Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-14, 06:46 Autor: Katarzyna Doros

Marta Malak-Branicka potrzebuje pomocy w powrocie do zdrowia. "Trzeba ćwiczyć, trzeba pobudzać neurony"

Marta Malak-Branicka [fot. archiwum rodziny]
Marta Malak-Branicka [fot. archiwum rodziny]
Marta Malak-Branicka [fot. archiwum rodziny]
Marta Malak-Branicka [fot. archiwum rodziny]
Potrzebna pomoc dla 36-letniej Marty Malak-Branickiej z Brzegu. Dzień po tym jak kobieta urodziła druga córkę, dostała rozległego udaru mózgu. Mama dwóch dziewczynek obecnie przebywa w hospicjum w Oławie. Ma założoną rurkę tracheostomijną i jest karmiona przez sondę. Marcie Malak-Branickiej teraz może pomóc intensywna rehabilitacja w specjalistycznym ośrodku w Krakowie. Miesięczny turnus kosztuje około 30 tysięcy złotych.
- Trzeba ćwiczyć, trzeba pobudzać neurony, żeby ciało zaczęło funkcjonować. Trzy miesiące takiej rehabilitacji powinny przynieść efekty - mówi Maciej Branicki, mąż Marty.

- Przede wszystkim pień mózgu musi zacząć funkcjonować. On odpowiada za wszystkie funkcje życiowe. Za oddychanie, za przełykanie, odkrztuszanie, czyli za rzeczy, nad którymi normalnie się nie zastanawiamy. Jednak jeżeli to jest upośledzone, to człowiek nie potrafi normalnie egzystować - wyjaśnia nasz rozmówca

- Wylew żony miał miejsce 2 marca 2018 roku, czyli dzień po narodzinach Poli. Jednego dnia rodzi się dziecko i jest wielka radość, a na drugi dzień słyszy się od lekarzy "proszę przygotować się na najgorsze, bo nie wiadomo, jak to wszystko się potoczy" - dodaje Maciej Branicki.

Walka o powrót Marty do zdrowia trwa od blisko dwóch lat. - Były wzloty i upadki. Po trzech miesiącach wydawało się, że już jest lepiej, ale potem pojawiły się komplikacje i znów walka od początku - mówi jej mąż. - Udało się doprowadzić Martę do takiego stanu, że jest komunikatywna, że rozumie co się do niej mówi, natomiast jest problem z reakcją z drugiej strony, czyli np. żeby ona coś powiedziała - wyjaśnia Maciej Branicki.

- Często jeżdżę do mamy z tatą, albo z babcią. Wtedy rysuję i robię laurki, np. na urodziny, albo jak jest jakieś święto. Czasami się z tego cieszy, jak ma lepszy dzień, a jak nie, to wtedy mruga oczami - dodaje Ula, starsza córka.

Rodzina uruchomiła internetową zbiórkę pod hasłem "martucha" na portalu siepomaga.pl, myśli też o zorganizowaniu charytatywnego balu walentynkowego z licytacjami.
Maciej Branicki
Maciej Branicki, Ula

Wiadomości z regionu

2021-01-28, godz. 09:50 Wypadek na DK 46 w Michałówku. Droga jest przejezdna, ale tworzą się zatory Utrudnienia na drodze krajowej 46 w Michałówku. To efekt wypadku z udziałem 3 samochodów osobowych i jednego busa. » więcej 2021-01-28, godz. 09:30 Roman Kolek po 10 latach zarządzania służbą zdrowia wraca na salę operacyjną. "Zrobiliśmy wszystko, co w danym momencie… Po 10 latach na stanowisku wicemarszałka województwa opolskiego Roman Kolek wraca do zawodu lekarza. W tym czasie Kolek uczestniczył w tworzeniu wydziału lekarskiego… » więcej 2021-01-28, godz. 08:45 Do wiosny skończą się remonty dwóch śluz na Kanale Gliwickim Trwający od dwóch lat remont śluz Sławięcice i Nowa Wieś na Kanale Gliwickim jest już na finiszu. Obie śluzy znajdują się na ostatnim odcinku kanału… » więcej 2021-01-28, godz. 08:15 Gmina Ujazd będzie miała drugi żłobek. Tym razem prywatny W gminie Ujazd powstanie drugi żłobek. Będzie to placówka prywatna, ale działająca ze wsparciem gminy. Siedzibą żłobka będzie budynek po byłym przedszkolu… » więcej 2021-01-28, godz. 07:15 Szczepmy się przeciw COVID-19! Apelują seniorzy wraz z młodzieżą 'Szczepienia to najkrótsza i najlepsza droga, aby przeciwstawić się pandemii koronawirusa'. O odpowiedzialne zachowanie i przystąpienie do programu szczepień… » więcej 2021-01-27, godz. 21:00 Nysa chce przyjąć kolejnych repatriantów. To 4-osobowa rodzina z Kazachstanu Nysa przyjmie kolejnych repatriantów. Tym razem będzie to 4-osobowa rodzina, która ma szansę zamieszkać w naszym regionie już za kilka miesięcy. » więcej 2021-01-27, godz. 20:30 Raport dnia. W regionie zmarła 1 osoba, a 105 zaraziło się. Wzrost zakażeń i blisko 400 zgonów w całym kraju Zgon jednej osoby zarażonej koronawirusem i 105 nowych infekcji odnotowano ostatniej doby na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.01) o… » więcej 2021-01-27, godz. 20:00 Ochotnicy z Ratownictwa Wodnego w Opolu pomagają seniorom podczas akcji szczepień W akcję szczepień włączyli się ochotnicy z Ratownictwa Wodnego w Opolu. Od poniedziałku (25.01) pomagają lekarzom i pielęgniarkom w przeprowadzeniu szczepień… » więcej 2021-01-27, godz. 18:15 Opóźnienie otwarcia żłobka "Iskierka" w Gorzowie Śląskim. Przedłużyły się odbiory techniczne, trwa rekrutacja… 15 lutego to aktualna data uruchomienia Publicznego Żłobka 'Iskierka' w Gorzowie Śląskim. Pierwotnym i ambitnym założeniem było jego uruchomienie na początku… » więcej 2021-01-27, godz. 17:10 Strażacy i kominiarze ostrzegają przed cichym zabójcą, czyli czadem Jest niewidoczny, nie ma smaku oraz zapachu - mowa o czadzie, zwanym cichym zabójcą. Od początku sezonu grzewczego, czyli października ubiegłego roku, opolscy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »