Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-18, 16:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Doktorant z Uniwersytetu Opolskiego zbadał czaszkę płaza z Krasiejowa. Teraz o jego pracy i wnioskach ma szansę usłyszeć cały świat

Doktorant z Uniwersytetu Opolskiego zbadał czaszkę płaza z Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Doktorant z Uniwersytetu Opolskiego zbadał czaszkę płaza z Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Doktorant z Uniwersytetu Opolskiego zbadał czaszkę płaza z Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Doktorant z Uniwersytetu Opolskiego zbadał czaszkę płaza z Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Doktorant z Uniwersytetu Opolskiego zbadał czaszkę płaza z Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Doktorant z Uniwersytetu Opolskiego zbadał czaszkę płaza z Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Czaszka metopozaura z Krasiejowa stała się obiektem badań w pracy doktorskiej Kamila Gruntmejera. Po raz pierwszy w historii świata stworzono dokumentację budowy i mechaniki kości czaszki tego kopalnego płaza. Dzisiaj ( 18.06) w Instytucie Biologii Uniwersytetu Opolskiego odbyła się publiczna obrona doktoratu z udziałem recenzentów i gości.
- Przygotowywanie pracy trwało 4 lata, a pomysł na jej stworzenie wziął się z mojego zainteresowania paleontologią, które towarzyszy mi od dziecka - mówi Kamil Gruntmejer, doktorant z Uniwersytetu Opolskiego. - W pierwszym etapie musiałem wykonać preparaty. Była to monotonna i dość długa praca. Zajęła mi z półtora roku. Następnie musiałem opracować te wyniki, z racji tego, że moja praca doktorska bazuje na cyklu artykułów. Najdłuższym etapem było opublikowanie tych prac. Później przyszedł czas na zebranie tego w jeden dokument. A teraz jestem tu, gdzie jestem.

Wcześniej badania nad czaszką dinozaura zostały opisane w pracy magisterskiej pana Kamila. Potem wraz z naukowcami postanowił rozwinąć zakres badań.

- Sam pan Kamil nie byłby w stanie tego zrobić. Musiał się wspierać specjalistami, bardziej doświadczonymi. W zakresie histologii miał takie wsparcie od pracowników z uniwersytetu w Bonn. Natomiast w zakresie mechaniki kości od naukowców z uniwersytetu w Madrycie. Cały czas współpracował z tą ekipą - dodaje promotor doktoranta - profesor Adam Bodzioch.

Dodajmy, że jest to druga praca doktorska stworzona przez zespół opolskich badaczy, pierwsza miała miejsce w 2008 roku. W trakcie przygotowywania są trzy kolejne.
Kamil Gruntmejer
prof. Adam Bodzioch
Doktorant z Uniwersytetu Opolskiego zbadał czaszkę płaza z Krasiejowa

Wiadomości z regionu

2020-09-19, godz. 20:00 Raport dnia. Ponad 1000 nowych zarażeń w kraju. Na Opolszczyźnie kolejny zgon, 35 zarażeń i 16 ozdrowień 72. zgon związany z koronawirusem, 35 nowych zarażeń i 16 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (19.09) na Opolszczyźnie. Mamy dobowy rekord zakażeń w… » więcej 2020-09-19, godz. 20:00 Mieszkańcy Starego Ujazdu zyskali nowy plac rekreacyjny z drewnianym kołem młyńskim Mieszkańcy Starego Ujazdu zyskali nowy plac rekreacyjny. W miejscu zarośniętego terenu przy ul. Chopina pojawiła się mała architektura m.in. ławki i zjeżdżalnia… » więcej 2020-09-19, godz. 19:15 Czas Jarmarku zamiast XXI Jarmarku Franciszkańskiego w Opolu. "Musieliśmy zrezygnować, więc to tylko upamiętnieni… Rozpoczął się Czas Jarmarku w Opolu. Ze względu na epidemię koronawirusa w tym roku nie było możliwości zorganizowania XXI Jarmarku Franciszkańskiego. » więcej 2020-09-19, godz. 18:32 Ewakuacja mieszkańców jednego z bloków na osiedlu Południe w Nysie. Doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej Do rozszczelnienia przyłącza z gazem doszło na ul. 11 Listopada, tuż przy Szkole Podstawowej nr 10. Ewakuowanych zostało 47 osób z bloku znajdującego się… » więcej 2020-09-19, godz. 17:00 Gminny Ośrodek Kultury w Racławiczkach przechodzi kompletną modernizację Na ukończeniu jest gruntowny remont Gminnego Ośrodka Kultury w Racławiczkach. Kompletnej modernizacji uległa bryła budynku, wymieniono dach, pojawiły się… » więcej 2020-09-19, godz. 16:00 Rajd rowerowy szlakiem kwietnych dywanów w gminie Ujazd. To część starań o wpis tradycji na listę UNESCO Gmina Ujazd stara się o wpis tradycji robienia kwietnych dywanów w święto Bożego Ciała na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ramach wydarzeń towarzyszących… » więcej 2020-09-19, godz. 15:00 Była rozgrywka LARP i pokaz fechtunku, a w planie są wykłady. "Dzień z historią" w ogrodzie WBP Trwa 'Dzień z historią' w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Po południu będzie można posłuchać wykładów o historii ujętej w grach planszowych… » więcej 2020-09-19, godz. 13:37 MDK Opole proponuje animacje i konkursy dla najmłodszych. Można dołączyć do godziny 16:00 Animacje sportowe i plastyczne dla dzieci przygotował na dzisiaj (19.09) Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. » więcej 2020-09-19, godz. 12:00 Zmiana terminu VIII Kluczborskiego Biegu Przełajowego o Złotą Barć. Powiat trafił do czerwonej strefy epidemicznej VIII Kluczborski Bieg Przełajowy o Złotą Barć został przełożony w związku z umieszczeniem powiatu na czerwonej liście epidemicznej. » więcej 2020-09-19, godz. 10:51 Rekord zakażeń koronawirusem w kraju - ponad tysiąc przypadków. Na Opolszczyźnie zmarł kolejny zakażony [AKTUAL… Dobowy rekord zarażeń koronawirusem w Polsce. 1002 nowe przypadki potwierdziło Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie, z czego 35 zakażeń dotyczy województwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***