Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-10, 15:36 Autor: Grzegorz Frankowski

Kietrz dumny z Olgi Tokarczuk. Pisarka odbierze dziś Literacką Nagrodę Nobla

Kietrz jest dumny z Olgi Tokarczuk. Pisarka odbierze dziś Literacką Nagrodę Nobla - [fot: Grzegorz Frankowski]
Kietrz jest dumny z Olgi Tokarczuk. Pisarka odbierze dziś Literacką Nagrodę Nobla - [fot: Grzegorz Frankowski]
Kietrz jest dumny z Olgi Tokarczuk. Pisarka odbierze dziś Literacką Nagrodę Nobla - [fot: Grzegorz Frankowski]
Kietrz jest dumny z Olgi Tokarczuk. Pisarka odbierze dziś Literacką Nagrodę Nobla - [fot: Grzegorz Frankowski]
Kietrz jest dumny z Olgi Tokarczuk. Pisarka odbierze dziś Literacką Nagrodę Nobla - [fot: Grzegorz Frankowski]
Kietrz jest dumny z Olgi Tokarczuk. Pisarka odbierze dziś Literacką Nagrodę Nobla - [fot: Grzegorz Frankowski]
Olga Tokarczuk odbierze dziś (10.12) w Sztokholmie z rąk króla Szwecji, Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Polska pisarka została wyróżniona "za narracyjną wyobraźnię połączoną z encyklopedyczną pasją, co sprawia, że przekraczanie granic jest formą życia" - czytamy w uzasadnieniu Królewskiej Szwedzkiej Akademii, przyznającej nagrodę.
By uczcić ten wielki dzień polskiej literatury i samej pisarki, w liceum ogólnokształcącym w Kietrzu, gdzie uczyła się Olga Tokarczuk, zorganizowano okolicznościowe spotkanie. Uczniowie mogli zapoznać się z twórczym dorobkiem noblistki, jedno z opowiadań Tokarczuk czytały jej nauczycielki z liceum, odbyła się również projekcja filmu ,,Olga o swoich książkach”.

Olgę Tokarczuk języka polskiego w liceum uczyła Wanda Czekała, która tak wspomina tegoroczną noblistkę.

– Olga zawsze była piątkową uczennicą. Już w liceum zaczynała swoją przygodę z pisarstwem, bo wtedy pisała opowiadania do ,,Sztandaru Młodych’’, czasopisma harcerskiego. Z przyjemnością sprawdzałam jej wypracowania. Nie miałam uwag, ani pod względem treści, ani pod względem formy. Piękne, bogate wypracowania – mówi nauczycielka.

- Jesteśmy wszyscy bardzo dumni. Nie tylko nauczyciele i społeczność uczniowska, ale cała gmina Kietrz. Dla nas to jest niesamowite przeżycie – dodaje Agata Mormul, polonistka w Zespole Szkół w Kietrzu.

– Jeśli chodzi o wspomnienia pani Tokarczuk. To słyszy się same miłe słowa, superlatywy. To bardzo budujące, że z tak małego miasteczka, z głuchej prowincji wychodzi taki wielki człowiek. To dodaje nam skrzydeł i uświadamia, że możemy naprawdę bardzo dużo - dodaje.

Olga Tokarczuk jest piątą laureatką Literackiej Nagrody Nobla dla Polski. Wcześniej to wyróżnienie otrzymali: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.
Wanda Czekała
Agata Mormul

Wiadomości z regionu

2020-10-21, godz. 12:25 Ponad 60 uczniów ze szkół podstawowych w Ujeździe i w Jaryszowie uczy się zdalnie Na terenie gminy Ujazd w powiecie strzeleckim w dwóch placówkach obowiązuje nauczanie hybrydowe. Chodzi o szkołę podstawową w Jaryszowie oraz w Ujeździe… » więcej 2020-10-21, godz. 10:45 Ministerstwo Zdrowia: rekord zakażeń koronawirusem w kraju i na Opolszczyźnie [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (21.10) o 10 040 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 362 na Opolszczyźnie. W regionie od początku… » więcej 2020-10-21, godz. 10:30 Bądź odpowiedzialny, chroń siebie i innych, pamiętaj o zasadzie DDM, także na cmentarzach - apeluje Zakład Komunalny… Przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych coraz więcej osób odwiedza cmentarze, by porządkować groby swoich bliskich. Zakład Komunalny w Opolu… » więcej 2020-10-21, godz. 09:45 80 łóżek "covidowych" w Namysłowskim Centrum Zdrowia. Pozostałe oddziały szpitala nie będą funkcjonować 80 łóżek covidowych ma powstać w tworzonym w Namysłowskim Centrum Zdrowia oddziale zakaźnym. - Jesteśmy zaskoczeni rozmiarem, w jakim mamy zajmować się… » więcej 2020-10-21, godz. 09:30 W Namysłowie rozmawiano o zaletach mediacji. Ze względu na pandemię, wydarzenie przeniosło się do sieci O roli mediacji w rodzinie mówiono podczas konferencji zorganizowanej w namysłowskim magistracie. Podczas prelekcji poruszano tematy związane między innymi… » więcej 2020-10-21, godz. 08:30 12 tysięcy zestawów domowych ochrony osobistej dla ponad 80 ośrodków pomocy społecznej 12 tysięcy zestawów domowych do ochrony osobistej trafi do ponad 80 miejskich i gminnych instytucji związanych z pomocą społeczną w regionie.  Zakupił… » więcej 2020-10-21, godz. 08:00 Opole: rozpoczyna się remont chodnika na moście Piastowskim Miejski Zarząd Dróg w Opolu informuje, że dzisiaj (21.10) rozpoczyna się remont chodnika na moście Piastowskim. Prace będą prowadzone po prawej stronie… » więcej 2020-10-21, godz. 07:30 Podziemna plantacja marihuany. Akcja CBŚP w powiecie nyskim [FILM] Policjanci CBŚP w powiecie nyskim zlikwidowali podziemną plantację konopi. Zatrzymali również gospodarza, który przy próbie przeszukania posesji próbował… » więcej 2020-10-21, godz. 06:07 Zablokowana A4 w okolicach węzła Krapkowice. Doszło do śmiertelnego wypadku. Nie żyje kierowca busa [AKTUALIZACJA] Zablokowany opolski odcinek A4 w kierunku Wrocławia po wypadku na 252 km trasy. Około godz 01:13 bus uderzył w tył naczepy samochodu ciężarowego. » więcej 2020-10-20, godz. 21:52 Wojewoda opolski odwołał alarm przeciwpowodziowy Stabilizuje się sytuacja na rzekach w regionie. Wojewoda opolski odwołał alarm przeciwpowodziowy w sześciu powiatach: głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***