Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-03, 10:15 Autor: Magdalena Szybińska

Fajerwerki w noc sylwestrową budzą mieszane emocje wśród opolan. Ankieta młodzieżowych radnych

Fajerwerki © (fot. Dorota Kłonowska / AFRO)
Fajerwerki © (fot. Dorota Kłonowska / AFRO)
Mapping architekturalny na opolskim ratuszu
Mapping architekturalny na opolskim ratuszu
Franciszek Posacki [fot. Marcin Skomudek]
Franciszek Posacki [fot. Marcin Skomudek]
Grzegorz Ostromecki [fot. Marcin Skomudek]
Grzegorz Ostromecki [fot. Marcin Skomudek]
Fajerwerki czy lasery i mapping? Młodzieżowa Rada Miasta Opola zorganizowała internetową ankietę z pytaniem o to, jak powinien wyglądać Sylwester w Opolu.
- Chcemy poznać opinię mieszkańców, a wnioski z ankiety zawrzeć w stanowisku, które zostanie przedstawione na najbliższej sesji rady miasta - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Franciszek Posacki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta w Opolu, odnosząc się do ankiety na temat tego, jak w stolicy regionu powinno wyglądać świętowanie o północy nadejścia Nowego Roku.

- Młodzież chciałaby podjąć taką dyskusję dotyczącą tego, czy fajerwerki to dobry pomysł, czy może zastosować alternatywne formy, które w wielu miastach Polski mają już miejsce. Zadaliśmy bardzo proste pytanie: jak mieszkańcy wyobrażają sobie świętowanie miejskiego Sylwestra? Daliśmy do wyboru dwie opcje: pokaz fajerwerków albo te alternatywne, najbardziej zbliżone jeżeli chodzi o koszty, czyli pokaz laserowy bądź mapping.

W przygotowanej przez Młodzieżową Radę Miasta ankiecie na jednym z portali społecznościowych wypowiedziało się już ponad 4 tysiące osób.

- Fajerwerki niosą śmierć - tak krótko sprawę tej sylwestrowej atrakcji skomentował Grzegorz Ostromecki, ekolog i aktywista miejski. - To są mocne słowa, ale to jest prawda.
Federalna Agencja do Spraw Ochrony Środowiska zrobiła badania, opublikowała raport, który jest zatrważający. Takie chwilowe fajerwerki to jest 15 procent rocznej emisji samochodów na przykład w naszym mieście.

Stanowisko Młodzieżowej Rady Miasta wynikające m.in. z ankiety będzie przedstawione na najbliższej sesji radnych 17 grudnia. Rekomendacja - jeśli zostanie wzięta pod uwagę - być może zostanie wykorzystana przy kolejnej zabawie sylwestrowej 2020/21.
Franciszek Posacki
Grzegorz Ostromecki

Wiadomości z regionu

2020-08-12, godz. 07:00 Opole sądzi się z przedsiębiorcą o usunięcie drewnianego ogródka na ulicy Koraszewskiego Restauracja 'Złota Nić' w Opolu nie funkcjonuje od dwóch lat, ale jej drewniany ogródek nadal zajmuje chodnik i część ulicy Koraszewskiego. W ratuszy słyszymy… » więcej 2020-08-12, godz. 06:45 Niebezpieczne odpady składowane w Skarbimierzu opuszczą poradzieckie lotnisko. Ich właściciel zobowiązał się do… Odpady odnalezione w Skarbimierzu mają wkrótce zniknąć z terenu poradzieckiego lotniska. Na takie działanie zobowiązały się władze firmy, do której należą… » więcej 2020-08-11, godz. 21:30 Nie wszystkie powiaty wywiążą się na czas z ustawowego obowiązku dotyczącego domów dziecka Do końca tego roku powiaty mają czas, aby dostosować do przepisów liczbę podopiecznych w domach dziecka. Wówczas mija okres przejściowy. Od stycznia 2012… » więcej 2020-08-11, godz. 21:15 Raport dnia: 20 zakażeń w regionie, chore jest m.in. 2-miesięczne dziecko. Koronawirusa potwierdzono u pracownika ratusza… 20 nowych zakażeń koronawirusem i 11 przypadków ozdrowień potwierdzono dziś (11.08) na Opolszczyźnie. W regionie patogen z Chin wykryto dotąd u 1343 mieszkańców… » więcej 2020-08-11, godz. 19:23 Pielęgniarka z DPS w Strzelcach Opolskich zakażona koronawirusem. Część pracowników kwarantannę odbywa w placówce… COVID-19 potwierdzono u jednej z pielęgniarek Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich. Kobieta przechodziła badania przesiewowe w szpitalu w Toszku, gdzie… » więcej 2020-08-11, godz. 18:15 Pracownik ochrony opolskiego ratusza zakażony koronawirusem. "Jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem" Jeden z pracowników firmy ochroniarskiej w opolskim ratuszu - zakażony koronawirusem. Badania na obecność COVID-19 zlecono już wszystkim osobom, które mogły… » więcej 2020-08-11, godz. 17:53 Blisko 27% opolskich maturzystów nie zdało egzaminu dojrzałości Nieco ponad 73% opolskich maturzystów zdało egzamin dojrzałości. To wynik zbliżony do średniej krajowej (74%), ale niższy o około 7 punktów procentowych… » więcej 2020-08-11, godz. 15:21 Kolejny kierowca na podwójnym gazie wpadł w ręce policji. Tym razem zahaczył ciężarówką o słup i stanął w poprzek… Kompletnie pijanego kierowcę ciężarówki zatrzymali wczoraj (10.08) wieczorem kędzierzyńsko-kozielscy policjanci. » więcej 2020-08-11, godz. 14:07 Śmigłowiec LPR lądował na osiedlu Dambonia w Opolu. Brakowało karetek Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przyleciał po młodego mężczyznę, który zasłabł w pasażu handlowym na osiedlu Dambonia w Opolu. W tym czasie… » więcej 2020-08-11, godz. 12:51 Koronawirus na oddziale pediatrycznym kluczborskiego szpitala. Przyjęcia i wypisy wstrzymane do 19 sierpnia Przypadki koronawirusa potwierdzono na oddziale pediatrycznym Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***