.06) w Łące Prudnickiej uczestnicy rajdu razem z lokalną społecznością posadzą dąb "Prymasa Stefana Wyszyńskiego".
Henryk Gałkowski
Uczestnicy rajdu

Wiadomości z regionu

2021-06-13, godz. 20:00 Raport dnia: 8 nowych zakażeń w regionie. Więcej wiernych w kościołach, weekend pełen wydarzeń kulturalnych i sportowych… 8 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (13.06) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 227 zachorowaniach… » więcej 2021-06-13, godz. 19:30 Od poniedziałku na Uniwersytecie Opolskim dni otwarte dla tegorocznych maturzystów Uniwersytet Opolski zaprasza przyszłych studentów na dni otwarte. W tym roku, podobnie jak i w ubiegłym, odbędą się one wirtualnie. » więcej 2021-06-13, godz. 19:21 Laureaci XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego zaśpiewali w Komprachcicach 12 laureatów wystąpiło w koncercie finałowym XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego „Wciąż blisko nas' w Komprachcicach… » więcej 2021-06-13, godz. 18:31 Z Odry przy ul. Brzegowej w Opolu wyłowiono zwłoki mężczyzny W Odrze przy ul. Brzegowej znaleziono zwłoki mężczyzny. Jak informuje mł. asp. Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej Policji w Opolu, pod numer alarmowy… » więcej 2021-06-13, godz. 17:02 W grodzie rycerskim w Biskupicach koło Byczyny pojawili się rycerze, kupcy i dwórki [ZDJĘCIA] Kupcy, rycerze i damy dworu pojawili się w średniowiecznym grodzie rycerskim w Biskupicach koło Byczyny. W ramach rozgrywanego tam Międzynarodowego Turnieju… » więcej 2021-06-13, godz. 17:00 Opolskie PiS wybrało delegatów, którzy na krajowym kongresie w lipcu będą wybierać władze partii Opolskie Prawo i Sprawiedliwość wybrało spośród 38 kandydatów 33 delegatów, którzy w lipcu wezmą udział w krajowym kongresie wyborczo-statutowym partii… » więcej 2021-06-13, godz. 15:23 Około pół tysiąca osób uczestniczy w II Charytatywnym Biegu "Śladami Zeflika" w Niezdrowicach. "Pomaganie innym jest… Blisko 500 osób, w tym dzieci wzięło udział II Charytatywnym Biegu 'Śladami Zeflika' w Niezdrowicach. Na zawodników startujących w głównym biegu czekała… » więcej 2021-06-13, godz. 14:00 Coraz częściej pacjentami Opolskiego Centrum Onkologii są osoby przed 50. rokiem życia Coraz częściej do Opolskiego Centrum Onkologii trafiają pacjenci przed 50. rokiem życia. Barbara Radecka, ordynator oddziału onkologii klinicznej w OCO zwraca… » więcej 2021-06-13, godz. 12:45 W Miejskim Schronisku dla Zwierząt w Opolu przybywa bezdomnych kociąt. Brakuje odpowiedniej karmy W Miejskim Schronisku dla Zwierząt w Opolu przybywa bezdomnych kociąt. Placówka prosi o pomoc w pozyskaniu odpowiedniej karmy dla maluchów. » więcej 2021-06-13, godz. 12:30 Plac do zabawy i rehabilitacji powstał przy przedszkolu dla niepełnosprawnych maluchów Przy punkcie przedszkolnym „Uśmiech dziecka” w Kędzierzynie-Koźlu powstał specjalny plac, który dla niepełnosprawnych dzieci będzie nie tylko miejscem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »