Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-02, 15:08 Autor: Katarzyna Doros

"Oddając szpik możesz uratować życie". Opolscy studenci szukali bliźniaków genetycznych

Akcja rejestracji dawców szpiku w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Akcja rejestracji dawców szpiku w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Akcja rejestracji dawców szpiku w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Akcja rejestracji dawców szpiku w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Szukali bliźniaków genetycznych i zachęcali do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku. Studenci Uniwersytetu Opolskiego zorganizowali akcję w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Jak wynika ze statystyk Fundacji DKMS w Polsce, co godzinę, jedna osoba dowiaduje się o nowotworze krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku.
- Pobranie wymazu z błony śluzowej policzka nic nie boli i przede wszystkim nic nie kosztuje. To działanie pozwoli określić kod genetyczny, który może będzie pasował do kodu osoby potrzebującej przeszczepu - mówi Magdalena Kowalczyk, koordynatorka studenckiego projektu "Helpers generation" z Fundacji DKMS.

- Powinniśmy się zarejestrować, żeby uratować komuś życie. To jest według mnie najważniejsza wartość i dla tych osób, które pomogły, jako rzeczywiści dawcy. Ludzie sądzą, że jedna z metod pobrania jest z kręgosłupa. Zawsze mówię o tym, że jest to z talerza kości biodrowej i na pewno nie zostanie uszkodzony nasz rdzeń kręgowy, ani nic takiego. Dla nas bardzo ważne jest dbanie o bezpieczeństwo dawcy.

Na rejestrację w bazie potencjalnych dawców szpiku zdecydowała się pani Dagmara. - Myślałam o tym już od dłuższego czasu. Były pewne obawy, ale w końcu się odważyłam - mówi.

- Przede wszystkim zdecydowałam się dlatego, że bardzo lubię pomagać ludziom i angażuję się w takie akcje. Dla mnie jest to super sprawa, bo każdy z nas może spróbować, czy jest w stanie oddać swój szpik. Długo się zastanawiałam nad tym, czy w ogóle się tego podjąć. Dużo też na ten temat czytałam, ale koniec końców przyszłam i uważam, że był to dobry wybór.

Dodajmy, że dawcą szpiku może zostać każda zdrowa i pełnoletnia osoba, która nie skończyła 55 lat i waży przynajmniej 50 kilogramów.
Magdalena Kowalczyk
pani Dagmara

Wiadomości z regionu

2020-11-25, godz. 20:15 Raport dnia: 39 zgonów i 459 nowych infekcji w regionie. Znów zmarło rekordowo wielu zarażonych w całej Polsce 39 zgonów i 459 nowych przypadków zakażenia koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-11-25, godz. 20:00 Kolejna dostawa płynu do dezynfekcji produkowanego pod Nysą trafiła do placówek na terenie gminy Podnyska fabryka bioetanolu ponownie wspiera miasto w walce z koronawirusem. Zakład przekazał kolejną dostawę środków biobójczych do dezynfekcji dłoni… » więcej 2020-11-25, godz. 19:00 Opole włączy się w ogólnopolski protest. Zgasną latarnie na wielu ulicach w sprzeciwie do planów rządu W Opolu na godzinę zgasną uliczne latarnie. Akcję protestacyjną samorządów z całej Polski zaplanowano na 1 grudnia o godzinie 17:00. » więcej 2020-11-25, godz. 19:00 Firmy cateringowe obsługujące szkoły przeżywają kolejny kryzys finansowy Puste klasy i szkolne korytarze, to także puste stołówki. Firmy cateringowe dostarczające obiady dla uczniów już drugi raz w tym roku, z powodu pracy zdalnej… » więcej 2020-11-25, godz. 18:15 Radni powiatowi PiS z Kędzierzyna-Koźla apelują ws. Strajku Kobiet i domagają się wyjaśnień. Klub Sabiny Nowosielskiej-KO… Radni powiatowi z klubu Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu podczas ostatniej sesji wystosowali apel w sprawie organizowanych w mieście marszów w… » więcej 2020-11-25, godz. 18:00 Studenci kierunków lekarskich mogą składać wnioski o stypendia marszałka Urząd marszałkowski w Opolu ogłosił nabór (24.11) na stypendia dla 30 najlepszych studentów medycyny z regionu. Osoby, które w poprzednim roku akademickim… » więcej 2020-11-25, godz. 17:15 Zmiany w przepisach o ruchu drogowym. "Zwiększy się bezpieczeństwo pieszych" Zakaz korzystania z telefonów komórkowych przy przechodzeniu przez jezdnię i torowisko, pierwszeństwo pieszych przed wejściem na pasy czy niedozwolona jazda… » więcej 2020-11-25, godz. 17:00 Drogę wskaże ci... robot. Nowatorskie rozwiązanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu Zaśpiewa, zatańczy, opowie żart, ale przede wszystkim podpowie, doradzi i wskaże drogę. W holu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu stanął nietypowy… » więcej 2020-11-25, godz. 17:00 21-letni mężczyzna odpowie za posiadanie marihuany. Wpadł przez brak maseczki w przestrzeni publicznej Do 3 lat więzienia grozi 21-latkowi, który został zatrzymany przez policjantów z Kędzierzyna-Koźla. Mężczyzna zwrócił uwagę mundurowych, ponieważ nie… » więcej 2020-11-25, godz. 16:00 Posłowie Lewicy w KWP w Opolu. Żądają wyjaśnień w sprawie traktowania nyskich funkcjonariuszy Posłowie Lewicy rozpoczęli interwencję w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu w sprawie domniemanego mobbingu w Komendzie Powiatowej Policji w Nysie. Według… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***