Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-19, 17:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Opole: podwyżki za śmieci jednak nie w tym roku. Nowe stawki jeszcze nie są znane

Kosze na śmieci firmy Remondis Opole [fot. Witold Wośtak]
Kosze na śmieci firmy Remondis Opole [fot. Witold Wośtak]
Od przyszłego roku opolan czekają podwyżki za wywóz śmieci. Na razie nie są znane nowe stawki. Obecnie w przypadku odpadów sortowanych cenę ustalono na poziomie 19 złotych miesięcznie od osoby i 38 złotych za odpady zmieszane.
Według wcześniejszych informacji stawki mieliśmy poznać w ciągu miesiąca. Teraz wiceprezydent Opola Przemysław Zych tłumaczy, że przepisy dotyczące walki z pandemią umożliwiają przesunięcie podwyżek do końca roku. - Czyli podwyżki będą nie we wrześniu, ale od przyszłego roku, a wybór firmy nastąpi na kolejne 3 - 4 lata - mówi wiceprezydent.

Natomiast od września tego roku wchodzą kolejne zadania związane z gospodarowaniem odpadów, a dotyczą ulg dla osób, które są wyposażone w kompostowniki. Zniżkę w tym przypadku ustalono na 1,5 złotego od osoby, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

Wiceprezydent tłumaczy, że właściciele domów, którzy myślą o kompostowaniu odwiedzi prawdopodobnie eko-patrol i stwierdzi, czy kompostowanie odbywa się zgodnie z przepisami. Jeśli tak się stanie, wówczas będzie należało oddać kosz w kolorze brązowym, do którego dzisiaj trafiają bioodpady.

Na razie trzeba się wstrzymać z zakupem kompostownika, ponieważ jak się dowiedzieliśmy, w urzędzie miasta tworzone są przepisy, które mają określić, jak ma wyglądać kompostownik.

To ile opolanie zapłacą w 2021 roku za śmieci uzależnione jest nie tylko od nowego przetargu ale i nowych rozporządzeń. Według sygnałów jakie płyną do samorządów na wysypiskach prawdopodobnie ponownie będzie można składować frakcje palne, wróci także rejonizacja, czyli spalarnie będą mogły przyjmować tylko odpady z rejonu. Te rozwiązania mają obniżyć koszty funkcjonowania gospodarki odpadami.

Według nowych przepisów, system musi się sam finansować, czyli ceny muszą być tak skalkulowane, by urząd miasta nie dopłacał i nie zarabiał na śmieciowej gospodarce.
Przemysław Zych

Wiadomości z regionu

2020-07-08, godz. 12:45 WYBORY 2020. Zbliża się druga runda "Bitwy o Wozy". Wojewoda opolski mobilizuje do udziału w niedzielnym głosowaniu Która gmina na Opolszczyźnie otrzyma nowoczesny samochód strażacki po drugiej turze wyborów prezydenckich? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło… » więcej 2020-07-08, godz. 12:15 Kłótnia o buty zakończyła się śmiertelnym dźgnięciem w klatkę piersiową. Ruszył proces Prokuratura twierdzi, że zabił z zimną krwią, a oskarżony wyjaśnia, że to był przypadek. W Sądzie Okręgowym w Opolu ruszył proces Roberta P., który - według prokuratury… » więcej 2020-07-08, godz. 12:00 WYBORY 2020. Politycy Koalicji Obywatelskiej odwiedzili powiat nyski. "Ocean sympatii dla naszego kandydata to dobry p… W ostatnim tygodniu prezydenckiej kampanii wyborczej politycy Koalicji Obywatelskiej odwiedzili dziś (08.07) powiat nyski. Zachęcali mieszkańców do udziału w II… » więcej 2020-07-08, godz. 11:45 Siedem tysięcy kontroli drogowych policyjnej grupy "Speed" od początku roku Grupa 'SPEED' powołana została do zwalczania najniebezpieczniejszych zachowań na drodze. Policjanci w radiowozach wyposażonych w wideorejestratory patrolują trasy… » więcej 2020-07-08, godz. 11:15 Raport MZ: 4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 277 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 15 zgonach. Na Opolszczyźnie potwierdzono 4 przypadki COVID-19. To oznacza… » więcej 2020-07-08, godz. 10:45 WYBORY 2020. Pierwszeństwo głosowania dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Jest rozporządzenie ministra zdrowia Osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, opiekunowie z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni podczas II tury wyborów prezydenckich będą obsługiwani w lokalach… » więcej 2020-07-08, godz. 10:30 Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych coraz popularniejszy na Opolszczyźnie W tegorocznej edycji programu ASOS złożono o 450 wniosków więcej niż w 2019 roku. - Takie programy mają szczególne znaczenie zwłaszcza teraz w okresie pandemii… » więcej 2020-07-08, godz. 08:39 Opolscy harcerze na półkoloniach żeglarskich w Turawie Harcerze z 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej z Opola zazwyczaj spędzali wakacje na obozie w Turawie lub wypływali na Odrę. Tym razem ze względu na pandemię koronawirusa… » więcej 2020-07-08, godz. 08:00 Za tydzień rusza remont drogi wojewódzkiej 407 w Kubicach. Przebudowa potrwa do listopada Od środy (15.07) do listopada zamknięta dla ruchu będzie droga wojewódzka 407 w Kubicach. Przyczyną utrudnień na trasie Korfantów - Nysa jest remont mostu i przejazdu… » więcej 2020-07-08, godz. 07:45 Pasażerowie nyskiego MZK kłócą się o maseczki. Przewoźnik apeluje, by pamiętać o ich zakładaniu Mimo trwającej pandemii i obowiązującego rozporządzenia nakazującego zasłanianie nosa i ust w środkach komunikacji, nie wszyscy pasażerowie w Nysie stosują się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »