Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-25, 21:30 Autor: Witold Wośtak

Raport dnia: dwa nowe zarażenia COVID-19 w regionie. Są kolejne miliony na wsparcie walki z epidemią

[fot. www.freeimages.com]
[fot. www.freeimages.com]
Dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem potwierdzono dzisiaj (25.03) na Opolszczyźnie. Obie pacjentki zaraziły się lokalnie, czyli w pobliżu miejsca zamieszkania.
Mieszkanka powiatu głubczyckiego, która jest w sile wieku, czuje się dobrze. Nie wymaga hospitalizacji, więc poddano ją kwarantannie domowej. Kobieta w średnim wieku z powiatu prudnickiego również czuje się dobrze. Ona jest hospitalizowana na oddziale chorób zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

W naszym regionie na koronawirusa zachorowały łącznie 23 osoby, ale 3 z nich już wyzdrowiały. Licząc chorych i osoby z podejrzeniem patogenu, w szpitalach znajduje się 32 pacjentów. Kwarantanna obowiązuje 401 mieszkańców województwa opolskiego, a 724 osoby znajdują się pod nadzorem epidemiologicznym. W Polsce na COVID-19 choruje łącznie 1051 osób, a 14 pacjentów zmarło.

Wojewoda Adrian Czubak przestrzega przed fake newsami. Jako przykład podaje kłamliwą informację o nocnej dezynfekcji opolskich miast przy użyciu śmigłowca. Takie wiadomości są rozsyłane między innymi przez SMS.

Urząd marszałkowski przekazał 45 milionów złotych na walkę z epidemią. Unijne dofinansowanie trafi do 19 opolskich szpitali. Pieniądze pozwolą na zakup 30 respiratorów, 6 milionów rękawic ochronnych, 900 tysięcy maseczek i 320 tysięcy fartuchów. Kolejne 13,5 miliona złotych trafi do instytucji opieki społecznej.

Starostwo Powiatowe w Opolu przeznaczy 1,2 miliona złotych na walkę z koronawirusem. Pieniądze zostaną wydane na zakup środków ochronnych i sprzęt medyczny, między innymi aparat USG do monitorowania zdrowia pacjentów zarażonych COVID-19.

Biskup Opolski Andrzej Czaja wydał dekret dotyczący wszystkich nabożeństw. W kościele jednocześnie może przebywać maksymalnie 5 wiernych. Co najmniej do września przełożona została pierwsza komunia święta i bierzmowanie. Spowiedź w kościele będzie możliwa jedynie po wcześniejszym skontaktowaniu się z księdzem, a zaleca się wzbudzanie aktu żalu doskonałego w miejscu zamieszkania. Niemożliwe jest kościelne poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę, dlatego domownicy odmówią modlitwę błogosławieństwa nad pokarmami.

Z kolei Rada Miejska w Prudniku uchwaliła program wsparcia dla przedsiębiorców. Pomoc dotyczy najmu lokali użytkowych, podatków od nieruchomości, środków transportowych i opłat za użytkowanie wieczyste gruntów.

10 Opolska Brygada Logistyczna wspiera policję w kontrolowaniu osób na kwarantannie domowej. Żołnierze wraz z policjantami odwiedzają wskazane adresy, nie wchodząc oczywiście do domów czy mieszkań.

Poranek przyniósł zmiany dla osób dojeżdżających codziennie do pracy w kraju sąsiedzkim, na przykład w Czechach. Od piątku (27.03) takie osoby po powrocie również zostaną poddane 14-dniowej kwarantannie. Do tej pory można było swobodnie przekraczać granicę, okazując dokument potwierdzający zatrudnienie.

Wiadomości z regionu

2020-04-07, godz. 21:32 Nyska uczelnia pomaga studentom, którzy przez koronawirusa stracili płynność finansową. "Nie chcemy, by rezygnowali przez… Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie wspiera finansowo studentów, którzy ze względu na epidemię koronawirusa znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. » więcej 2020-04-07, godz. 20:50 W marcu do opolskiego ZUS trafiło 1260 wniosków o zawieszenie i wyrejestrowanie działalności gospodarczej. Kto może, biznes… W marcu w opolskich placówkach ZUS zgłoszono 1260 wniosków o zawieszeniu i wyrejestrowaniu działalności gospodarczej. Najwięcej - 402 - zanotowano w Opolu. W związku… » więcej 2020-04-07, godz. 20:00 W czasie pandemii opolscy logistycy nie zrywają kontaktu z "misjonarzami" Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej nie tylko pomagają w kontrolowaniu osób przebywających na kwarantannie, czy w transporcie środków ochrony osobistej… » więcej 2020-04-07, godz. 19:45 Pieniądze od browaru pomogą w walce z koronawirusem. Namysłowski szpital kupuje kolejny sprzęt medyczny Namysłowski szpital otrzymał kolejne wsparcie od sektora biznesu. Tym razem 100 tysięcy złotych na rzecz lecznicy przekazał miejscowy browar. » więcej 2020-04-07, godz. 18:30 Opolska ginekologia też ma bezpieczny i nowoczesny sprzęt do pomiaru temperatury. To wsparcie ze strony Politechniki O… Politechnika Opolska wspiera kolejne szpitale w walce z koronawirusem. Profesjonalna kamera termowizyjna wraz z oprogramowaniem trafiła do Klinicznego Centrum… » więcej 2020-04-07, godz. 17:59 Raport dnia: 6 kolejnych mieszkańców regionu zakażonych koronawirusem. Zmarła 61-letnia pacjentka szpitala w Kędzierzy… Na Opolszczyźnie COVID-19 potwierdzono dziś (07.04) u sześciu kolejnych osób, co oznacza, że liczba zakażonych w regionie wzrosła do 107. Ministerstwo Zdrowia… » więcej 2020-04-07, godz. 17:15 Brzescy seniorzy dostaną od miasta środki ochronne. Wsparcie trafiło też m.in. do szpitala Część mieszkańców Brzegu otrzyma od miasta bezpłatne środki ochrony osobistej oraz płyny do dezynfekcji. Podobne wsparcie magistrat przekazał do tej pory szpitalowi… » więcej 2020-04-07, godz. 16:45 Rodzice osób niepełnosprawnych mogą wnioskować do ZUS-u o zasiłek opiekuńczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje kolejne wnioski dotyczące 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. » więcej 2020-04-07, godz. 16:32 Opolscy wędkarze karani za łamanie obostrzeń Nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa nie ominęły wędkarzy. Policja patrolująca opolskie akweny nakłada kary… » więcej 2020-04-07, godz. 15:34 Przedsiębiorcy z Opola, którzy wynajmują lokale od miasta mogą liczyć na pomoc Opole przygotowało pakiet pomocy dla przedsiębiorców. Rozwiązania, które mają pomóc lokalnemu biznesowi oparte są na ulgach związanych z najmem, dzierżawą i użytkowaniem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »