Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-02, 15:08 Autor: Katarzyna Doros

"Oddając szpik możesz uratować życie". Opolscy studenci szukali bliźniaków genetycznych

Akcja rejestracji dawców szpiku w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Akcja rejestracji dawców szpiku w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Akcja rejestracji dawców szpiku w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Akcja rejestracji dawców szpiku w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Szukali bliźniaków genetycznych i zachęcali do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku. Studenci Uniwersytetu Opolskiego zorganizowali akcję w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Jak wynika ze statystyk Fundacji DKMS w Polsce, co godzinę, jedna osoba dowiaduje się o nowotworze krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku.
- Pobranie wymazu z błony śluzowej policzka nic nie boli i przede wszystkim nic nie kosztuje. To działanie pozwoli określić kod genetyczny, który może będzie pasował do kodu osoby potrzebującej przeszczepu - mówi Magdalena Kowalczyk, koordynatorka studenckiego projektu "Helpers generation" z Fundacji DKMS.

- Powinniśmy się zarejestrować, żeby uratować komuś życie. To jest według mnie najważniejsza wartość i dla tych osób, które pomogły, jako rzeczywiści dawcy. Ludzie sądzą, że jedna z metod pobrania jest z kręgosłupa. Zawsze mówię o tym, że jest to z talerza kości biodrowej i na pewno nie zostanie uszkodzony nasz rdzeń kręgowy, ani nic takiego. Dla nas bardzo ważne jest dbanie o bezpieczeństwo dawcy.

Na rejestrację w bazie potencjalnych dawców szpiku zdecydowała się pani Dagmara. - Myślałam o tym już od dłuższego czasu. Były pewne obawy, ale w końcu się odważyłam - mówi.

- Przede wszystkim zdecydowałam się dlatego, że bardzo lubię pomagać ludziom i angażuję się w takie akcje. Dla mnie jest to super sprawa, bo każdy z nas może spróbować, czy jest w stanie oddać swój szpik. Długo się zastanawiałam nad tym, czy w ogóle się tego podjąć. Dużo też na ten temat czytałam, ale koniec końców przyszłam i uważam, że był to dobry wybór.

Dodajmy, że dawcą szpiku może zostać każda zdrowa i pełnoletnia osoba, która nie skończyła 55 lat i waży przynajmniej 50 kilogramów.
Magdalena Kowalczyk
pani Dagmara

Wiadomości z regionu

2019-12-08, godz. 15:55 Cztery samochody zderzyły się na ul. Częstochowskiej w Opolu Pojazdami podróżowało pięć osób, jedna z nich jest poszkodowana. » więcej 2019-12-08, godz. 15:55 Dzisiaj poznamy Kierowcę Roku Opolszczyzny. Trwa Świąteczny Puchar Forda W Opolu trwa (08.12) Świąteczny Puchar Forda, który zakończy 3 rundę Kierowcy Roku Opolszczyzny. Jest to już 23 edycja tej imprezy. O godzinie 10.00 obok salonu… » więcej 2019-12-08, godz. 15:49 Trzecia z rzędu ligowa porażka Gwardii Opole. W Stegu Arenie opolanie przegrali jedną bramką z Górnikiem Zabrze W meczu 15. kolejki PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych Gwardia Opole po niezwykle emocjonującym meczu przegrała przed własna publicznością z wyżej notowanym w tej… » więcej 2019-12-08, godz. 15:30 Opole: Mikołaj zjechał do dzieci ze szpitalnego dachu Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami zjechał... z dachu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Pacjenci z oddziału pediatrii otrzymali upominki nie… » więcej 2019-12-08, godz. 14:20 Klinika Prawa na Uniwersytecie Opolskim - uczy zawodu studentów, bezpłatnie pomaga potrzebującym Mieszkańcy Opola i regionu mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej przez studentów. Przy Uniwersytecie Opolskim funkcjonuje Klinika Prawa. - To… » więcej 2019-12-08, godz. 12:54 W Opolu czuć już świąteczny klimat. Jarmark bożonarodzeniowy przyciąga mieszkańców Mimo braku śniegu, w stolicy regionu czuć już atmosferę zbliżających się świąt. Bożonarodzeniowy jarmark, który od wczoraj (07.12) funkcjonuje na opolskim rynku… » więcej 2019-12-07, godz. 16:40 O 16.30 Olesno rozbłyśnie charytatywnie. Świątecznym iluminacjom będzie towarzyszyła zbiórka pieniędzy na operację małej… Z akcją charytatywną będzie połączone tegoroczne uruchomienie iluminacji świątecznej w Oleśnie. Świąteczne lampki rozbłysną w całym mieście. » więcej 2019-12-07, godz. 16:38 Muzeum Wsi Opolskiej uczy, jak samodzielnie wykonywać świąteczne ozdoby. W skansenie trwają mikołajkowe warsztaty dla całych… Choinkowe bombki na drewnianych sklejkach ozdobione tradycyjnym opolskim wzorem kwiatowym - to tylko niektóre ze świątecznych ozdób, które własnoręcznie wykonują… » więcej 2019-12-07, godz. 16:29 25 zdarzeń w regionie. Uwaga na śliskie drogi Nadal ślisko na opolskich drogach. Od rana na Opolszczyźnie doszło do 25 kolizji. » więcej 2019-12-07, godz. 14:07 Polska muzyka przypomniana! [ZDJĘCIA] Już nie 'zapomniana' a przypomniana została po raz kolejny wyjątkowa polska muzyka w piątkowy (06.12) wieczór w Filharmonii Opolskiej. W dodatku z udziałem wybitnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »