Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-15, 18:00 Autor: Katarzyna Doros

Co dziesiąty noworodek rodzi się przedwcześnie. Opolskie wcześniaki mają swoje święto i szykują się na bal

Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Fioletowe barwy i małe kolorowe skarpetki wypełniły oddział neonatologiczny Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. To znak, że szpital szykuje się do obchodów Światowego Dnia Wcześniaka, przypadającego 17 listopada. To święto maluchów, które rodzą się między 22 a 37 tygodniem ciąży.
- Wskaźnik wcześniactwa w Polsce wynosi około 7%, a w skali naszego szpitala jest na poziomie 14%. Jesteśmy ośrodkiem III stopnia referencyjności i trafiają do nas noworodki z całego regionu - mówi Anna Chirowska-Adamczyk, lekarz kierujący w oddziale neonatologicznym Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. - Rejestrujemy tendencję wzrostową jeśli chodzi o wskaźnik wcześniactwa u nas. Największy problem stwarzają dzieci skrajnie niedojrzałe, czyli te urodzone przed 28 tygodniem ciąży o masie ciała poniżej 1000 g. Te dzieci mają duże problemy w zakresie układu oddechowego, układu krążenia, układu pokarmowego. My tutaj w szczególny sposób obchodzimy ten dzień wcześniaka. To dla nas wielkie święto i dla rodziców oraz naszych małych pacjentów.

- Kolor fioletowy jest symbolem wcześniactwa - mówi Lidia Papciak, pielęgniarka oddziałowa pododdziału patologi noworodków i wcześniaków w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. - Staramy się już na kilka dni przed obchodami Światowego Dnia Wcześniaka zasygnalizować, że problem wcześniactwa istnieje. Co dziesiąty noworodek rodzi się przedwcześnie i symbolem tego jest co dziesiąta wywieszona mała skarpetka.

Dodajmy, że co roku w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przychodzi na świat ponad 3 tysiące dzieci.

W Opolu w siódmym Balu Wcześniaka weźmie udział ponad 100 dzieci urodzonych przedwcześnie. Wśród nich także byli pacjenci oddziału neonatologicznego, którzy urodzili się jako wcześniaki. Start balu w niedzielę (17.11) w Studenckim Centrum Kultury o godzinie 15:00.
Anna Chirowska-Adamczyk
Lidia Papciak

Wiadomości z regionu

2020-01-27, godz. 06:45 "Pasażerowie chcieli zmian". Od poniedziałku komunikacja miejska w Nysie będzie funkcjonować według nowego rozkładu Dziś (27.01) niektóre nyskie autobusy miejskie wyjadą na trasy według zmienionego rozkładu. » więcej 2020-01-26, godz. 20:45 Najbliższa "Środa z profilaktyką" pod znakiem aktywności fizycznej Kolejna z serii akcja opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia pod nazwą „Środa z Profilaktyką” poświęcona będzie aktywności fizycznej. » więcej 2020-01-26, godz. 19:15 Marznące opady, gołoledź na drogach. Jest ostrzeżenie meteo W nocy w całym regionie możliwe jest wystąpienie marznących opadów. IMGW wydało ostrzeżenie meteo. Opady marznącego deszczu będą powodować gołoledź. Co oznacza… » więcej 2020-01-26, godz. 18:30 "Chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy zostawili tutaj swoje życie". W Łambinowicach upamiętniono ofiary wojny oraz… '75. rocznica zakończenia wojny i powojennej tragedii Niemców'- taki tytuł przyświecał niedzielnym uroczystościom w Łambinowicach. Organizatorem uroczystości… » więcej 2020-01-26, godz. 17:28 Będzie drugi oddział żłobkowy w Wołczynie. Gmina otrzymała rządową dotację z programu Maluch Plus Ponad 350 tysięcy złotych z rządowego programu Maluch Plus otrzymała gmina Wołczyn na utworzenie drugiego oddziału żłobkowego. » więcej 2020-01-26, godz. 15:45 Pierwszy "Bieg Morsa" w Opolu Dobra rozgrzewka, zajęcie odpowiednich miejsc i strat. Na kąpielisku Bolko w Opolu odbył się po raz pierwszy Bieg Morsa o Puchar Zakładu Komunalnego w Opolu. Wystartowało… » więcej 2020-01-26, godz. 13:00 Jechał bez przerwy blisko 15 godzin, kartę kierowcy schował do kieszeni. Interwencja WITD na opolskiej autostradzie Kierowcę lawety, wiozącego 3 samochody osobowe zatrzymał do kontroli na opolskim odcinku autostrady A4 patrol inspekcji transportu drogowego delegatury śląskiej… » więcej 2020-01-26, godz. 11:30 Nie tylko estetyka i funkcjonalność, ale również dbałość o artystów. Rozpoczął się drugi etap remontu komprachcickiej sali… Wymieniona podłoga i okna, remont sanitariatów i nowy system ogrzewania. Rozpoczął się drugi etap przebudowy sali widowiskowej z zapleczem w Samorządowym Ośrodku… » więcej 2020-01-26, godz. 11:30 Trwa remont rynku w Strzeleczkach. To już ostatni etap Trwa czwarty - ostatni - etap remontu rynku w Strzeleczkach. Od kilku lat zabytkowe centrum miejscowości zyskiwało powoli nowe oblicze. Wyremontowana została już… » więcej 2020-01-26, godz. 09:45 Samorząd dla zwierząt. Swoje M w Opolu mają m.in. ptaki, jeże i wiewiórki Budki dla wiewiórek, domki zimowe dla jeży oraz karmniki dla ptaków - to najnowsze zakupy opolskiego ratusza poczynione z myślą o zwierzętach zamieszkujących stolicę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »