Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-15, 18:00 Autor: Katarzyna Doros

Co dziesiąty noworodek rodzi się przedwcześnie. Opolskie wcześniaki mają swoje święto i szykują się na bal

Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Fioletowe barwy i małe kolorowe skarpetki wypełniły oddział neonatologiczny Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. To znak, że szpital szykuje się do obchodów Światowego Dnia Wcześniaka, przypadającego 17 listopada. To święto maluchów, które rodzą się między 22 a 37 tygodniem ciąży.
- Wskaźnik wcześniactwa w Polsce wynosi około 7%, a w skali naszego szpitala jest na poziomie 14%. Jesteśmy ośrodkiem III stopnia referencyjności i trafiają do nas noworodki z całego regionu - mówi Anna Chirowska-Adamczyk, lekarz kierujący w oddziale neonatologicznym Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. - Rejestrujemy tendencję wzrostową jeśli chodzi o wskaźnik wcześniactwa u nas. Największy problem stwarzają dzieci skrajnie niedojrzałe, czyli te urodzone przed 28 tygodniem ciąży o masie ciała poniżej 1000 g. Te dzieci mają duże problemy w zakresie układu oddechowego, układu krążenia, układu pokarmowego. My tutaj w szczególny sposób obchodzimy ten dzień wcześniaka. To dla nas wielkie święto i dla rodziców oraz naszych małych pacjentów.

- Kolor fioletowy jest symbolem wcześniactwa - mówi Lidia Papciak, pielęgniarka oddziałowa pododdziału patologi noworodków i wcześniaków w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. - Staramy się już na kilka dni przed obchodami Światowego Dnia Wcześniaka zasygnalizować, że problem wcześniactwa istnieje. Co dziesiąty noworodek rodzi się przedwcześnie i symbolem tego jest co dziesiąta wywieszona mała skarpetka.

Dodajmy, że co roku w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przychodzi na świat ponad 3 tysiące dzieci.

W Opolu w siódmym Balu Wcześniaka weźmie udział ponad 100 dzieci urodzonych przedwcześnie. Wśród nich także byli pacjenci oddziału neonatologicznego, którzy urodzili się jako wcześniaki. Start balu w niedzielę (17.11) w Studenckim Centrum Kultury o godzinie 15:00.
Anna Chirowska-Adamczyk
Lidia Papciak

Wiadomości z regionu

2023-09-28, godz. 16:00 Wybory 2023. Mniejszość Niemiecka o finansach samorządów. Proponują zmiany Samorządy muszą mieć więcej do powiedzenia przy podziale publicznych pieniędzy - mówili dziś (28.09) kandydaci do parlamentu z ramienia KWW Mniejszość… » więcej 2023-09-28, godz. 15:45 Położenia nie zmienimy, ono jest naszym atutem. Radio Opole na III Forum Rozwoju Regionalnego [ZDJĘCIA] Położenie miedzy Dolnym a Górnym Śląskiem, które było jeszcze kilkanaście lat temu 'przekleństwem' Opolszczyzny, dziś jest naszym atutem. Takie wnioski… » więcej 2023-09-28, godz. 15:35 "Potrzeby są duże". Dyskutowali, jak zapewnić seniorom opiekę blisko domu O opiece pozainstytucjonalnej dla seniorów i osób niepełnosprawnych rozmawiano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Chodzi o to, by wspomniane grupy jak najdłużej… » więcej 2023-09-28, godz. 15:00 Niepełnosprawni mają problemy z likwidacją barier architektonicznych. Brakuje wykonawców z branży budowlanej Nie wszyscy zainteresowani z powiatu prudnickiego skorzystają z dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Problemem nie jest… » więcej 2023-09-28, godz. 14:10 Jechał ciężarówką, a miał ponad 3 promile. Zareagował świadek Zgłoszenie trafiło do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Nysie. Świadek relacjonował, że na ul. Karpackiej nietrzeźwy mężczyzna kieruje pojazdem… » więcej 2023-09-28, godz. 12:45 42 migrantów z Syrii zatrzymała inspekcja transportu drogowego Kolejny kierowca, który przewoził migrantów zatrzymany. Tym razem w samochodzie znajdowało się 42 obywateli Syrii, w tym troje dzieci. Nielegalny transport… » więcej 2023-09-28, godz. 12:05 WYBORY 2023. Posłanka Violetta Porowska o ochronie granic i propozycji Ukrainy w sprawie impasu zbożowego - Wszystko odbywa się zgodnie z kodeksem wizowym strefy Schengen, trzeba wyłapać nielegalne kanały migracyjne - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2023-09-28, godz. 11:30 Wybory 2023. Marcin Oszańca lobbuje za dokończeniem torów dla portu KK Terminale Dokończenie torów na potrzeby terminali przeładunkowych w Kędzierzynie-Koźlu postuluje Marcin Oszańca, numer 2 na liście wyborczej Trzeciej Drogi do Se… » więcej 2023-09-28, godz. 11:00 Opole: szykują się kolejne utrudnienia w ruchu W poniedziałek (2.10) rozpocznie się remont nawierzchni na wiadukcie na ulicy Reymonta. Będzie zmiana organizacji ruchu. » więcej 2023-09-28, godz. 10:05 Pirat z lamborghini ma 28 lat. "Sprawa jest w toku" Policjanci z Lewina Brzeskiego ustalili personalia kierowcy lamborghini, który pod koniec czerwca wykonał piracki rajd po opolskiej autostradzie. Przekraczał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »