Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-13, 10:00 Autor: Justyna Maćkowiak

W stanie wojennym w naszym regionie internowano 157 osób. "Powinniśmy realnie rozliczyć się z tym okresem"

Zbigniew Bereszyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew Bereszyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dr Tomasz Greniuch [fot. Marcin Skomudek]
Dr Tomasz Greniuch [fot. Marcin Skomudek]
- Jest to przewodnik ułatwiający poszukiwanie informacji osobom zainteresowanym tematem stanu wojennego - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" dr Zbigniew Bereszyński, autor monografii na temat dziejów rewolucji solidarnościowej na Opolszczyźnie. - Nad publikacją pracowałem 10 lat - dodaje gość Radia Opole.
Listy osób do internowania powstawały już latem 1980 roku. Znalazło się na nich 150 osób. - Od początku października 1980 roku systematycznie powstawały wnioski o internowanie, były co pewien czas uzupełniane, korygowane, powstawały kolejne wnioski. Plany wprowadzenia stanu wojennego w Polce zaczęły się rodzić już w sierpniu 1980 roku, gdy trwały negocjacje - wyjaśnia historyk. - W nocy z 12 na 13 grudnia internowano 69 osób w województwie opolskim. Do końca 1981 roku łącznie były to 83 osoby, ale w grudniu 1981 roku część osób została zwolniona z internowania, także liczba osób na bieżąco przebywających w ośrodkach odosobnienia się zmieniała. W sumie w całym okresie stanu wojennego w województwie opolskim było internowanych 157 osób, które pozostawały w dyspozycji miejscowej służby bezpieczeństwa.

- Powinniśmy skończyć z symboliką i realnie rozliczyć się ze stanem wojennym - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Tomasz Greniuch, naczelniki opolskiej delegatury IPN. Jego zdaniem prowadzi to do relatywizowania historii. - Ten okres jest stosunkowo świeży. Mamy świadków, którzy pamiętają ten okres. Są zbrodniarze, bo tak należy mówić o ludziach, którzy podnieśli rękę na własny naród i jeszcze jest okazja, żeby zdefiniować ofiary i katów. W sposób straszliwy rozwodniliśmy historię, zamiast jednoznacznie powiedzieć, jaka była prawda.

Dodajmy, że dziś (13.12) przypada 38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Opolski IPN zaprasza na godz. 17:00 pod pomnik Żołnierzy Wyklętych na Placu Wolności. Spotkanie - jak stoi w zaproszeniu - będzie miało charakter otwarty. Świadkowie tamtego czasu będą mieli możliwość publicznego zabrania głosu i podzielenia się swoimi wspomnieniami. Do dyspozycji uczestników będą przygotowane znicze.
Zbigniew Bereszyński cz. 1
Zbigniew Bereszyński cz. 2
Tomasz Greniuch

Wiadomości z regionu

2020-02-19, godz. 22:30 Nysa także stawia na elektromobilność. W tym roku w mieście pojawią się pierwsze instalacje do ładowania samochodów Nysa to kolejne miasto, w którym zamontowane zostaną stacje ładowania samochodów o napędzie elektrycznym. Instalacje mają pojawić się tam jeszcze w tym roku. » więcej 2020-02-19, godz. 20:00 Wiosną ma ruszyć rewitalizacja kamionki Piast w Opolu. "To nie będzie kąpielisko, ale miejsce wypoczynku" Coraz bliżej rewitalizacji kamionki Piast w Opolu. Do ratusza wpłynęły trzy oferty na zagospodarowanie byłego wyrobiska cementowni. Najniższą cenę przedstawiła… » więcej 2020-02-19, godz. 18:00 Cmentarz w Namysłowie będzie większy. Na terenie nekropolii pojawi się także kolumbarium na urny Na cmentarzu komunalnym w Namysłowie powoli zaczyna brakować wolnych miejsc. Z tego powodu tamtejszy magistrat przygotowuje się do rozbudowy nekropolii. » więcej 2020-02-19, godz. 18:00 Spór o remont drogi w Goświnowicach. Dalszą wycinkę drzew wstrzymała pachnica dębowa Nyskie starostwo wstrzymało wycinkę drzew przy drodze powiatowej prowadzącej do Goświnowic. Prace mające na celu modernizację drogi ustały po protestach ekologów… » więcej 2020-02-19, godz. 16:45 Nie zwolnili przed przejściem dla pieszych, dostali mandaty i punkty karne Pędzą zdecydowanie za szybko i do tego wykonują niebezpieczne manewry. Policjanci z grupy Speed zatrzymali kolejnych kierowców, którzy w terenie zabudowanym, w… » więcej 2020-02-19, godz. 16:15 Nadleśnictwo Olesno usuwa niebezpieczne i zamierające drzewa rosnące przy drogach Ubywa drzew wzdłuż drogi wojewódzkiej 494 w powiecie oleskim. Chodzi o trasę od granicy z województwem śląskim do skrzyżowania z drogą krajową 45. » więcej 2020-02-19, godz. 16:15 Innowacje w polskich miastach i wsiach mogą być jeszcze bardziej widoczne. W Opolu rozmawiano o możliwościach ich wyko… Od systemu powiadamiania o zapełnionych kontenerach na śmieci, po zautomatyzowaną komunikację miejską, komputery kwantowe i sztuczną inteligencję. Jak mogą wyglądać… » więcej 2020-02-19, godz. 15:45 Kierowca z Mołdawii wiózł busem 12 osób. Mógł przewozić 9 Zabrał na pokład 12 osób, a mógł maksymalnie 9. Mołdawski kierowca busa stracił prawo jazdy, bo przesadził z liczbą pasażerów w samochodzie. » więcej 2020-02-19, godz. 14:45 Policjantem jest się niezależnie od godzin pracy. Przypomniał o tym funkcjonariusz z Grodkowa Policjanci z Opolszczyzny kolejny raz udowadniają, że o bezpieczeństwo mieszkańców dbają niezależnie od godzin pracy. Tym razem przypomniał o tym kierownik grodkowskich… » więcej 2020-02-19, godz. 14:30 Jedziesz za szybko, licz się z konsekwencjami. Prudniccy policjanci zatrzymali dwóch piratów drogowych 120 i 170 kilometrów na godzinę - jadących z taką prędkością kierowców zatrzymali policjanci z prudnickiej drogówki. Obu mężczyznom wręczono mandaty, ukarano punktami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »