Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-03, 10:15 Autor: Magdalena Szybińska

Fajerwerki w noc sylwestrową budzą mieszane emocje wśród opolan. Ankieta młodzieżowych radnych

Fajerwerki © (fot. Dorota Kłonowska / AFRO)
Fajerwerki © (fot. Dorota Kłonowska / AFRO)
Mapping architekturalny na opolskim ratuszu
Mapping architekturalny na opolskim ratuszu
Franciszek Posacki [fot. Marcin Skomudek]
Franciszek Posacki [fot. Marcin Skomudek]
Grzegorz Ostromecki [fot. Marcin Skomudek]
Grzegorz Ostromecki [fot. Marcin Skomudek]
Fajerwerki czy lasery i mapping? Młodzieżowa Rada Miasta Opola zorganizowała internetową ankietę z pytaniem o to, jak powinien wyglądać Sylwester w Opolu.
- Chcemy poznać opinię mieszkańców, a wnioski z ankiety zawrzeć w stanowisku, które zostanie przedstawione na najbliższej sesji rady miasta - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Franciszek Posacki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta w Opolu, odnosząc się do ankiety na temat tego, jak w stolicy regionu powinno wyglądać świętowanie o północy nadejścia Nowego Roku.

- Młodzież chciałaby podjąć taką dyskusję dotyczącą tego, czy fajerwerki to dobry pomysł, czy może zastosować alternatywne formy, które w wielu miastach Polski mają już miejsce. Zadaliśmy bardzo proste pytanie: jak mieszkańcy wyobrażają sobie świętowanie miejskiego Sylwestra? Daliśmy do wyboru dwie opcje: pokaz fajerwerków albo te alternatywne, najbardziej zbliżone jeżeli chodzi o koszty, czyli pokaz laserowy bądź mapping.

W przygotowanej przez Młodzieżową Radę Miasta ankiecie na jednym z portali społecznościowych wypowiedziało się już ponad 4 tysiące osób.

- Fajerwerki niosą śmierć - tak krótko sprawę tej sylwestrowej atrakcji skomentował Grzegorz Ostromecki, ekolog i aktywista miejski. - To są mocne słowa, ale to jest prawda.
Federalna Agencja do Spraw Ochrony Środowiska zrobiła badania, opublikowała raport, który jest zatrważający. Takie chwilowe fajerwerki to jest 15 procent rocznej emisji samochodów na przykład w naszym mieście.

Stanowisko Młodzieżowej Rady Miasta wynikające m.in. z ankiety będzie przedstawione na najbliższej sesji radnych 17 grudnia. Rekomendacja - jeśli zostanie wzięta pod uwagę - być może zostanie wykorzystana przy kolejnej zabawie sylwestrowej 2020/21.
Franciszek Posacki
Grzegorz Ostromecki

Wiadomości z regionu

2020-02-18, godz. 21:30 Opole się powiększyło, ale część majątku wciąż należy do Dobrzenia Wielkiego. Problem ma być rozwiązany do końca roku Czarnowąsy, Borki, Brzezie i Świerkle - mimo, że te miejscowości od 3 lat należą do Opola to nadal dzierżawią majątek gminy Dobrzeń Wielki. Samorządy nie mogą… » więcej 2020-02-18, godz. 20:00 Żołnierze rezerwy zostaną ponownie skoszarowani. WKU wzywa na dwutygodniowe ćwiczenia Wojskowa Komenda Uzupełnień w Opolu wzywa żołnierzy rezerwy na obowiązkowe ćwiczenia i wysyła listy z powołaniem. Te odbędą się w marcu i w kwietniu. Dla rezerwistów… » więcej 2020-02-18, godz. 20:00 Żłobek w Zawadzkiem przyjmie jeszcze więcej dzieci Dwa lata temu do użytku oddano nowy żłobek w Zawadzkiem, teraz placówka rozrasta się o kolejne miejsca dla maluszków. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu z rządowego… » więcej 2020-02-18, godz. 19:00 Opole: w jednym z liceów pojawią się "Koszyczki ratunkowe" Koszyczki z podstawowymi środkami higieny intymnej dla dziewczyn znajdą się w każdej toalecie w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 5 w Opolu. Nauczycielka… » więcej 2020-02-18, godz. 17:15 Szkoła specjalna będzie miała profesjonalną siłownię Niepełnosprawni uczniowie Zespół Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu będą mieli w pełni profesjonalną siłownię plenerową. To pierwszy etap. Drugim będzie budowa… » więcej 2020-02-18, godz. 17:00 "To jedna z tych postaci w dziennikarskim świecie, która pozostawi po sobie duży ślad". Pożegnanie Marka Świercza Rodzina, przyjaciele, brać dziennikarska, politycy i samorządowcy żegnali dziś (18.02) na cmentarzu w Nowej Schodni redaktora Radia Opole Marka Świercza. W ostatniej… » więcej 2020-02-18, godz. 16:00 Aplikacja o powiecie namysłowskim uznana za najlepszą w kraju. "To bardzo prestiżowa nagroda" Mobilny przewodnik po powiecie namysłowskim uznany za najlepszą tego typu aplikację na smartfony. Rozwiązanie otrzymało Różę Regionów podczas targów turystycznych… » więcej 2020-02-18, godz. 15:45 Policjanci z Głubczyc uratowali 6 osób z pożaru Głubczyccy funkcjonariusze policji z narażeniem własnego życia uratowali 6 osób. Weszli do płonącego budynku i dzięki natychmiastowej reakcji zapobiegli tragedii… » więcej 2020-02-18, godz. 15:00 Szymon Hołownia otworzył biuro w Opolu Szymon Hołownia - kandydat na Prezydenta RP otworzył dzisiaj (18.02) swoje biuro w Opolu. Jak zapowiada, ma to być miejsce, gdzie na chwilę mieszkańcy będą mogli… » więcej 2020-02-18, godz. 12:48 Pijany kierowca jechał bez kasku na skuterze. Pojazd nie miał badań ani ubezpieczenia Pijany kierowca skutera wpadł w ręce policjantów, bo jechał przez Krośnicę w gminie Izbicko środkiem drogi i bez kasku. Okazało się, że 49-latek ma na sumieniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »