Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-28, 14:45 Autor: Katarzyna Doros

Zamek Górny w Opolu obchodzi pierwsze urodziny. "Mamy odpowiedzialność na poziomie kilku tysięcy osób"

Pierwsze urodziny Zamku Górnego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Pierwsze urodziny Zamku Górnego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Pierwsze urodziny Zamku Górnego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Pierwsze urodziny Zamku Górnego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Pierwsze urodziny Zamku Górnego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Pierwsze urodziny Zamku Górnego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Pierwsze urodziny Zamku Górnego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Pierwsze urodziny Zamku Górnego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Mija rok od zakończenia rewitalizacji Zamku Górnego w Opolu i otwarcia go dla ruchu turystycznego. Z tej okazji prof. Anna Pobóg-Lenartowicz z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego spotkała się z najmłodszymi mieszkańcami stolicy regionu, żeby opowiedzieć im bajkę o "Bonawenturze, skarbach w opolskim Zamku i dzielnym chłopcu Wojtku”. Swoją premierę miała też legenda o księżniczce Esterze.
- Bardzo zależało mi na tym, aby dzieci zasypywane ogromną ilością bajek i legend miały świadomość, że tutaj w Opolu też działy się niezwykłe rzeczy - mówi prof. Anna Pobóg-Lenartowicz. - Legenda o Esterze opowiada o osobach, które funkcjonowały w Opolu. Tam nie ma ani jednej postaci, która nie byłaby autentyczna. Była taka księżniczka, której w dniu ślubu obiecano, że zostanie królową Polski i do końca życia w to wierzyła i wysiadywała na balkoniku Wieży Piastowskiej, oczekując posłów z Krakowa z informacją o koronacji. Niestety jak wiemy, to się wszystko źle skończyło, bo jej mąż został otruty, a ona nigdy nie doczekała się tej wiadomości i z żałości na wieży umarła.

Choć historia zamku jest owiana tajemnicą i nikt nie wie, jak mógł on wyglądać wcześniej, to wieża, do której prowadzi most ze szklanymi balustradami oraz lochy przyciągają zwiedzających.

- Praktycznie testowaliśmy wszystkie rozwiązania, ale teraz mamy ogląd tego, że jest to fantastyczna perełka na turystycznej mapie Opola. Mamy na pewno "odwiedzalność" na poziomie kilku tysięcy osób w skali roku. Nadal chcemy w bardzo kreatywny i spontaniczny sposób organizować różnego rodzaju wydarzenia na terenie zamku, np. zwiedzania tematyczne. Będzie dużo się działo - mówi Aleksandra Raś, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opolu.

Przypomnijmy, rewitalizacja Zamku Górnego pochłonęła ponad 5 milionów złotych.
prof. Anna Pobóg-Lenartowicz
Aleksandra Raś

Wiadomości z regionu

2020-02-24, godz. 20:45 3 "nowe" place zabaw w Opolu. Gdzie? Wybiorą mieszkańcy W tym roku opolski ratusz planuje budowę trzech kolejnych placów zabaw. W ogłoszonych przez miasto konsultacjach mieszkańcy mogą wybrać trzy z pięciu zaproponowanych… » więcej 2020-02-24, godz. 19:50 Reksio, Olaf i Kubuś Puchatek w USK. Bohaterowie bajek umilą pobyt na oddziale chirurgii dziecięcej Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu we współpracy ze Stowarzyszeniem Opolska Pozytywka odnowili dwie sale oddziału chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim… » więcej 2020-02-24, godz. 18:31 Miał kupić narkotyki w Czechach, przewieźć je do Polski i rozprowadzać. Dealer i nabywcy stanęli przed Sądem Okręgowym Ruszyła rozprawa dotycząca wewnątrzwspólnotowego nabycia substancji psychotropowych oraz udzielania i posiadania narkotyków. Przed Sądem Okręgowym w Opolu odpowiada… » więcej 2020-02-24, godz. 18:00 Silny wiatr zostanie z nami do wtorku. Bilans ostatniej doby to ponad 260 interwencji Uszkodzone budynki i samochody, zerwane linie telekomunikacyjne i energetyczne oraz powalone drzewa. Przez Opolszczyznę ponownie przeszedł front z bardzo silnym… » więcej 2020-02-24, godz. 17:45 Szybkim działaniem policjanci z Głogówka zapobiegli tragedii Samobójstwo 39-latka udaremnili policjanci z Głogówka. Dyżurny tamtejszego komisariatu otrzymał informację z centrum powiadamiania ratunkowego o mężczyźnie, który… » więcej 2020-02-24, godz. 17:15 Mamy grypę ptaków, ale przed ASF się bronimy Pojawił się wirus grypy ptaków, ale opolskie jest wolne od wirusa ASF. To informacje podane na spotkaniu wojewody z organizacjami i instytucjami rolniczymi w regionie… » więcej 2020-02-24, godz. 16:35 Licznik przekręcony o 60 tysięcy. Kierowca wpadł w czasie rutynowej kontroli Kolejny samochód z cofniętym licznikiem wykryli w czasie rutynowej kontroli policjanci z Krapkowic. Tym razem był to volkswagen. Zatrzymany do kontroli na drodze… » więcej 2020-02-24, godz. 16:19 Silny wiatr i porywisty deszcz, to przyczyny serii wypadków na drogach powiatu namysłowskiego Wichura dała się we znaki także kierowcom. Tylko na terenie powiatu namysłowskiego doszło do trzech kolizji, których powodem był silnie wiejący wiatr. » więcej 2020-02-24, godz. 15:45 Najmłodsi mieli spokojny wypoczynek. Policja i sanepid podsumowują ferie - To były bardzo spokojne i bezpieczne ferie zimowe - oceniają opolskie służby, które sprawdzały miejsca wypoczynku dzieci oraz przewoźników, którzy dowozili uczniów… » więcej 2020-02-24, godz. 15:15 W Leśnicy nie będzie gminnego żłobka, ale może powstać prywatny Budowa gminnego żłobka w Leśnicy jest zbyt droga. Żeby zapewnić opiekę najmłodszym, gmina wspiera prywatnego przedsiębiorcę, który chce otworzyć taką placówkę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »