Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-04-08, 16:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Maseczki dla seniorów łakomym kąskiem dla oszustów. Rekordzista wyłudził 500 sztuk

Pracownicy socjalni wraz z wolontariuszami rozdali opolskim seniorom 15 tysięcy maseczek [fot. MOPR Opole]
Pracownicy socjalni wraz z wolontariuszami rozdali opolskim seniorom 15 tysięcy maseczek [fot. MOPR Opole]
Na wolontariusza, na sąsiada, wnuczka, monopolistę czy też harcerza. W czasie pandemii koronawirusa pojawili się nowi oszuści, którzy za cel obrali sobie maseczki ochronne.
Z przypadkami wyłudzeń spotykają się pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu oraz wspierający ich wolontariusze, którzy rozwożą maseczki do seniorów.

- Zależy nam na tym, żeby seniorzy mieli do maseczek równy dostęp – informuje Małgorzata Jarosz-Basztabin, kierownik centrum informacyjno-edukacyjnego „Senior” w Opolu. - Dzwonią te same osoby w bardzo różne miejsca z prośbą o maseczki. Ale my już też jesteśmy w stanie wyłapać, że "pan X" dzwonił w kilka miejsc i jeszcze do tego wysłał maila, licząc, że będzie anonimowy. Takie próby nas niepokoją.

Z największym jak do tej pory "maseczkowym" oszustwem zetknęła się Dorota Kula z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu. Mężczyzna, który podał się za harcerza-wolontariusza wyłudził z ośrodka 500 sztuk maseczek.

- Nie było podstaw, aby temu panu nie uwierzyć – mówi Kula. - To był początek całej akcji. Zgłosił się do nas telefonicznie pan, że jest harcerzem. My z harcerzami współpracujemy, bo oni pomagają nam jako wolontariusze. Nie wzbudziło to żadnych moich podejrzeń. Gdy próbowałam się skontaktować z tym panem, to zaczął wyskakiwać komunikat, że nie ma takiego numeru.

Jak informuje Jędrzej - wolontariusz z Opola, najczęściej do wyłudzeń maseczek dochodzi na mniejszą skalę, a dopuszczają się tego głównie osoby młode.

- Podchodzę pod dom, dzwonię do domofonu, a niestety okazuje się to młoda osoba - tłumaczy. - Z 20 kopert, to jesteśmy oszukiwani w trzech wypadkach.

Do tej pory pracownicy socjalni w Opolu rozdali seniorom 15 tysięcy maseczek ochronnych. Osoby, które chcą otrzymać maseczki mogą zgłosić się telefonicznie do opolskich instytucji - Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i do centrum informacyjno-edukacyjnego „Senior”.
Małgorzata Jarosz-Basztabin
Dorota Kula
Jędrzej

Wiadomości z regionu

2020-07-05, godz. 20:40 Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski. O śmierci samorządowca poinformowało starostwo powiatowe w Kluczborku. Rafał Neugebauer zmarł po ciężkiej… » więcej 2020-07-05, godz. 20:40 RAPORT DNIA: 5 zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. 6 osób pokonało COVID-19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 231 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci kolejnych pięciu chorych. 5 przypadków zachorowań na COVID-19 dotyczy mieszkańców… » więcej 2020-07-05, godz. 20:05 WYBORY 2020: Posłowie Zjednoczonej Prawicy w Kluczborku przekonywali do głosowania na Andrzeja Dudę - Stawiamy na rodzinę, silną prezydenturę i obronność kraju - mówił do mieszkańców Kluczborka wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Podczas wiecu poparcia… » więcej 2020-07-05, godz. 18:17 Brawura, alkohol, kąpiel w miejscach niestrzeżonych to najczęstsze przyczyny utonięć. WOPR apeluje o rozsądek Tylko wczoraj (04.05) w Polsce utonęło 6 osób, a w czerwcu woda pochłonęła 113 ofiar. Brawura, alkohol i przecenianie swoich możliwości to najczęstsze przyczyny… » więcej 2020-07-05, godz. 18:15 "To unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju". Politechnika pomoże w transporcie drewnianego zabytku ze Sławięcic do skansenu… Politechnika Opolska pomoże w transporcie zabytkowego XIX-wiecznego drewnianego domu do skansenu w Bierkowicach. Mowa o pawilonie ogrodowym zwanym domkiem syberyjskim… » więcej 2020-07-05, godz. 17:30 Opolska policja przypomina: obowiązek zakrywania nosa i ust nie został całkowicie zniesiony Opolska policja przypomina, że mimo poluzowania obostrzeń sanitarnych i wakacyjnej pogody w wielu miejscach nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Wprowadzone… » więcej 2020-07-05, godz. 17:15 Opolski ZUS wypłacił ponad 1,5 miliona złotych dodatku solidarnościowego dla 1222 mieszkańców regionu Opolski ZUS przekazał ponad 1,5 miliona złotych dodatku solidarnościowego mieszkańcom regionu, którzy stracili pracę na etacie po 15 marca. Warunkiem otrzymania… » więcej 2020-07-05, godz. 15:15 Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów. Obejmuje 19 osób 19 osób stanie przed sądem we Wrocławiu w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się profesjonalnym przerabianiem dowodów osobistych i podrabianiem… » więcej 2020-07-05, godz. 13:17 WYBORY 2020: Ostatnia prosta kampanii wyborczej. PiS stawia na spotkania bezpośrednie w terenie Za tydzień druga tura wyborów prezydenckich. Sztaby wyborcze walczą o głosy poparcia dla swoich kandydatów. O ostatniej prostej kampanii wyborczej w rozmowie 'W… » więcej 2020-07-05, godz. 10:26 Na zmienionych zasadach, ale odbędzie się Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę W reżimie sanitarnym, ograniczonych do 30 osób grupach, bez noclegów i podzielona na sztafety. Tak będzie wyglądała tegoroczna Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »