Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-15, 18:00 Autor: Katarzyna Doros

Co dziesiąty noworodek rodzi się przedwcześnie. Opolskie wcześniaki mają swoje święto i szykują się na bal

Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Fioletowe barwy i małe kolorowe skarpetki wypełniły oddział neonatologiczny Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. To znak, że szpital szykuje się do obchodów Światowego Dnia Wcześniaka, przypadającego 17 listopada. To święto maluchów, które rodzą się między 22 a 37 tygodniem ciąży.
- Wskaźnik wcześniactwa w Polsce wynosi około 7%, a w skali naszego szpitala jest na poziomie 14%. Jesteśmy ośrodkiem III stopnia referencyjności i trafiają do nas noworodki z całego regionu - mówi Anna Chirowska-Adamczyk, lekarz kierujący w oddziale neonatologicznym Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. - Rejestrujemy tendencję wzrostową jeśli chodzi o wskaźnik wcześniactwa u nas. Największy problem stwarzają dzieci skrajnie niedojrzałe, czyli te urodzone przed 28 tygodniem ciąży o masie ciała poniżej 1000 g. Te dzieci mają duże problemy w zakresie układu oddechowego, układu krążenia, układu pokarmowego. My tutaj w szczególny sposób obchodzimy ten dzień wcześniaka. To dla nas wielkie święto i dla rodziców oraz naszych małych pacjentów.

- Kolor fioletowy jest symbolem wcześniactwa - mówi Lidia Papciak, pielęgniarka oddziałowa pododdziału patologi noworodków i wcześniaków w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. - Staramy się już na kilka dni przed obchodami Światowego Dnia Wcześniaka zasygnalizować, że problem wcześniactwa istnieje. Co dziesiąty noworodek rodzi się przedwcześnie i symbolem tego jest co dziesiąta wywieszona mała skarpetka.

Dodajmy, że co roku w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przychodzi na świat ponad 3 tysiące dzieci.

W Opolu w siódmym Balu Wcześniaka weźmie udział ponad 100 dzieci urodzonych przedwcześnie. Wśród nich także byli pacjenci oddziału neonatologicznego, którzy urodzili się jako wcześniaki. Start balu w niedzielę (17.11) w Studenckim Centrum Kultury o godzinie 15:00.
Anna Chirowska-Adamczyk
Lidia Papciak

Wiadomości z regionu

2021-04-12, godz. 17:30 M. Zawisza z Lewicy: "W Opolskim Zespole Parlamentarnym pracuje się dobrze, nawet z posłami Solidarnej Polski" - Pomimo różnic politycznych udaje nam się znajdować wspólne tematy - tak pracę Opolskiego Zespołu Parlamentarnego ocenia posłanka Lewicy Marcelina Zawisza… » więcej 2021-04-12, godz. 16:45 Diego, Atos i Portos zaprezentowali się w opolskim zoo. Mają do dyspozycji własne M z oczkiem wodnym [FILM, ZJĘCIA] Można już odwiedzać nowych mieszkańców opolskiego zoo. Tygrys Diego i dwaj lwi bracia Atos i Portos dziś (12.04) oficjalnie zaprezentowali się w nowym pawilonie… » więcej 2021-04-12, godz. 16:31 W OCR w Korfantowie będą leczyć chorych na COVID-19, ale tych, którzy już nie zarażają. To oznacza wstrzymanie przyjęć… W Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie będą leczyć się chorzy na COVID-19. Takie są ustalenia po rozmowach wojewody z marszałkiem województwa. -… » więcej 2021-04-12, godz. 16:30 Uwaga kierowcy! Zamknięcie przejazdu kolejowego w Raszowej We wtorek, środę i czwartek (13, 14 i 15.04) zamknięty będzie przejazd kolejowy w ciągu drogi powiatowej łączącej Raszową w gminie Leśnica z Kędzierzynem-Koźlem… » więcej 2021-04-12, godz. 15:30 Zderzenie audi z busem w Opolu Około 12.45 na skrzyżowaniu ulic Luboszyckiej i Nysy Łużyckiej oraz Batalionów Chłopskich bus uderzył w tył osobowego audi. » więcej 2021-04-12, godz. 14:45 Kupił konsolę, dostał toster. Oszuści on-line działają cały czas Kupił w sieci konsolę, a dostał... toster. Sprzedawała zabawki po dziecku, straciła prawie 1600 zł. To tylko dwa przykłady osób oszukanych ostatnio na… » więcej 2021-04-12, godz. 14:30 Alkohol i nadmierna prędkość - w weekend na opolskich drogach policja zatrzymała kierowców rażąco łamiących p… Prudniccy policjanci w miniony weekend zatrzymali trzech kierowców, którzy w rażący sposób naruszyli przepisy drogowe. Niechlubnym rekordzistą okazał się… » więcej 2021-04-12, godz. 14:00 Proponował małoletniej seks przez internet. Prokuratura przedstawiła akt oskarżenia Elektroniczna korupcja seksualna osoby małoletniej - taki zarzut usłyszał mieszkaniec jednej z wiosek w gminie Strzelce Opolskie. Akt oskarżenia trafił już… » więcej 2021-04-12, godz. 13:26 Nie żyje Artur Tomala. Burmistrz Gorzowa Śląskiego bardzo ciężko przechodził zakażenie koronawirusem Nie żyje Artur Tomala, burmistrz Gorzowa Śląskiego. Samorządowiec zakaził się koronawirusem na początku marca. » więcej 2021-04-12, godz. 13:26 Uwaga na oszustwa "na kryptowaluty". Mieszkanka Opola zamiast zarobić, straciła blisko 300 tys. złotych 2 kwietnia do komisariatu policji w Opolu zgłosiła się 65-latka mówiąc, że z jej konta skradziono blisko 300 tysięcy złotych. Dzień wcześniej do mieszkanki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »