Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-24, 20:42 Autor: Katarzyna Doros

"Można różnie oceniać te wydarzenia, ale warto pamiętać". W Krapkowicach rozmawiano o przemarszu Brygady Świętokrzyskiej

Prezentacja projektu "Droga do wolności" w Krapkowicach [fot. Katarzyna Doros]
Prezentacja projektu "Droga do wolności" w Krapkowicach [fot. Katarzyna Doros]
Prezentacja projektu "Droga do wolności" w Krapkowicach [fot. Katarzyna Doros]
Prezentacja projektu "Droga do wolności" w Krapkowicach [fot. Katarzyna Doros]
Prezentacja projektu "Droga do wolności" w Krapkowicach [fot. Katarzyna Doros]
Prezentacja projektu "Droga do wolności" w Krapkowicach [fot. Katarzyna Doros]
W związku z 75. rocznicą marszu Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych przez Śląsk, delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu przygotowała projekt edukacyjny „Droga do Wolności – 19 stycznia 1945 roku”. Z tej okazji powstały dwie plansze prezentujące trasę przemarszu brygady. Celem tego przedsięwzięcia jest zapoznanie mieszkańców regionu z historią oddziału. Dziś (24.01) w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Krapkowicach miała miejsce pierwsza prezentacja projektu w terenie.
Tomasz Greniuch, pełniący obowiązki naczelnika delegatury IPN w Opolu przyznaje, że Krapkowice są niezwykle symbolicznym miejscem dla Brygady Świętokrzyskiej, która w Otmęcie przekroczyła Odrę. - Wchodząc do Krapkowic jest takie symboliczne wejście na Śląsk Opolski. W naszej ocenie dramatyczne okoliczności towarzyszyły temu przejściu, ponieważ z jednej strony nacierała armia sowiecka, z drugiej strony był Wehrmacht. Brygada Świętokrzyska lawirowała, idąc na Zachód. Jak się okazało, słusznie udało im się przejść wszystkie niebezpieczeństwa i połączyć się finalnie z armią amerykańską i z aliantami zachodnimi.

- Przez bardzo długi czas o historii tych ziem w czasie wojennym w ogóle się nie mówiło. Przemilczane zostały też krzywdy, których doznali tutejsi mieszkańcy - mówi Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic. - Można mieć różny stosunek do tego, różnie oceniać te wydarzenia, ale warto o tym pamiętać, mówić i pokazywać, że wojna, gdziekolwiek by się nie toczyła, zawsze jest cierpieniem, bólem i złem. Zwłaszcza młodzi ludzie powinni o tym pamiętać. Dla mnie ważne jest to, żeby starać się pokazać fakty i dać szansę na to, aby pewne rzeczy przemyśleć i wyciągnąć wnioski.

Infografiki będą prezentowane w szkołach i placówkach kulturalnych w miejscowościach znajdujących się na ówczesnej trasie marszu do końca lutego. - Pierwotnie projekt miał być skierowany tylko do mieszkańców naszego regionu, ale zainteresowanie nim zgłaszają także województwa ościenne, jak Dolny Śląsk, Śląsk, czy Małopolska - dodaje Tomasz Greniuch.

Brygada Świętokrzyska jest jedyną formacją partyzancką, która wyzwoliła kobiety obóz koncentracyjny w Holiszowie, w którym było osadzonych ponad 1000 więźniarek różnej narodowości.
Tomasz Greniuch
Andrzej Kasiura

Wiadomości z regionu

2020-02-26, godz. 17:15 Specjaliści przekonywali do badania cukru i czytania etykiet produktów spożywczych. Akcja NFZ "Środa z profilaktyką" Cukrzyca jest chorobą XXI wieku. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 3 miliony Polaków, a 30% osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Cukrzyca na początku nie daje… » więcej 2020-02-26, godz. 17:00 W "Medyku" w Kędzierzynie-Koźlu ruszył nabór. Musi się zebrać 50 osób, żeby szkoła mogła nadal funkcjonować Mimo tego, że radni sejmiku wczoraj (25.02) podjęli decyzję o zamiarze likwidacji Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu, los ten placówki nie jest przesądzony… » więcej 2020-02-26, godz. 16:15 67-latka nie dała się nabrać oszustom Oszuści po raz kolejny dali o sobie znać. Tym razem zadzwonili na telefon stacjonarny 67-letniej mieszkanki gminy Bierawa. Kobieta wykazała się czujnością i nie… » więcej 2020-02-26, godz. 16:00 Urząd Miasta Opola udostępnił wyremontowane mieszkanie zawodowej rodzinie zastępczej. To prawie 90 metrów kwadratowych Klucze do wyremontowanego mieszkania odebrała dziś (26.02) zawodowa rodzina zastępcza w Opolu. W lokalu o powierzchni prawie 90 metrów kwadratowych przy ulicy… » więcej 2020-02-26, godz. 15:38 Śmiertelne zasłabnięcie kierowcy na DK 45 w Folwarku W Folwarku na drodze krajowej z Opola do Krapkowic u kierowcy samochodu osobowego doszło do zatrzymania krążenia. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR. Lekarz stwierdził… » więcej 2020-02-26, godz. 15:00 Koronawirus na horyzoncie. Sanepid: higiena przede wszystkim. Klienci Itaki w hotelu objętym kwarantanną Gorączka, kaszel, duszności i bóle mięśni - to główne objawy występujące przy koronawirusie. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu zaleca 14-dniową… » więcej 2020-02-26, godz. 14:30 Kurator wyda opinię w sprawie likwidacji Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu. "Po rzetelnym sprawdzeniu tej … Kuratorium oświaty przyjrzy się decyzji likwidacji Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu. Według właściciela placówki, czyli urzędu marszałkowskiego, policealna… » więcej 2020-02-26, godz. 14:30 Przed nami 23. sesja Rady Miasta Opola. W planie 28 punktów obrad Gospodarka niskoemisyjna i transport, zmiany w zakresie szkolnictwa zawodowego, nowe zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego czy też kandydatury na ławników… » więcej 2020-02-26, godz. 13:45 Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej pytają, jak Opolszczyzna jest przygotowana na walkę z koronawirusem. Minister zdrowia:… 175 miast jest nieprzygotowanych do pojawienia się w Polsce koronawirusa - stwierdzili dziś (26.02) podczas zorganizowanej w Opolu konferencji prasowej przedstawiciele… » więcej 2020-02-26, godz. 13:05 Zarząd Dróg Wojewódzkich zamyka w marcu trzy drogi na trasie północ-południe. Będą objazdy Od 2 marca do czerwca nie przejedziemy drogą wojewódzką 454. Tydzień później drogą 416. W marcu możemy spodziewać się zmian na wojewódzkiej 901 w Dobrodzieniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »