Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-29, 14:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Musimy wiedzieć, co się dzieje na świecie". Uczniowie LO nr 3 w Opolu podsumowują 2019 rok w polityce międzynarodowej

Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Wybory do Parlamentu Europejskiego i zakończenie wstępnym porozumieniem amerykańsko-chińskiej wojny handlowej - to między innymi wydarzenia, według Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu, które wpłynęły na politykę międzynarodową w 2019 roku. Dziś (29.01) w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 3 w Opolu odbyło się spotkanie z uczniami na ten temat.
- Miniony rok w polityce międzynarodowej był bardzo dynamiczny i przyniósł dużo zmian - mówi Paweł Ziorko, dyrektor Instytutu Spraw Zagranicznych Collegium Nobilium Opoliense. - Tutaj głównym punktem jest rywalizacja Stanów Zjednoczonych z Chińską Republiką Ludową i te zmiany oddziałują we wszystkich obszarach. Bliski Wschód był polem bardzo wielu zaognionych sytuacji. Stany Zjednoczone mają niestety coraz mniejszy wpływ na świat, a to odbija się na Unii Europejskiej, która jako całość funkcjonowała pod ich parasolem ekonomicznym i bezpieczeństwa.

Według Stanisława Niewińskiego, konsultanta w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Opolu, młodzież coraz chętniej chce zdobywać wiedzę na temat polityki międzynarodowej, ponieważ uważają, że ma to wpływ na ich przyszłe życie.

- Możemy zadawać pytania dotyczące tematyki polityki międzynarodowej, dopytywać się ekspertów i rozjaśniać nasze wątpliwości w kwestii wydarzeń na świecie. - dodają uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego numer 3 w Opolu. - Dają mi przede wszystkim wiedzę, która jest poparta faktami i poszerza tą naszą wiedzę i otwartość na świat. Spotkania poprawiają też nasze podejście do polityki krajowej, dzięki czemu możemy zwiększyć udział ludzi młodych w wyborach. - Powinniśmy być świadomymi obywatelami i jako młodzi możemy zaangażować się w różne inicjatywy, typu modelowe obrady ONZ, czy młodzieżowy parlament europejski.

- Wszystko to, co się dzieje na świecie ma wpływ na nasz kraj - podsumowują eksperci.
Paweł Ziorko
Uczniowie

Wiadomości z regionu

2020-04-04, godz. 08:00 Policja kontroluje czy działkowcy przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Zakaz grillowania, wykonać można tylko niezbędne… Ogródki działkowe nie są wpisane w rejestr miejsc, gdzie obowiązuje zakaz przebywania, aby minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, ale opolska policja patroluje… » więcej 2020-04-04, godz. 07:41 Groźny pożar budynku mieszkalnego w Suchym Borze pod Opolem Ogień zauważono wczoraj po godzinie 22 na dachu budynku. » więcej 2020-04-03, godz. 22:00 Raport dnia: 12 kolejnych zachorowań na COVID-19 i jeden ozdrowieniec w regionie Dotychczas COVID-19 potwierdzono u 90 mieszkańców Opolszczyzny. Tylko dziś (03.04) stwierdzono 12 nowych przypadków zarażenia koronawirusem. W tej chwili hospitalizowanych… » więcej 2020-04-03, godz. 22:00 Seniorze! To nie czas na codzienne zakupy. Z przywilejów należy korzystać, ale rozsądnie „Pomiędzy godziną 10 a 12 koronawirus nie zasypia. On działa cały czas” - apelują pracownicy socjalni. W związku z decyzją rządu od wczoraj (02.04) sklepy spożywcze… » więcej 2020-04-03, godz. 21:00 Część radnych skarży się na sposób wyboru nowego przewodniczącego rady gminy w Namysłowie. Do akcji wkroczył nadzór wo… Nie milknie konflikt pomiędzy burmistrzem Namysłowa a częścią miejskich radnych. Samorządowcy nieprzychylni włodarzowi miasta poskarżyli się służbom wojewody na… » więcej 2020-04-03, godz. 19:15 Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli próbę wywozu żeli antybakteryjnych i termometrów Funkcjonariusze opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej wykryli próbę przewozu wyrobów medycznych i środków ochrony bez wymaganych dokumentów. Kierowcy dwóch… » więcej 2020-04-03, godz. 19:00 Sprzęt dla pacjentów z koronawirusem trafił do Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Aparaturę zakupiło Starostwo Powiatowe w… Aparat USG do monitorowania stanu pacjentów i osiem urządzeń do tlenowej wentylacji wysokoprzepływowej. To sprzęt, który zakupiło opolskie starostwo powiatowe… » więcej 2020-04-03, godz. 18:10 Ministerstwo Środowiska wprowadza zakaz wstępu do lasów. "W czasie szczytu grzybobrania w lasach nie było tylu ludzi co… Ministerstwo Środowiska poinformowało o wprowadzeniu zakazu wstępu do lasu i parków narodowych na terenie całego kraju. Wszystko z powodu szerzącej się pandemii… » więcej 2020-04-03, godz. 18:00 MZD w Opolu wyłączył przyciski na przejściach dla pieszych. Sygnalizacja jest sterowana automatycznie Miejski Zarząd Dróg w Opolu wyłączył przyciski na przejściach dla pieszych i zabezpieczył je taśmą. Wprowadzone działania maja ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem… » więcej 2020-04-03, godz. 18:00 Zbudowali specjalny pojemnik, żeby zbierać nakrętki i pomóc chorej Paulince Sporych rozmiarów pojemnik w kształcie serca pojawił się przed paroma dniami w centrum Ujazdu. Zamontowano go przy wejściu do szkoły podstawowej. W środku już… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »