Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-20, 18:15 Autor: Katarzyna Doros

Przedszkolaki z opolskiej "dwójki" wiedzą, jak pomagać osobom niewidomym

Warsztaty "Niewidomy kolega? Mój dobry przyjaciel, a ja już wiem jak mu pomagać" [fot. Katarzyna Doros]
Warsztaty "Niewidomy kolega? Mój dobry przyjaciel, a ja już wiem jak mu pomagać" [fot. Katarzyna Doros]
Warsztaty "Niewidomy kolega? Mój dobry przyjaciel, a ja już wiem jak mu pomagać" [fot. Katarzyna Doros]
Warsztaty "Niewidomy kolega? Mój dobry przyjaciel, a ja już wiem jak mu pomagać" [fot. Katarzyna Doros]
Jak żyją osoby niewidome i jak można im pomóc? Odpowiedź na te i inne pytania poznały dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 w Opolu, które wzięły udział w warsztatach organizowanych przez Fundację Szansa dla Niewidomych. W ramach projektu "Niewidomy kolega? Mój dobry przyjaciel, a ja już wiem jak mu pomagać" wolontariusze fundacji odwiedzają opolskie szkoły i przedszkola.
- Dzieci w tym wieku bardzo chłoną wiedzę. Wierzymy, że w tym przypadku sprawdzi się powiedzenie - czym skorupka za młodu nasiąknie - mówi Monika Szkurłat z Fundacji Szansa dla Niewidomych w Opolu. - Staramy się przedstawić dzieciom świat ich niewidomych kolegów. Pokazać, jakiego alfabetu się uczą. Pokazujemy różne wypukłe grafiki, dzieci są bardzo ciekawe, pytają o to, jak osoby niewidome sprawdzają, która jest godzina, jak myją zęby albo jak się ubierają.

- Człowiek niewidomy nic nie widzi albo bardzo malutko. Dowiedziałam się, że może mieć psa, który go prowadzi albo białą laską wyczuwa, gdzie idzie - mówi Zosia.

- Osoba, która nie widzi na przejściu dla pieszych naciska przycisk i potem jak się włączy zielone światło, to słychać takie pik pik pik - dodaje Frania.

- Jeżeli jesteśmy na przystanku i widzimy, że ktoś bezradnie patrzy na rozkład jazdy, bo go nie przeczyta, należy podejść i zapytać o to, czy pomóc - dodaje Zdzisław Pogoda, wolontariusz Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Docelowo podobne warsztaty odbędą się w 34 placówkach w regionie.
Warsztaty "Niewidomy kolega? Mój dobry przyjaciel, a ja już wiem jak mu pomagać"

Wiadomości z regionu

2020-04-05, godz. 17:52 Pacjentka zarażona koronawirusem, strzelecka interna zawiesiła pracę. Personel i pacjenci w kwarantannie Jak ustaliła nasza reporterka 77-letnia pacjentka szpitala w Strzelcach Opolskich jest chora na covid-19. Oddział wewnętrzny został zamknięty, personel trafił… » więcej 2020-04-05, godz. 17:38 Jest nowy raport ministerstwa zdrowia: Mamy 4 nowe zachorowania w regionie O 268 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych informuje ministerstwo zdrowia. W grupie tej… » więcej 2020-04-05, godz. 17:26 Nauczyciele ze Strzelec Opolskich produkują przyłbice dla medyków. W ruch poszły maszyny z warsztatów szkolnych Nauczyciele przedmiotów technicznych z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich produkują przyłbice dla pracowników szpitali. W ruch… » więcej 2020-04-05, godz. 17:25 Strażacy i policjanci izolowani. Poszkodowany w wypadku nie jest zarażony koronawirusem [AKTUALIZACJA] Strażacy i policjanci, łącznie 27 osób, które brały udział w akcji ratunkowej po wczorajszym wypadku w powiecie krapkowickim, w miejscowości Ćwiercie, trafili… » więcej 2020-04-05, godz. 16:42 W czasie pandemii "Pamiętaj o hospicjum". Opolska Betania prosi o wsparcie dla pacjentów Pracownicy opolskiej Betanii zainicjowali akcję 'Pamiętaj o hospicjum' i proszą o słowa wsparcia dla swoich podopiecznych. Z powodu pandemii w placówce obowiązuje… » więcej 2020-04-05, godz. 15:30 Laptopy dla uczniów, żeby mogli brać udział w e-lekcjach Kilkanaście laptopów już trafiło do uczniów z gminy Reńska Wieś. Kolejne urządzenia powinny być dostępne jeszcze w tym tygodniu. Chodzi o umożliwienie wszystkim… » więcej 2020-04-05, godz. 15:04 Kilkadziesiąt mandatów i wniosków o ukaranie. Nie wszyscy w weekend przestrzegają rządowych obostrzeń Nie wszyscy stosują się do nowych przepisów wprowadzonych przez rząd w związku z pandemią koronawiursa. Według obostrzeń nie możemy wchodzić do parków, skwerów… » więcej 2020-04-05, godz. 14:11 Zostań w domu i baw się kreatywnie. "Domowe przedszkole" nie jest nudne Domowy tor przeszkód, mini ogródek, czy zabawa 'zrób to sam' - to tylko niektóre z propozycji dla najmłodszych, którzy z powodu epidemii nie chodzą do przedszkoli… » więcej 2020-04-05, godz. 14:08 Zderzenie pociągu z osobówką w Kluczborku. To cud, że nikt nie ucierpiał Na przejeździe kolejowym w Kluczborku pociąg towarowy wjechał w samochód osobowy. Kierowca z pasażerem zdążyli opuścić pojazd. » więcej 2020-04-05, godz. 12:54 Urząd miasta wspomaga kozielski szpital. Kupiono maski i fartuchy Gmina Kędzierzyn-Koźle włączyła się w akcję pomocy lekarzom i pielęgniarkom z miejscowej placówki zakaźnej przyjmującej pacjentów z koronawirusem. Kupiono środki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »