Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-20, 18:15 Autor: Katarzyna Doros

Przedszkolaki z opolskiej "dwójki" wiedzą, jak pomagać osobom niewidomym

Warsztaty "Niewidomy kolega? Mój dobry przyjaciel, a ja już wiem jak mu pomagać" [fot. Katarzyna Doros]
Warsztaty "Niewidomy kolega? Mój dobry przyjaciel, a ja już wiem jak mu pomagać" [fot. Katarzyna Doros]
Warsztaty "Niewidomy kolega? Mój dobry przyjaciel, a ja już wiem jak mu pomagać" [fot. Katarzyna Doros]
Warsztaty "Niewidomy kolega? Mój dobry przyjaciel, a ja już wiem jak mu pomagać" [fot. Katarzyna Doros]
Jak żyją osoby niewidome i jak można im pomóc? Odpowiedź na te i inne pytania poznały dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 w Opolu, które wzięły udział w warsztatach organizowanych przez Fundację Szansa dla Niewidomych. W ramach projektu "Niewidomy kolega? Mój dobry przyjaciel, a ja już wiem jak mu pomagać" wolontariusze fundacji odwiedzają opolskie szkoły i przedszkola.
- Dzieci w tym wieku bardzo chłoną wiedzę. Wierzymy, że w tym przypadku sprawdzi się powiedzenie - czym skorupka za młodu nasiąknie - mówi Monika Szkurłat z Fundacji Szansa dla Niewidomych w Opolu. - Staramy się przedstawić dzieciom świat ich niewidomych kolegów. Pokazać, jakiego alfabetu się uczą. Pokazujemy różne wypukłe grafiki, dzieci są bardzo ciekawe, pytają o to, jak osoby niewidome sprawdzają, która jest godzina, jak myją zęby albo jak się ubierają.

- Człowiek niewidomy nic nie widzi albo bardzo malutko. Dowiedziałam się, że może mieć psa, który go prowadzi albo białą laską wyczuwa, gdzie idzie - mówi Zosia.

- Osoba, która nie widzi na przejściu dla pieszych naciska przycisk i potem jak się włączy zielone światło, to słychać takie pik pik pik - dodaje Frania.

- Jeżeli jesteśmy na przystanku i widzimy, że ktoś bezradnie patrzy na rozkład jazdy, bo go nie przeczyta, należy podejść i zapytać o to, czy pomóc - dodaje Zdzisław Pogoda, wolontariusz Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Docelowo podobne warsztaty odbędą się w 34 placówkach w regionie.
Warsztaty "Niewidomy kolega? Mój dobry przyjaciel, a ja już wiem jak mu pomagać"

Wiadomości z regionu

2020-10-27, godz. 07:00 Współpraca nyskiej PWSZ z Mitsubishi. Studenci nauczą się projektować systemy dla przemysłu 4.0 Studenci z Nysy będą zdobywać umiejętności w zakładach Mitsubishi. Przyszli inżynierowie zarządzania i inżynierii produkcji nauczą się tam między innymi… » więcej 2020-10-27, godz. 07:00 Opolanie nadal muszą czekać na szczepionki przeciwko grypie W opolskich aptekach nadal brakuje szczepionek przeciwko grypie. W ostatnich tygodniach trafiły jedynie do przychodni i mogli z nich skorzystać przede wszystkim… » więcej 2020-10-26, godz. 21:00 Zmiany w pracy nyskiego sądu. Z powodu pandemii koronawirusa odwołano część posiedzeń Nyski sąd odwołuje rozprawy i posiedzenia jawne zaplanowane na najbliższe 2 tygodnie. Decyzja ma na celu ograniczenie ryzyka dalszego rozwoju epidemii koro… » więcej 2020-10-26, godz. 20:30 Raport dnia: Początek tygodnia ze spadkiem liczby zakażeń w kraju i regionie Na Opolszczyźnie potwierdzono 335 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej, 100 w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. » więcej 2020-10-26, godz. 19:00 Większość uczniów na zdalnym nauczaniu, seniorom zakupy robią pracownicy socjalni. Nowe obostrzenia najbardziej dotknęły… Uczniowie i seniorzy - osoby z tych grup społecznych najbardziej dotknęły nowe obostrzenia związane z wprowadzeniem na terenie całego kraju czerwonej str… » więcej 2020-10-26, godz. 18:29 Ogólnopolski Strajk Kobiet w Opolu. Były korki i solidarność kierowców. "Walczymy o prawo do wyboru" Ponad tysiąc mieszkańców Opola, głównie młodych ludzi, wyszło na ulice zamanifestować swój sprzeciw przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w… » więcej 2020-10-26, godz. 17:30 Placówki oświatowe w Głubczycach przygotowane na zdalne nauczanie Gmina Głubczyce przygotowana do zmian w szkolnictwie. W związku z przejściem całego kraju do czerwonej strefy epidemicznej od dzisiaj (26.10) obowiązują… » więcej 2020-10-26, godz. 16:41 Żołnierze WOT w punktach poboru wymazów w Kędzierzynie-Koźlu i w Brzegu. Mają odciążyć personel medyczny Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od dziś (26.10) pomagają w punkcie pobierania wymazów do testów na obecność koronawirusa przy szpitalu powiatowym… » więcej 2020-10-26, godz. 16:41 Inwentaryzacja tras rowerowych w regionie. Rusza program "Opolskie na rowery" Spójna sieć, jednakowo oznaczone trasy rowerowe z przystosowaną infrastrukturą. Początkiem do realizacji marzeń miłośników jednośladów ma być program… » więcej 2020-10-26, godz. 16:00 Szpital w Namysłowie odwoła się od decyzji wojewody. Placówka chce znów pracować w normalnym trybie Szpital w Namysłowie zwróci się do wojewody z wnioskiem o zmianę decyzji związanej z leczeniem w placówce chorych na koronawirusa. Powodem jest niewystarczająca… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***